Przejdź do zawartości

Bridegroom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bridegroom: A Love Story, Unequaled
Ilustracja
Gatunek

dokumentalny

Rok produkcji

2013

Data premiery

23 kwietnia 2013

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Reżyseria

Linda Bloodworth-Thomason

Muzyka

Benjy Gaither

Produkcja

Linda Bloodworth-Thomason, Shane Bitney Crone

Wytwórnia

Wolfman Productions oraz Organica Music Group

Dystrybucja

Virgil Films & Entertainment

Budżet

385 000 USD

Strona internetowa

Bridegroom – długometrażowy film dokumentalny produkcji amerykańskiej z roku 2013, w reżyserii Lindy Bloodworth-Thomason.

Przyczynkiem do powstania filmu była śmierć młodego dziennikarza stacji telewizyjnej MTV, Thomasa Lee Bridegrooma, prowadzącego od 2007 r. audycję reality show pt. The X-Effect. Zginął tragicznie w 2011 r. podczas wieczornej sesji zdjęciowej zorganizowanej dla swojej przyjaciółki[1].

Premiera filmu odbyła się podczas festiwalu Tribeca Film Festival w Nowym Jorku 23 kwietnia 2013 r. Film nabrał szczególnego rozgłosu, ponieważ przed jego projekcją do publiczności festiwalowej przemówił były prezydent USA, Bill Clinton, nawiązując do problematyki filmu[2]. Clinton powiedział m.in.:

To jest naprawdę, z jednej strony wspaniała, smutna, bolesna, ale mimo wszystko, radosna historia potwierdzająca wolę życia. Z drugiej strony jest to opowieść o walce naszego narodu, aby uczynić kolejny krok ku stworzeniu bardziej doskonałej wspólnoty, dla której małżeństwo jest zarówno symbolem i sensem życia. Wierzę, że ten film spodoba się Państwu tak bardzo, jak mnie się spodobał[2].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W filmie przedstawiono sytuację społeczno-prawną, jaka powstała po śmierci młodego geja. Jego rodzina pozbawiła żyjącego partnera, po 6 latach związku, prawa do zaopiekowania się ciałem zmarłego, oraz nie dopuściła go do pogrzebu[3]. Film posłużył jako udokumentowany argument w czasie trwającej w USA dyskusji na temat legalizacji małżeństw par jednopłciowych[2].

Bohaterowie filmu

[edytuj | edytuj kod]

Thomas Lee Bridegroom (ur. 22 kwietnia 1982 w Knox, stan Indiana, USA, zm. 7 maja 2011 w Los Angeles, USA) był absolwentem akademii wojskowej Culver Military Academy w Culver w stanie Indiana, USA[1]. Ukończył uczelnię z dyplomem wyróżnienia, który wręczył mu w Waszyngtonie prezydent George W. Bush[4]. Po ukończeniu uczelni wojskowej wyjechał z rodzinnego miasta do Nowego Jorku. Podjął studia artystyczne: śpiew i grę na fortepianie, na uniwersytecie Vassar College w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork[1]. Po przerwaniu studiów muzycznych przeniósł się w 2005 do Los Angeles. Tam poznał swojego późniejszego partnera, Shane’a Bitneya Crone'a[3]. W 2007 otrzymał pracę jako prowadzący reality show The X-Effect, emitowany przez MTV. W sumie zrealizował wspólnie z Natalią Castellanos, podczas 3. edycji programu, 30 jego odcinków. W dniu 7 maja 2011, podczas wieczornej sesji zdjęciowej zorganizowanej dla przyjaciółki Alex z Nowego Jorku, realizowanej na dachu czteropiętrowego budynku w Los Angeles, spadł na ziemię[1]. Zmarł po kilku godzinach w szpitalu. Jego partner Shane zawiadomił rodzinę o śmierci Thomasa[3]. Matka zmarłego przyjechała po odbiór ciała syna i bez konsultacji z Shane'em zdecydowała, że pogrzeb odbędzie się w jej rodzinnym mieście[1]. Nigdy nie zawiadomiła owdowiałego Crone’a o dniu pogrzebu partnera[3].

Shane Bitney Crone (ur. 19 grudnia 1985 w Kalispell w stanie Montana, USA), po ukończeniu szkoły średniej, posiadając talent muzyczny, postanowił przenieść się do Kalifornii. Tam pierwszą stałą pracę podjął jako asystent producenta w audycji informacyjnej Entertainment Tonight[1], zarządzanej przez firmę producencką CBS Television Distribution sieci telewizyjnej CBS[4]. Wkrótce po tym, w 2005 poznał swojego późniejszego partnera, Thomasa Lee Bridegrooma. Od 2008 wspólnie z życiowym partnerem prowadzili firmę medialną i public relations Bridegroom and Bitney[4]. Po tragicznej śmierci partnera w dniu 7 maja 2011 r., gdy matka zmarłego wywiozła ciało syna do Indiany, nie został poinformowany o pogrzebie ukochanej osoby. O pogrzebie dowiedział się, dopiero gdy odnalazł wiadomość w lokalnej gazecie, wydawanej w stanie Indiana[3]. Dalsza rodzina zmarłego półoficjalnie powiadomiła go, że jeśli pojawi się na pogrzebie, ojciec i wujek zmarłego mają zamiar przemocą uniemożliwić mu udział w pogrzebie[3]. Crone, odrzucony przez rodzinę swojego zmarłego partnera, zapadł w depresję. W maju 2012, w pierwszą rocznicę śmierci Bridegrooma opublikował na YouTube ok. 10-minutowy film pt. It Could Happen to You[5]. Zawarł w nim swój ból po stracie partnera oraz ocenę niesprawiedliwości społecznej, wynikającej z ówczesnego braku poszanowania w USA prawa do związków osób tej samej płci[6]. Film spotkał się z dużym zainteresowaniem i odzewem społecznym. W sumie obejrzało go na YouTube, łącznie z kopiami powielonymi przez innych użytkowników YouTube, ponad 5 milionów osób. Na Facebooku powstało wiele grup wsparcia Crone’a. Skontaktowało się z nim wiele osób, które przeżyły podobne tragedie[1]. Film zainteresował reżyserkę Lindę Bloodworth-Thomason, która w 2008 poznała obu, Crone'a i Bridegrooma, na weselu wspólnych znajomych w Palm Springs i tam się z nimi zaprzyjaźniła[1]. Zaproponowała Crone'owi przerobienie jego filmu z YouTube w długometrażowy film dokumentalny[1][7].

Realizacja i dystrybucja filmu

[edytuj | edytuj kod]

Linda Bloodworth-Thomason zebrała fundusze na realizację filmu z pomocą portalu Kickstarter. Wyznaczony cel zbiórki, 300 000 USD przekroczono i uzyskano w sumie 384 375 USD. Do najhojniejszych sponsorów należeli m.in. George Takei i Neil Patrick Harris[1]. Realizację zdjęć rozpoczęto w sierpniu 2012 r. Dystrybucją filmu zainteresowała się osobiście Oprah Winfrey[8]. Po prezentacjach filmu na festiwalach i otwartych pokazach w całej Ameryce, w dniu 27 października 2013 film zaprezentowano w należącej do Winfrey stacji telewizyjnej OWN Network. Od tego dnia jest on również dostępny jako przekaz strumieniowy w internecie na portalu Netflix[9].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]