Bitwa pod Badrem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Badrem
Ilustracja
Schemat kampanii zakończonej bitwą pod Badr
Czas

17 marca 624

Miejsce

Badr, 130 km na południowy wschód od Medyny

Terytorium

Arabia

Wynik

Zwycięstwo muzułmanów

Strony konfliktu
Muzułmanie z Medyny Kurajszyci z Mekki
Dowódcy
Mahomet, Hamza ibn ‘Abd al-Muttalib, Ali ibn Abi Talib Amr ibn Hishām, Chalid ibn al-Walid
Siły
313 żołnierzy 900 – 1000 żołnierzy
Straty
13 zabitych 70 zabitych, 43–70 wziętych do niewoli
Położenie na mapie Arabii Saudyjskiej
Mapa konturowa Arabii Saudyjskiej, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
23°44′00″N 38°46′00″E/23,733333 38,766667

Bitwa pod Badrem (arabski: غزوة بدر) – bitwa stoczona 17 marca 624 roku (17 ramadan w roku 2 kalendarza islamskiego) na terenie Arabii (dzisiejsza Arabia Saudyjska). Była kluczową bitwą dla powstałego w tamtym czasie islamu i punktem zwrotnym w kampanii Mahometa przeciwko jego rywalom z Mekki – Kurajszytom.

Po wstępnym zorganizowaniu społeczności muzułmańskiej Mahomet rozpoczął bezpardonową walkę z Kurajszytami. Pragnąc zniszczyć ekonomiczne podstawy potęgi Mekki, organizował ataki na szlaki i karawany kupieckie. Dzięki temu zdobywał bogactwo i sławę wielkiego wodza wśród różnych plemion arabskich, które zaczynały sympatyzować z nową religią. Na czele swych muhadżirów i ansarów Mahomet odbył 27 wielkich wypraw przeciw kupcom z Mekki. W 624 r. Kurajszyci zorganizowali wielką karawanę, której przydzielili tym razem ochronę w liczbie 950 wojowników. Karawaną dowodził jeden z najważniejszych przywódców kurajszyckich Abu Sufjan Ibn Harb. Niezrażony wiadomościami o militarnej ochronie karawany, Mahomet stanął na czele trzystu muzułmanów i zaatakował Mekkańczyków koło studni w wąwozie Badr. Korzystając z zaskoczenia odniósł swoje pierwsze wielkie zwycięstwo. Poległo 70 Kurajszytów. Bitwa pod Badrem stała się wielkim wydarzeniem w życiu społeczności islamskiej w Medynie. Rosnąca wspólnota religijna poczuła swą siłę.

Późniejsze odniesienia do bitwy[edytuj | edytuj kod]

Mahomet pod Badrem

Bitwa pod Badrem jest jedną z kilku bitew wspomnianych w Koranie: Koran, 3:123–125: Bóg już dopomógł wam pod Badr, kiedy byliście poniżeni. Bójcie się więc Boga! Być może, wy będziecie wdzięczni! Oto mówiłeś do wiernych: <<Czyż wam to nie wystarczy, że pomaga wam wasz Pan trzema tysiącami zesłanych aniołów?>> Tak! Jeśli będziecie cierpliwi i bogobojni i jeśli oni zaatakują was niespodziewanie, to dopomoże wam wasz Pan pięcioma tysiącami aniołów, wyróżnionymi. Ze względu na wagę i znaczenie, jakie bitwa miała dla islamu, słowo Badr przyjęło się jako nazwa dla wielu oddziałów wojsk lub organizacji paramilitarnych. Nazwa operacja Badr została użyta jako kodowe oznaczenie egipskiej ofensywy w 1973 roku (wojna Jom Kipur) oraz podczas pakistańskiej akcji na terenie Kaszmiru w 1999 roku.