Benigny z Dijon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Benigny z Dijon

Bénigne de Dijon
męczennik
apostoł Burgundii
Ilustracja
Figura św. Benigna w katedrze w Dijon.
Data i miejsce śmierci w III wieku
Dijon
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 1 listopada
Patron Dijon
Szczególne miejsca kultu Katedra św. Benigna w Dijon

Benigny z Dijon, łac. Benignus, fr. Bénigne de Dijon (zm. w III wieku w Dijon w Burgundii) – pierwszy zwiastun chrześcijaństwa w Dijon i patron miasta, męczennik oraz święty Kościoła katolickiego, zwany apostołem Burgundii[1].

Niektóre informacje pochodzą z dzieł św. Grzegorza z Tours: De gloria martyrum oraz Historii Franków. Jest to fakt zbudowania bazyliki (obecnie katedra Cathédrale Saint-Bénigne de Dijon) i opactwa nad grobem św. Benigna jego imienia , oraz wspomnienie liturgiczne obchodzone 1 listopada ujęte w Martyrologium św. Hieronima.

W kościele tym spoczywają m.in. Grzegorz z Langres, Jan bez Trwogi i Władysław Biały w benedyktyńskim grobowcu.

Według późniejszych przekazów z VI wieku Benigny miał być wysłany z misją przez św. Polikarpa ze Smyrny (+156) i ponieść śmierć męczeńską za czasów panowania Aureliana (270-275), co chronologicznie nie jest do pogodzenia.

W średniowieczu jego kult był bardzo żywy w Burgundii i poza jej granicami a to za sprawą miejscowego benedyktyńskiego opactwa jego imienia. Ślady tego kultu znajdują się również w Polsce. Szczególnym kultem darzył św. Benigna św. Grzegorz z Langres (+541), który wyraził życzenie, aby być pochowanym obok męczennika. Wcześniej przywrócił bazylikę jemu poświęconą do świetności i wybudował kryptę, do której przeniesiono sarkofag Świętego. Tym samym położył kres czczenia grobu przez lud, co według św. Grzegorza było pogańskim zwyczajem.

Zobacz też

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. św. Grzegorz z Langres - Święci Pańscy
Bibliografia