Bielizna (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bielizna
Ilustracja
Koncert Bielizny w Ostrowie Wlkp. (2019)
Rok założenia 1984
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock
Strona internetowa

Bielizna – polski zespół muzyczny. Swoją działalność rozpoczął w połowie lat 80. w Gdańsku. Założycielami zespołu byli dwaj znajomi z Politechniki GdańskiejJarosław Janiszewski oraz Jarosław Figura. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

Grupa początkowo używała nazwy „Bielizna Goeringa”, potem muzycy skrócili ją do „Bielizna G.”, w końcu została obecna nazwa[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Już po kilku koncertach krytycy i publiczność zaliczyli formację do czołowych przedstawicieli Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, uznanej po latach za kultowe zjawisko. Pierwsza „radiowa” kompozycja zespołu pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej, niezależnej listy przebojów, realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Natomiast utwór „Witamy w RPA” przez kilka tygodni zajmował pierwsze miejsce na tejże liście. Debiutancka płyta zespołu pt. „Taniec Lekkich Goryli” została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty. Kolejne wydawnictwa – „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”, „TAG”, „Pani Jola” ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem „Doktor Granat” – wydawnictwo zatytułowano „Świadkowie Rocka”. W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W dzikim kraju”. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”. Recenzenci chwalili zespół za twarde riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań mieszkańców nadwiślańskiego kraju[styl do poprawy]. Bielizna od lat konsekwentnie idzie własną, niezależną drogą skierowaną w stronę odbiorców oczekujących na niebanalne kompozycje okraszane oryginalnym komentarzem do rzeczywistości.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne:

Albumy kompilacyjne:

Notowane single:

Rok Tytuł Pozycja na Liście
LP3[2]
1988 Kołysanka dla narzeczonej tapicera 12
Prywatne życie kasjerki PKP 22
1989 Stefan 15
1990 Dom rodzinny 17
1997 Władek przechodzi w piąty wymiar 27

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia Bielizna historia, o zespole. Dla studenta. [dostęp 2019-04-07].
  2. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego, lp3.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]