Japońskie regalia cesarskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artystyczna wizja japońskich regaliów cesarskich

Japońskie regalia cesarskie (jap. 三種の神器 mikusa-no kamudakara lub sanshu-no jingi?) – trzy święte symbole władzy cesarskiej zwane "trzema świętymi skarbami" lub "trzema boskimi przedmiotami". Należą do nich:

Przedmioty te mają charakter sakralny przez ich ścisłe powiązanie z mitami o wielkiej bogini Słońca Amaterasu, prarodzicielce narodu japońskiego. Wysyłając swego wnuka Ninigi na ziemię, do "Kraju Świętych Kłosów" (tak m.in. nazwana jest w mitach Japonia) dla zaprowadzenia na nim porządku, bogini podarowała mu na drogę trzy przedmioty, trzy skarby-amulety.

Wręczono mu nadto szczęścionośne krzywulce i zwierciadło ze spiżu,

którymi wywabiano Świecącą na Niebie z niebiańskiej jaskini,

oraz Miecz-Trawosiecz...

... I powiedziała Świecąca na Niebie:

"Czcijcie to zwierciadło ze spiżu

tak samo jak mojego świętego ducha

i jak oddajecie cześć mej własnej osobie"

Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń – w przekł. W. Kotańskiego, PIW, Warszawa 1986

Początkowo przedmioty te były przechowywane w pałacu cesarskim, później jednak w obawie przed ich skażeniem zostały przekazane do świątyni, a dla dodatkowego bezpieczeństwa sporządzono ich duplikaty.

Nawet w czasach, gdy potęga możnych rodów i shōgunów przyćmiewały blask majestatu władców Japonii, każdego z cesarzy otaczano powszechną czcią, jako świętego wodza narodu, bowiem każdy cesarz posiadał te "trzy święte skarby", świadczące o jego boskim pochodzeniu oraz zapewniające mu poparcie bogów:

  • lustro – ma oznaczać stałą obecność u jego boku bogini słońca Amaterasu,
  • miecz – ma magiczną moc działania w obronie cesarskiego rodu i całego narodu,
  • klejnoty – są świadectwem doświadczeń zgromadzonych przez jego boskich przodków, a swą mocą i ostrością symbolizują rozum i wiedzę.

Obecnie w pałacu cesarskim w Tokio przechowywany jest oryginał klejnotów oraz kopie zwierciadła i miecza. Oryginał zwierciadła przechowywany jest w relikwiarzu w chramie Naiku w Ise, a oryginał miecza w świątyni Atsuta w Nagoi.

Przekazanie regaliów jest najistotniejszym elementem ceremonii intronizacji nowego cesarza Japonii – tenno.

Zobacz też[edytuj]