Borowiec olbrzymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Borowiec olbrzymi
Nyctalus lasiopterus[1]
(Schreber, 1780)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd nietoperze
Rodzina mroczkowate
Rodzaj Nyctalus
Gatunek borowiec olbrzymi
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Borowiec olbrzymi (Nyctalus lasiopterus) - gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych. Największy nietoperz Europy o rozpiętości skrzydeł do 45 cm.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje głównie w południowej i wschodniej części kontynentu, liczny na Półwyspie Iberyjskim i w Grecji, lokalna populacja zasiedla też pogranicze Słowacji i Węgier, licznie notowany w niektórych regionach europejskiej części Rosji. W Polsce czaszkę tego nietoperza wypreparowano w 1969 r. z wypluwki sowy płomykówki w Królikowie (południowa Wielkopolska)[3] (zachowano ją w zbiorach Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży). Ponadto o złowieniu samca tego gatunku wylatującego ze strychu klasztoru w krakowskich Bielanach poinformował prof. Wincenty Harmata (chiropterolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego), jednak bez podania podstaw identyfikacji przynależności gatunkowej schwytanego okazu.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, dodatkowo obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie[4].

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Borowiec olbrzymi jest jedynym europejskim nietoperzem, mogącym polować nie tylko na owady, ale również na drobne ptaki wróblowe (np. sikory i świstunki), szczególnie podczas sezonowych wędrówek ptasich na Półwyspie Iberyjskim. Wszystkie swoje ofiary łowi prawdopodobnie w locie, w przeciwieństwie do mięsożernych nietoperzy strefy tropikalnej (lironosów, niektórych liścionosów i bruzdonosów), chwytających ptaki śpiące na gałęziach drzew.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nyctalus lasiopterus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nyctalus lasiopterus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Andrzej Lech Ruprecht, Borowiec olbrzymi, Nyctalus lasiopterus (Schreber, 1780) - nowy ssak w faunie Polski, „Acta Theriologica”, 15 (23), 1970, s. 370–372 [dostęp 2020-04-04].
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konrad Sachanowicz, Mateusz Ciechanowski, Nietoperze Polski, Tomasz Cofta, Warszawa: MULTICO, 2005, ISBN 83-7073-401-4.