Bill & Melinda Gates Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bill & Melinda Gates Foundation
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Seattle
Data założenia 2000
Status fundacja, organizacja non-profit 501(c)(3)
Profil działalności edukacja, opieka zdrowotna, przeciwdziałanie ubóstwu
Zasięg świat
brak współrzędnych
Strona internetowa

Bill & Melinda Gates Foundation – największa na świecie organizacja filantropijna, prowadzona przez Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, i jego żonę Melindę Gates[1]. Założona w styczniu 2000 przez połączenie Gates Learning Foundation i William H. Gates Foundation[2].

Fundacja przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat i inne cele. Gates zajmuje się również zapewnieniem wyżywienia i podniesieniem standardu jednej z najuboższych wiosek, która była niegdyś bez środków do życia.

Biura fundacji znajdują się w Seattle, Waszyngtonie, Londynie, Delhi i Pekinie[3].

Fundacja prowadzi trzy wielkie programy:

  • Global Development Program (prezes: Sylvia Mathews Burwell)
  • Global Health Program (prezes: dr Tadataka Yamada)
  • U.S. Program (prezes: Allan C. Golston)

Fundacja budzi poważne kontrowersje w środowiskach pro-life. W latach 1998-2006 przekazała ona kwotę 12 mln dolarów organizacji Planned Parenthood Federation of America. Organizacja ta zajmuje się m.in. lobbingiem na rzecz aborcji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przekonywaniem do jej popierania amerykańskich nastolatków. International Planned Parenthood, propagująca aborcję w krajach III świata otrzymała 21 mln dolarów[4].

Od początku istnienia do lipca 2015 roku fundacja udzieliła się charytatywnie kwotą 42,9 mld USD[5].

Światowy Program Zdrowia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja szybko uzyskała duży wpływ na światowe zdrowie i wprowadziła Światowy Program Zdrowia (The Global Health Program). Przeznacza ona ok. 800 mln USD rocznie na światowe zdrowie, a suma ta jest zbliżona do rocznego budżetu WHO (193 kraje) i jest porównywalna do środków pieniężnych przeznaczanych na walkę z chorobami zakaźnymi przez United States Agency for International Development. Obecnie Fundacja dostarcza 17% (w 2006 r. 86 mln USD) światowego budżetu na cele zwalczania choroby Heinego-Medina.

Światowy Program Zdrowia wspiera także:

Children’s Vaccine Program

Children’s Vaccine Program jest realizowany przez Program for Appriopriate Technology in Health. 9 grudnia 2003 roku uzyskał on wsparcie Fundacji w wysokości 27 mln USD jako pomoc w szczepieniu przeciwko zapaleniu mózgu B[7]

Departament Światowego Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Fundacja przekazała 30 mln USD na rzecz Departamentu Światowego Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. Dotacja ma za zadanie wesprzeć m.in. edukację oraz światowe zdrowie. Prowadzone są także badania mające na celu poprawę dostępności do wyższego wykształcenia na świecie.

Badania nad wirusem HIV

Fundacja przeznaczyła 287 mln USD na różne badania nad HIV i AIDS. Pieniądze zostały podzielone między 16 różnymi grupami badawczymi na świecie pod warunkiem, iż grupy te będą dzieliły się między sobą rezultatami badań[8]

Światowy Program Rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Prezesem Światowego Programu Rozwoju (Global Development Program) jest Sylvia Mathews. Program ma na celu zwalczanie ekstremalnego ubóstwa dzięki subwencjom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]