Bitwa pod La Higueruela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod La Higueurela
Rekonkwista
Ilustracja
Bitwa pod La Higueurela
Czas

1431

Miejsce

Vega de Granada, rejon Genil

Terytorium

Hiszpania

Wynik

Zwycięstwo chrześcijan

Strony konfliktu
Królestwo Kastylii i Leónu Emirat Grenady
Dowódcy
Álvaro de Luna Muhammad IX
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod La Higueruela (zwana też bitwą przy drzewach figowych) – bitwa między wojskami kastylijskimi króla Jana II a muzułmańskimi Muhammada IX, do której doszło 1 lipca 1431 r. w trakcie Rekonkwisty na terytorium Grenady, zakończona zwycięstwem chrześcijan[1].

Armią kastylijską dowodził konetabl Álvaro de Luna. Wygrana przez niego bitwa, choć nie przyniosła Kastylii żadnych korzyści terytorialnych, przyczyniła się do obalenia Muhammada IX i przejęcie na krótko władzy przez Jusufa IV (zm. 1432 r.), który zgodził się wznowić składanie hołdu i płacenie trybutu władcom Kastylii[2], co Jana II w zupełności satysfakcjonowało[3].

Według ówczesnych źródeł arabskich królestwo Granady nigdy nie poniosło większych strat niż w tej bitwie”; szacowano je na ponad 30 000 poległych, co wydaje się być jednak liczbą zawyżoną[3].

Bitwę upamiętniono w licznych freskach wykonanych w końcu XVI w. w Escorialu[4] przez Fabrizio Castello, Orazio Cambiaso oraz Lazzaro Tavarone na zlecenie króla hiszpańskiego Filipa II[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]