Boruszowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boruszowice
Rezerwat Dębów Boruszowickich
Rezerwat Dębów Boruszowickich
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat tarnogórski
Gmina Tworóg
Sołectwo Boruszowice
Liczba ludności (2008) Ponad 961
Strefa numeracyjna (+48) 032
Tablice rejestracyjne STA
SIMC 0223243
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
Boruszowice
Boruszowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Boruszowice
Boruszowice
Ziemia 50°30′48″N 18°46′29″E/50,513333 18,774722
Strona internetowa miejscowości

Boruszowice (niem. Boruschowitz[1]) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Tworóg.

W latach 1945-54 siedziba gminy Boruszowice. W latach 1950-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

W Boruszowicach swój stadion ma klub piłkarski LKS Olimpia Boruszowice.

Charakterystyka[edytuj]

Przez Boruszowice przepływa rzeka Stoła, do której wpada Graniczna Woda.

Nazwa[edytuj]

Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiej nazwy lasu iglastego - boru[2]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości, wcześniejszą od niemieckiej wymienia Boruszowice podając jej znaczenie "Kieserwald" czyli po polsku "Żwirowy las, bór"[2]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Boruschowitz[2] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie.

W czasie II wojny światowej niemiecka nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła nazwę na nową, całkowicie ahistoryczną - Waldborn.

Historia[edytuj]

Rezerwat Dęby Boruszowickie

Boruszowice powstały w 1743, kiedy zaczęła tu działać huta żelaza, która w 1894. ewoluowała w fabrykę materiałów wybuchowych, a w 1924 w wytwórnię papieru. Obszar ten objęty był II i III powstaniem śląskim. W czasie plebiscytu większość mieszkańców głosowała za przyłączeniem do Polski. Boruszowice i Mikołeska jako jedyne miejscowości gminy Tworóg zmieściły się w granicach II Rzeczypospolitej.

Na południowy wschód od Boruszowic do 1992 znajdował się Rezerwat Dębów Boruszowickich.

Zabytki[edytuj]

W centrum wsi (była kolonia fabryczna) znajduje się sporo zabytkowych budynków z początku XX wieku oraz krzyż przydrożny z 1946, wzniesiony tutaj jako wotum dziękczynne za ocalenie w II wojnie światowej. Najciekawszym zabytkiem Boruszowic jest jednak fabryka papieru z 1894, w której można podziwiać maszyny z 1929 i świetlicę fabryczną (1910) zaadaptowaną do celów sakralnych w 1970. O polskości tego regionu świadczy krzyż przydrożny z 1886 z polską tabliczką inskrypcyjną.

Komunikacja[edytuj]

Boruszowice leżą na trasie linii kilku linii autobusowych obsługiwanych przez Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach z Tarnowskimi Górami, Krupskim Młynem oraz Tworogiem. Oprócz tego Boruszowice są skomunikowane kilkoma liniami mikrobusów z innymi miejscowościami gminy Tworóg.

Przypisy

  1. Ortsliste des alten Kreises Beuthens
  2. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 35.

Linki zewnętrzne[edytuj]