Battenberg (ciasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Battenberg
Battenberg cake
deser
Fotografia przedstawia dwa kwadratowe plastry ciasta. Kawałki ciasta ustawione są pionowo, jeden przodem, drugi nieco bokiem, oparty o pierwszy. Ciasto w przekroju podzielone jest na cztery kwadraty: dwa różowe, dwa żółte, ułożone na przemian. Plastry otacza po obwodzie cienka warstwa marcepanu. Tło jest rozmyte, w jasnych kolorach.
kawałki ciasta Battenberg
Inne nazwy

Battenburg cake

Rodzaj

biszkopt

Kuchnia

brytyjska

Data i miejsce powstania

1884 (?)
Wielka Brytania

Obróbka żywności

pieczenie

Składniki

mąka, cukier, jajka, masło, dżem, marcepan

Battenberg, Battenberg cake (czasem Battenburg) – ciasto biszkoptowo-tłuszczowe upieczone w podłużnej formie, popularne w Wielkiej Brytanii. Po przekrojeniu kawałki ciasta mają wzór szachownicy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Battenberg wykonany jest z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, w skład którego wchodzą masło, cukier, mąka, jajka oraz proszek do pieczenia. Do ciasta dodaje się również migdały i ekstrakt migdałowy[1]. Ciasto robi się w dwóch kolorach – najczęściej do połowy dodaje się różowy barwnik spożywczy, drugą część pozostawiając w żółtym kolorze biszkoptu. Obie części piecze się oddzielnie, a po upieczeniu każdą kroi się wzdłuż na dwie części tak, aby w przekroju uzyskać kwadrat. Kawałki ciasta składa się w szachownicę sklejając je cienką warstwą dżemu morelowego. Całość smaruje się z wierzchu dżemem i pokrywa marcepanem[1][2].

Ciasto powinno być wykonane bardzo starannie, aby po przekrojeniu uzyskać wzór czteropolowej szachownicy[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb rody Battenberg przedstawia tarczę podzieloną na cztery pola. Prawe górne i lewe dolne ozdobione jest biało-czarnymi, pionowymi pasami. Lewe górne i prawe dolne przedstawiają lwa w biało czerwone pasy na niebieskim tle. Lew heraldyczny wspięty: stoi wsparty na lewej tylnej łapie, z lekko uniesioną nogą prawą. Łapy przednie są uniesione. na głowie ma koronę.
Herb rodu Battenberg

Nazwa ciasta nawiązuje do niemieckiego miasta Battenberg, siedziby arystokratycznego rodu Battenberg. Według tradycji ciasto Battenberg upieczono po raz pierwszy w 1884 roku na ślub księżniczki Wiktorii (wnuczki Wiktorii, ówczesnej królowej Wielkiej Brytanii) i księcia Ludwika von Battenberg. Cztery części ciasta ułożone na kształt tarczy, miały symbolizować czterech książąt Battenberg: Ludwika, Aleksandra, Henryka i Franciszka[1][4][5]. Najstarsza odnotowana wzmianka nazwy Battenberg cake w formie drukowanej pochodzi dopiero z 1903 roku[2].

Ciasto łączyło angielski smak i niemiecką estetykę, a zastosowanie marcepanu świadczyło o wykwintności i bogactwie[4].

Ciasta dwukolorowe o wzorze nawiązującym do szachownicy były popularne w XIX wieku[5][4]. W 1898 cukiernik Frederick Vine opublikował przepis na ciasto, które w przekroju miało układ dziewięciopolowej szachownicy. Poszczególne kawałki ciasta łączone były pastą migdałową[5]. Podobny przepis (Gateau à la Domino) ukazał się w roku 1898 w magazynie The Table[4], a opracowała go prawdopodobnie redaktorka Agnes Marshall[5]. Możliwe, że ciasto o układzie szachownicy połączono z wydarzeniem, jakim był ślub księżniczki Wiktorii i księcia Ludwika w celach reklamowych[5]. Ciasto o układzie czteropolowej szachownicy stało się szczególnie popularne od lat 20. XX wieku kiedy wprowadzone je do masowej produkcji (m.in. przez firmę Lyons(inne języki))[5].

Oznaczenie battenberg[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie przedstawia samochód policyjny sfotografowany z ukosa. Samochód jedzie po ulicy w mieście, za nim na chodniku są ludzie. Wśród nich dziewczyna wpatrzona w telefon. Bok samochodu pomalowany jest w żółto-niebieskie kwadraty. Z przodu, na masce, na żółtym tle napis "policja" w języku angielskim.
Samochód londyńskiej policji z oznaczeniem battenburg

W nawiązaniu do wzoru ciasta, oznaczenia samochodów specjalnych w formie szachownicy, stosowane w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach, nazywa się oznaczeniem battenburg[5][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tort Battenberg: klasyka światowego cukiernictwa [online], beszamel.se.pl [dostęp 2023-12-02].
  2. a b Battenberg cake. W: Alan Davidson: The Oxford Companion To Food. Wyd. II. Oxford University Press, 2006, s. 65. ISBN 978-0-19-280681-9.
  3. Moje Wypieki Dorota, Ciasto Battenberg [online], Moje Wypieki, 9 marca 2016 [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  4. a b c d e Know Your Sweets: Battenberg Cake [online], Serious Eats [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  5. a b c d e f g o, B is for Battenberg: that Battenberg cake, where did it come from? [online], University of Southampton Special Collections, 8 czerwca 2022 [dostęp 2023-12-02] (ang.).