Biedroneczka łąkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biedroneczka łąkowa
Coccinula quatuordecimpustulata
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Coccinula

Gatunek

biedroneczka łąkowa

Synonimy
  • Coccinella quatuordecimpustulata Linnaeus, 1758
  • Coccinella quaturdecimmaculata Poda von Neuhaus, 1761
  • Coccinella leucocephala Gmelin, 1790
  • Coccinella qatuordecimguttata Donndorf, 1799

Biedronka łąkowa[1], biedroneczka łąkowa[potrzebny przypis] (Coccinula quatuordecimpustulata) – chrząszcz z rodziny biedronkowatych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Biedronka ta osiąga od 3 do 4 mm długości ciała. Ciało wypukłe, szerokie i owalne. Głowa czarna, najczęściej z dwoma żółtymi plamami położonymi wzdłuż oczu. Przedplecze czarne z przednimi kątami i przednią krawędzią żółtawymi. Pokrywy z siedmioma żółtymi lub lekko różowymi plamami na każdej, z których po 4 położone są wzdłuż szwu, a 3 na krawędzi bocznej. Plamy te mogą zlewać się ze sobą. Podgięcia pokryw od spodu żółto ubarwione z dwiema niewyraźnymi czarnymi plamami. Uda czarne o nasadach goleni brunatno zabarwionych. Episternity zatułowia w tylnej części białawe. Te dwie ostatnie cechy pozwalają na pewne odróżnienie od C. sinuatomarginata[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Żyje w suchych środowiskach o charakterze muraw[2], preferując gleby piaszczyste[3]. Spotykana na polach uprawnych, nieużytkach, suchych łąkach, pobrzeżach lasów i sosnowych zagajnikach. Jesienią pojawia się licznie na wrzosowiskach, gdzie zimuje w ściółce i suchych resztkach roślinnych[3][1][2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz palearktyczny, występujący od Europy po Japonię. W Europie podawany z Albanii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, europejskiej Turcji, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Liechtensteinu, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Balearów, Korsyki, Sycylii i Sardynii. Występuje na terenie całej Rosji oraz w Azji Mniejszej i Japonii[4][1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 172.
  2. a b c Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 76.
  3. a b c C. quatrodecimpustulata w Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-01-11].
  4. C. quatrodecimpustulata na Fauna Europaea. [dostęp 2014-01-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]