Bombardowania Iraku i Syrii (2024)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bombardowania Iraku i Syrii (2024)
Czas

2 – 7 lutego 2024

Terytorium

 Irak
 Syria

Przyczyna

ataki bojówek islamskich na bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie

Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone  Iran
Siły Mobilizacji Ludowej
Islamski Ruch Oporu w Iraku
Liwa Fatemiyoun
Dowódcy
Stany Zjednoczone Joe Biden
Stany Zjednoczone Lloyd Austin
Stany Zjednoczone Charles Q. Brown Jr.
Ali Chamenei
Ebrahim Raisi
Mohammad-Reza Gharaei Ashtiani
Esma’il Gha’ani
Falih Al-Fayyadh
Qais Khazali
Akram al-Kaabi
Abu Baqir al-Saadi †
Siły
Stany Zjednoczone Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych Siły Zbrojne Islamskiej Republiki Iranu

Irak Siły Zbrojne Iraku

  • Liwa al-Tafuf
  • Kata'ib Hezbollah
Straty
0 48 zabitych[1]

85 zniszczonych celów

brak współrzędnych
Startujące bombowce B-1B.

Bombardowania Iraku i Syrii (2024) – w dniu 2 lutego 2024 Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przeprowadziły serię nalotów bombowych na irańską Gwardię Rewolucyjną i wspierane przez Iran grupy bojówek islamskich zlokalizowanych w Iraku i Syrii[2]. Naloty przeprowadzono w odwecie za atak dronów dokonany tydzień wcześniej przez Islamski Ruch Oporu w Iraku, którego celem były wojska amerykańskie w Jordanii[3], w wyniku którego zginęło trzech amerykańskich żołnierzy[4][5].

Tło wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem w dniu 7 października 2023, grupy bojówek wspierane przez Iran przeprowadziły ponad 160 ataków na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, Jordanii i Syrii[6][7]. W wyniku tych ataków kilkudziesięciu żołnierzy amerykańskich zostało rannych. W dniu 28 stycznia 2024 atak drona Shahed 136 przeprowadzony przez Islamski Ruch Oporu w Iraku uderzył w kompleks Tower 22 – bazę wojskową USA w Jordanii, w wyniku czego zginęło trzech żołnierzy amerykańskich, a co najmniej 40 innych zostało rannych[8].

Bombardowania[edytuj | edytuj kod]

Około północy z 2 na 3 lutego czasu lokalnego (UTC+3) Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły naloty na powiązane z Iranem grupy bojowników w Iraku i Syrii. W operacji brały udział dwa bombowce B-1B, które wystartowały z bazy Dyess Air Force Base w Teksasie. Docelowe obiekty przeznaczone do zbombardowania obejmowały centra dowodzenia i kontroli, centra wywiadowcze, rakiety, pociski, magazyny bezzałogowych statków powietrznych, a także obiekty łańcucha dostaw logistyki i amunicji należące do bojówek wspieranych przez Iran[9]. Amerykańscy urzędnicy poinformowali, że uderzono w 85 celów w siedmiu obiektach – trzy cele w Iraku i cztery w Syrii, przy użyciu 125 rakiet precyzyjnych[10].

Iraccy urzędnicy ds. bezpieczeństwa poinformowali, że celem sześciu nalotów było kilka miejsc na terenie Iraku, podczas gdy syryjskie media państwowe ogłosiły, że „amerykańska agresja” uderzyła w szereg miejsc na pustynnych obszarach Syrii oraz na granicy iracko-syryjskiej. Iraccy urzędnicy poinformowali, że naloty trafiły w kwaterę główną Sił Mobilizacji Ludowej w Akashat, zabijając 16 bojowników. Iraccy urzędnicy wskazali również, że ataki dosięgły trzy budynki wykorzystywane przez bojówkę Kata'ib Hezbollah w prowincji Anbar.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w nalotach w Syrii zginęło co najmniej 29 bojowników wspieranych przez Iran[11].

W dniu 7 lutego Stany Zjednoczone dokonały kolejnego ataku na bojówki milicyjne wpierane przez Iran. Wojska Stanów Zjednoczonych przeprowadziły atak na pojazd jednej z jednostek milicji z użyciem drona w Bagdadzie, w wyniku czego zginęło trzech bojowników Kata'ib Hezbollah, w tym jeden z dowódców - Abu Baqir al-Saadi[12].

Następstwa bombardowań[edytuj | edytuj kod]

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na kilka osób powiązanych z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej[13]. Zdjęcia satelitarne wykonane przez Planet Labs ujawniły rozległe zniszczenia obiektu wykorzystywanego przez bojówkę Liwa Fatemiyoun w mieście Ajjasz, niedaleko Dajr az-Zaur w Syrii. Obiekt został zniszczony przez bombowce B-1B[14].

Reakcje na wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden skomentował bombardowania Iraku i Syrii w serwisie X następującymi słowami: Na moje polecenie siły wojskowe Stanów Zjednoczonych uderzyły w cele w Iraku i Syrii, których irański Korpus Strażników Rewolucji i powiązane z nim milicje używają do ataków na siły USA. Nie szukamy konfliktu na Bliskim Wschodzie ani gdziekolwiek indziej na świecie. Ale do wszystkich, którzy chcą nam wyrządzić krzywdę: odpowiemy[15]. Rząd Stanów Zjednoczonych zapowiedział również podjęcie kolejnych kroków, wskazując na początek działań wymierzonych w bojowników powiązanych z Iranem[16].

Kasem al-Aaraji - jeden z doradców ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdził, iż ataki USA nie pomagają w uspokojeniu sytuacji w kraju. Władze Iraku wskazały również na naruszenie suwerenności państwa[17].

Ministerstwo Obrony Syrii nazwało bombardowania agresją amerykańskich sił okupacyjnych oraz osłabieniem możliwości bojowych Armii Syryjskiej i jej sojuszników w walce z terroryzmem[18].

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu potępiło ataki, nazywając je strategicznym błędem rządu Stanów Zjednoczonych, który nie przyniesie żadnego rezultatu poza pogłębieniem niestabilności w regionie. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Kanaani powiedział, że ataki stanowią naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Iraku i Syrii, prawa międzynarodowego oraz jawne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych[19].

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział, że Iran nie rozpocznie wojny, ale zdecydowanie zareaguje na działania każdego, kto zechce naruszyć integralność terytorialną Iranu[20].

  • Bojownicy i milicje wspierane przez Iran

Przywódca irackiej grupy bojowników Kata'ib Sayyid al-Shuhada wezwał Kuwejt, Jordanię i Arabię ​​Saudyjską, aby nie pozwalały Stanom Zjednoczonym na wykorzystywanie ich terytorium do przeprowadzania ataków[21].

Rzecznik Harakat Hezbollah al-Nujaba, Hussein al-Mosawi, powiedział, że Stany Zjednoczone muszą zrozumieć, że każda akcja wywołuje reakcję, a także stwierdził, że bojówki nie chcą eskalacji ani poszerzania napięć regionalnych[22].

Wielka Brytania nazwała Stany Zjednoczone swoim niezłomnym sojusznikiem i oświadczyła, że ​​popiera prawo Stanów Zjednoczonych do reagowania na ataki na jej bazy wojskowe[23].

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski skomentował wydarzenia podczas nieformalnego spotkania szefów MSZ w Brukseli, stwierdzając, że sprzymierzeńcy Iranu igrali z ogniem od miesięcy i lat, a teraz ten ogień ich dosięgnął[24].

Chińska Republika Ludowa potępiła bombardowania prowadzone przez Stany Zjednoczone. Ambasador Chin przy ONZ – Zhang Jun powiedział na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, że działania wojskowe Stanów Zjednoczonych niewątpliwie podsycają nowe zamieszanie w regionie i jeszcze bardziej intensyfikują napięcia[25].

Rada Bezpieczeństwa ONZ na wniosek Federacji Rosyjskiej ogłosiła zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia w sprawie bombardowań przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Syrii i Iraku[26].

  • Inne

Hamas potępił bombardowania nazywając je dolewaniem oliwy do ognia[27].

Palestyński Islamski Dżihad potępił bombardowania, nazywając je rażącą agresją amerykańską w interesie zachodniego kolonializmu i bytu syjonistycznego[28].

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej potępiło bombardowania, stwierdzając, że Stany Zjednoczone sieją chaos i zniszczenie na Bliskim Wschodzie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wskazała, że ​​jest oczywiste, że naloty są celowo zaprojektowane, aby jeszcze bardziej zaognić konflikt[29].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 29 na terytorium Syrii i 19 na terytorium Iraku.
  2. Rozpoczął się odwetowy atak USA na Syrię. Dowództwo Centralne potwierdza, onet.pl, [dostęp 2024-02-05].
  3. Atak dronów na bazę USA na Bliskim Wschodzie. Zginęli amerykańscy żołnierze, onet.pl, [dostęp 2024-02-05].
  4. "Jeśli skrzywdzisz Amerykanina, odpowiemy". Wszystko, co trzeba wiedzieć o atakach USA w Iraku i Syrii, onet.pl, [dostęp 2024-02-05].
  5. USA zbombardowały proirańskie milicje w Iraku i Syrii, euroactiv.pl, [dostęp 2024-02-04].
  6. Militarna odpowiedź USA. Bliski Wschód znów wstrzymuje oddech, gazetaprawna.pl, [dostęp 2024-02-04].
  7. IRAN UPDATE, JANUARY 28, 2024 (strona zarchiwizowana), understandingwar.org, [dostęp 2024-02-04].
  8. Jest odpowiedź Iraku i Syrii na bombardowania USA, wgospodarce.pl, [dostęp 2024-02-04].
  9. USA rozpoczęły odwet za atak w Jordanii. Uderzenie w Syrii i Iraku, tvn24.pl, [dostęp 2024-02-05].
  10. Amerykański odwet na cele w Syrii i Iraku. Biden: uderzenia będą kontynuowane, pap.pl, [dostęp 2024-02-04].
  11. Primary dea*th toll | 29 members of Iranian militias kil*led in US airstrikes on 28 positions in Deir Ezzor, syriahr.com, [dostęp 2024-02-04].
  12. Kataib Hezbollah commander killed in Baghdad drone strike -sources (strona zarchiwizowana), reuters.com, [dostęp 2024-02-09].
  13. Iran-related Designations and Designations Updates; Counter Terrorism Designations and Designations Updates; Non-Proliferation Designations, ofac.treasury.gov, [dostęp 2024-02-04].
  14. U.S. Airstrikes Obliterated Munitions Storage Compound In Syria, twz.com, [dostęp 2024-02-04].
  15. USA uderzyły w Syrii i Iraku, defence24.pl, [dostęp 2024-02-04].
  16. Jednoznaczna zapowiedź doradcy Białego Domu. „To początek, a nie koniec naszej reakcji”, wprost.pl, [dostęp 2024-02-05].
  17. USA zaatakowały cele w Iraku. Bagdad mówi o "naruszeniu suwerenności", rp.pl, [dostęp 2024-02-04].
  18. Iraq says 16 people, including civilians, killed in ‘new US aggression’, aljazeera.com, [dostęp 2024-02-05].
  19. ‘Strategic error’: Iran condemns US attacks on Iraq, Syria (strona zarchiwizowana), aljazeera.com, [dostęp 2024-02-05].
  20. U.S. launches strikes in Iraq, Syria, nearly 40 reported killed, reuters.com, [dostęp 2024-02-05].
  21. بالتزامن مع الضربات.. الولائي يحذر الكويت والأردن والسعودية » +964 [online], 964media.com [dostęp 2024-04-22] (arab.).
  22. Dozens killed as Israeli army intensifies attacks on Gaza's Rafah (strona zarchiwizowana), aljazeera.com, [dostęp 2024-02-05].
  23. U.S. launches strikes in Iraq, Syria, nearly 40 reported killed, reuters.com, [dostęp 2024-02-05].
  24. Sikorski: Sprzymierzeńcy Iranu igrali z ogniem od miesięcy. Teraz ten ogień ich dosięgnął, wnp.pl, [dostęp 2024-02-04].
  25. Russia and China slam US for Middle East strikes (strona zarchiwizowana), aljazeera.com, [dostęp 2024-02-09].
  26. Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się atakami USA w Syrii i Iraku. Wniosek złożyła Rosja, onet.pl, [dostęp 2024-02-05].
  27. U.S. launches strikes in Iraq, Syria, nearly 40 reported killed, reuters.com, [dostęp 2024-02-05].
  28. Israel’s war on Gaza updates: Clashes in Gaza City after Israeli all-clear, aljazeera.com, [dostęp 2024-02-05].
  29. Dozens killed as Israeli army intensifies attacks on Gaza's Rafah (strona zarchiwizowana), aljazeera.com, [dostęp 2024-02-05].