Bolt (aplikacja mobilna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bolt
Ilustracja
Logo aplikacji
Komercyjna

tak

Data powstania

2013

Autor

Markus Villig

Rejestracja

tak

Strona internetowa

Boltaplikacje mobilne przeznaczone m.in. do pośrednictwa w organizowaniu samochodowego transportu osobowego i pośrednictwa w dostarczaniu żywności przez rowerzystów w dużych miastach.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Markus Villig (2018)
Dostawca żywności w Tallinie

Usługę w 2013 roku stworzył dziewiętnastoletni student informatyki na Uniwersytecie w Tartu – Markus Villig, dysponując pięcioma tysiącami euro od rodziców. Początkowo celem Villiga było stworzenie aplikacji umożliwiającej zamówienie tradycyjnej taksówki w Tallinie. Akwizycją nowej usługi zajmował się sam, chodząc na postoje taksówek i zachęcając kierowców do rejestracji. Obecnie jest to aplikacja mobilna łącząca pasażera z najbliższym kierowcą na podstawie danych lokalizacyjnych smartfona lub tabletu obu stron. Na podobnej zasadzie działają również rowerowi dostawcy żywności Bolta, który kojarzy klientów ze sklepami i gastronomią, z których do mieszkań klientów dostarczana jest żywność. W większości przypadków, poza pojedynczymi akcjami marketingowymi podczas pierwszych miesięcy działania usługi w danym mieście, do transportu wykorzystywany jest prywatny pojazd kierowcy lub rowerzysty, a on sam formalnie jest osobą prywatną lub prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą z Boltem związaną jedynie wewnętrznym regulaminem. Formalnie Bolt jest jedynie usługą informatyczną za prowizje od klienta końcowego kojarzącą kierowcę lub rowerzystę z pasażerem lub zamawiającym jedzenie. Jednak by korzystać z usługi transfery finansowe odbywać się mogą jedynie za pośrednictwem Bolta. Nie ma możliwości opłacenia kursu kartą przez terminal kierowcy. Płatność za kurs samochodem za pośrednictwem Bolta odbywa się z góry na podstawie założeń firmy co do średniego czasu przejazdu na danej trasie. Wyklucza to możliwości nadużyć w naliczaniu opłaty za kurs ze strony kierowcy, ale jednocześnie naraża go na dodatkowe koszty w przypadku utrudnień na drodze nieuwzględnianych przez aplikacje. Usługi transportu osób za pośrednictwem Bolta dostępne są w 150 miastach w 45 krajach. Do marca 2019 roku usługa świadczona była pod nazwą Taxify, a na początkowym etapie w Tallinie – mTakso. Bolt wypożycza również rowery współdzielone i hulajnogi elektryczne na minuty. W tym przypadku inwestując we własny sprzęt. W 2020 roku przedsiębiorstwo Bolt zostało wycenione na 4,75 miliarda dolarów, rok wcześniej osiągając status „jednorożca[1][2][3][4][5][6].

Kraje, w których Bolt oferuje swoje usługi (2022)

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Hulajnogi elektryczne Bolt na placu Bema we Wrocławiu

Bolt jest obecny w Polsce od 2017 roku[7]. W połowie 2019 roku Polska stała się trzecim największym rynkiem firmy. Bolt obsługuje 21 polskich miast i współpracuje z ok. 100 tysiącami kierowców. Kierowca zarejestrowany w aplikacji wykonuje średnio dwa kursy na godzinę[8]. Według deklaracji polskiego oddziału Bolta z połowy 2020 roku, świadcząc kursy za pośrednictwem Bolta, kierowca mógł zarobić od 5 do 8 tysięcy złotych miesięcznie[6]. Firma nie stawia warunku wyłączności, często zdarza się, że kierowcy zarejestrowani w aplikacji Bolta świadczą usługi również za pośrednictwem Ubera[7][9]. W czerwcu 2022 roku firma uruchomiła w Warszawie usługę wypożyczania rowerów o napędzie elektrycznym[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vicky McKeever, How a college dropout became Europe's youngest founder of a billion-dollar company [online], CNBC, 21 października 2019 [dostęp 2021-08-24] (ang.).
  2. Bolt | Franchise [online], bolt.eu [dostęp 2021-08-24] (ang.).
  3. Taxify rebrands as Bolt to expand its transport options beyond private cars [online], TechCrunch [dostęp 2021-08-23] (ang.).
  4. Tomasz Bodył, Uber. Bolt. Czym ta praca różni się od jazdy na taxi? „Przekręty” i trudni pasażerowie [#zyciedrivera odc. 5/5] [online], wiadomosci.wp.pl, 24 kwietnia 2020 [dostęp 2021-08-23] (pol.).
  5. Bolt wyceniony na 4,75 mld USD w nowej rundzie finansowania [online], pb.pl [dostęp 2021-08-24] (pol.).
  6. a b Marcin Łukasik, Bolt nęci kierowców wysokimi pensjami "8 tys. zł? To możliwe, jak jeździsz 24h na dobę" [online], www.money.pl [dostęp 2021-08-24] (pol.).
  7. a b Bolt — co to jest? Jak zostać kierowcą Bolta? [online], www.auto-swiat.pl, 28 lipca 2021 [dostęp 2021-08-24] (pol.).
  8. Zaufało im już ponad milion Polaków! Do czego służy aplikacja Bolt? [online], news.krakow.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
  9. Wyborcza.pl [online], wyborcza.biz [dostęp 2021-08-24].
  10. Bolt wjeżdża na e-rowerach do Warszawy [online], Rzeczpospolita [dostęp 2022-06-03] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]