Boemund II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boemund II
książę Antiochii
Okres panowania od 1111
do 1130
Dane biograficzne
Dynastia Hauteville
Data urodzenia 1108
Data śmierci 1130
Ojciec Boemund I
Matka Konstancja Francuska
Żona Alicja
Dzieci Konstancja
Moneta Boemunda II

Boemund II de Hauteville (ur. 1108, zm. 1130) - książę Antiochii 1111 - 1130.

Był synem założyciela księstwa Boemunda I i Konstancji, córki Filipa I, króla Francji. Kiedy zmarł jego ojciec, młody Boemund był jeszcze dzieckiem i mieszkał w Apulii. Jego kuzyn - Tankred przejął władzę jako regent, ale zmarł w 1112, zastąpił go Roger z Salerno, który zginął w bitwie pod Ager Sanguinis w 1119, ostatnim regentem został wtedy król Baldwin II Jerozolimski.

W 1124, w wieku 16 lat, Boemund osiągnął pełnoletność. Kolejne dwa lata spędził w Mezzogiorno, a w październiku 1126, po osiemnastych urodzinach opuścił Apulię i udał się do Antiochii. Według Wilhelma z Tyru Boemund i jego kuzyn - Wilhelm II, książę Apulii, zawarli umowę - że ten z nich który umrze pierwszy zostawi swoje włoskie ziemie drugiemu. W 1127 poślubił młodszą córkę Baldwina II z Bourcq i jego żony, Morfii z Meliteny - Alicję i razem z teściem wyruszył na Damaszek. Według Mateusza z Edessy, Baldwin II obiecał zięciowi koronę Jerozolimy, ale możliwe, że Mateusz pomylił Alicję z jej starszą siostrą - Melisandą, która poślubiła Fulka Młodego, księcia Andegawenii.

W 1127 Boemund oblegał i zdobył Kafartab, przy czym wymordował całą ludność tego miasta. Zaatakował również Shaizar i prawdopodobnie spotkał w bitwie samego Usamah ibn-Munqidh. W 1128 miał miejsce konflikt między Boemundem a Joscelinem I, hrabią Edessy - obaj jednocześnie zaatakowali Aleppo i nie chcieli sprzymierzyć się podczas jednego wspólnego oblężenia. Roger z Salerno oddał Joscelinowi część ziem, a Boemund uważał, że darowizna jest nieważna, bo adbyła się bez jego zgody, mimo że był wtedy niepełnoletni. Dysputa przerodziła się w konflikt między Antiochią a Edessą, Joscelin przeciwko Boemundowi sprzymierzył się nawet z muzułmanami. W 1128 Baldwin II pomaszerował na północ, żeby mediować z sporze, a Joscelin ostatecznie zrzekł się swoich pretensji do ziem.

Boemund przyłączył się do armii Baldwina II i brał udział w wyprawie na Damaszek. Krzyżowcy zostali pokonani w bitwie pod Marj es-Suffar. Boemund skręcił na północ i odzyskał Anazarbus wraz z innymi terenami należącymi do Armenii. Król Leo I sprzymierzył się przeciwko niemu z emirem Daniszmendydów - Gazi Gümüshtigin. W lutym 1131 armia Boemunda wpadła w zasadzkę. Sam Boemund zginął w czasie potyczki, jego głowa została odrąbana od ciała i umieszczona w srebrnym pudełku jako prezent dla kalifa.

Z żoną miał tylko jedno dziecko:

  • Konstancję (1127-1163), która w wieku trzech lat została władczynią księstwa, do 1136 jej matka Alicja rządziła jako regentka.


Poprzednik
Boemund I
książę Antiochii
1111—1130
Następca
Konstancja