Bank Polskiej Spółdzielczości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
Ilustracja
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 15 marca 2002
Państwo  Polska
Siedziba ul. Grzybowska 81
00-844 Warszawa
Numer KRS 0000069229
Prezes Zdzisław Kupczyk[1]
Rodzaj banku bank uniwersalny
Kapitał własny 399 347 691 zł
Strona internetowa

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.bank z siedzibą w Warszawie. Jest 15. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów[2], a 26. pod względem liczby placówek[3]. Zrzesza ponad 313 banków spółdzielczych (2/3 sektora bankowości spółdzielczej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzony 15 marca 2002 poprzez połączenie sześciu banków: Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego SA, Banku Unii Gospodarczej SA, Lubelskiego Banku Regionalnego SA, Małopolskiego Banku Regionalnego SA, Rzeszowskiego Banku Regionalnego SA oraz Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego SA.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w grudniu 2015 roku System Ochrony Zrzeszenia BPS. System Ochrony, poprzez stały monitoring bieżącej sytuacji Banku BPS i zrzeszonych z nim banków spółdzielczych objętych Systemem Ochrony oraz zaplanowane w jego ramach działania prewencyjne i wspomagające, zapewni wsparcie jego uczestników w zakresie płynności i wypłacalności. Udzieli także niezbędnej pomocy w przypadku ewentualnego wystąpienia sytuacji niestandardowych w którymkolwiek z banków, uczestników Systemu.

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Głównym akcjonariuszem BPS są zrzeszone banki spółdzielcze (około 80% udziałów), Asseco Poland oraz dwa podmioty zagraniczne: DZ Bank AG oraz Credit Mutuel.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bank BPS S.A. zrzeszając 313 banków spółdzielczych, tworzy największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce. Ma wyjątkowy profil działalności, ponieważ łączy funkcje banku zrzeszającego oraz komercyjnego. Bank BPS świadczy szeroki zakres usług dla banków spółdzielczych i równocześnie jest ich partnerem biznesowym i reprezentantem. Dodatkowo poprzez sieć liczącą 35 placówek oferuje produkty finansowe dla klientów korporacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Specjalizuje się w obsłudze samorządów, rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, handlu, rzemiosła i turystyki.

Zrzeszenie BPS działa na skalę ogólnopolską, ale za główne zadanie uważa wspieranie rozwoju regionalnego i lokalnego. Głównymi klientami Zrzeszenia są małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz klienci detaliczni. Zrzeszenie Banku Polskiej Spółdzielczości specjalizuje się w obsłudze rolnictwa i jego otoczenia. Deklarowaną strategią jest wspieranie powstawania i rozwoju rodzimej małej i średniej przedsiębiorczości. Zrzeszenie oferuje rolnikom i przedsiębiorcom tradycyjne i nowoczesne produkty bankowe, m.in. związane z bankowością elektroniczną czy międzynarodowe karty Visa i MasterCard. Banki spółdzielcze zrzeszone z Bankiem Polskiej Spółdzielczości stanowią około 60 proc. wszystkich banków spółdzielczych działających w kraju i łącznie posiadają ok. 4000 placówek.

Bank BPS jest koordynatorem programu edukacji finansowej realizowanej przez zrzeszone banki spółdzielcze pod nazwą TalentowiSKO. To autorski program uruchomiony we wrześniu 2013 roku. Program skupia pod jednym logo dotychczasowe działania banków spółdzielczych realizowane w ramach Szkolnych Kas Oszczędności. Jest to jedyny program edukacyjny na rynku bankowym, który swoim zakresem obejmuje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. TalentowiSKO uczy pozytywnego podejścia do pieniądza i pokazuje, jak wiele wspólnego mają ze sobą talent i finanse. Do konkursów z nagrodami przystąpiło 32 000 dzieci i młodzieży z 500 szkół[4].

Grupa BPS[edytuj | edytuj kod]

  • Centrum Finansowe BPS
  • Dom Maklerski Banku BPS S.A.
  • BPS Leasing S.A.
  • BPS TFI S.A.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.bankbps.pl/o-banku/wladze/zarzad/ Strona Banku BPS
  2. Bank BPS, BPS | Zarząd, www.bankbps.pl [dostęp 2016-11-17].
  3. Bank BPS, BPS | Banki Spółdzielcze z Grupy BPS, www.grupabps.pl [dostęp 2016-11-17].
  4. TalentowiSKO Banków Spółdzielczych, www.talentowisko.pl [dostęp 2016-11-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • KNB "Banki spółdzielcze w Polsce" Warszawa 2006