Bisporella sulfurina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bisporella sulfurina
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

patyczniaki

Rząd

tocznikowce

Rodzina

tocznikowate

Rodzaj

dwuzarodniczka

Gatunek

Bisporella sulfurina

Nazwa systematyczna
Bisporella sulfurina (Quél.) S.E. Carp.
Mycotaxon 1(1): 59 (1974)

Bisporella sulfurina (Quél.) S.E. Carp. – gatunek grzybów z rodziny Helotiaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Helotiaceae, Helotiales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1880 L. Quélet nadając mu nazwę Helotium sulfurinum. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1974 Steven E. Carpenter[1].

Synonimy[2]:

  • Calycella sulfurina (Quél.) Boud. 1907
  • Calycella sulfurina var. brassicae Grélet 1947
  • Calycella sulfurina (Quél.) Boud. 1907 var. sulfurina
  • Calycina sulfurina (Quél.) Kuntze 1898
  • Helotium sulfurinum Quél. 1880

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocniki

Typu apotecjum. Początkowo kuliste i zamknięte, potem podczas wzrostu i dojrzewania przybierają kształt poduszkowaty lub dyskowaty z wklęsłością na środku. Średnica 0,5–1 mm. Powierzchnia hymenialna naga, jasnożółta lub cytrynowa, lekko przeźroczysta. Obrzeże równe, bez włosków. Konsystencja miękka, mięsista. Miąższ żółtawy, smak i zapach niewyraźny[3].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki o rozmiarach 8,0–11,0 (13) × 2,0–2,5 μm, wąsko elipsoidalne, czasami zagięte, hialinowe, w stanie dojrzałym z jedną przegrodą, niektóre z gutulami. Worki 8-zarodnikowe, uni lub bitunikowe, nieamyloidalne[3].

Występowanie i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bisporella sulfurina występuje na wielu kontynentach. W Europie występuje w wielu krajach, poza tym odnotowano występowanie w USA, Argentynie, Korei, Japonii i Australii[4]. Występuje również w Polsce[5].

Prawdopodobnie jest częsta, ale pomijana ze względu na niewielkie rozmiary, lub uznawana za dwuzarodniczkę cytrynową (Bisporella citrina)[3].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

B. sulfurina rozwija się na starych owocnikach grzybów Pyrenomycetes (według aktualnej klasyfikacji Index Fungorum należą one do klasy Sordariomycetes). Rozpoznać je można po czarnej, cienkiej i skorupiastej plesze (głównie jest to Bispora antennata). Tą cechą różni się od bardzo pospolitej B. citrina, która rozwija się bezpośrednio na drewnie. Ponadto dwuzarodniczka cytrynowa ma większe owocniki (o średnicy do 3 mm). Na starych owocnikach Pyrenomycetes rozwija się także Bisporella pallescens, ale tą łatwo można odróżnić, gdyż nie jest żółta, lecz blada, kremowa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2017-11-09]. (ang.).
  2. Species Fungorum. [dostęp 2017-11-09]. (ang.).
  3. a b c d California Fungi. Bisporella sulfurina. [dostęp 2017-11-09].
  4. Discover Life Maps. [dostęp 2017-11-09].
  5. Maria Alicja Chmiel: Checklist of Polish Larger Ascomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 978-83-89648-46-4.