Przejdź do zawartości

BBC World News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC World News
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

16 stycznia 1995

Zakończenie nadawania

3 kwietnia 2023

Format obrazu

4:3 w naziemnych
16:9 satelitarnych cyfrowych

Właściciel

BBC

Kraj nadawania

 Wielka Brytania

Język

angielski

Siedziba

Londyn

Zastąpił

BBC World Service Television

Zastąpiony przez

BBC News

Strona internetowa

BBC World News (do 20 kwietnia 2008 BBC World) – brytyjski telewizyjny kanał informacyjno-publicystyczny, nadawany przez BBC i adresowany do publiczności poza Wielką Brytanią.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dawne logo BBC World News (2008-2019)
Dawne logo BBC World Service (2019-2022)

Kanał powstał w 1995 w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC World Service Television na dwa kanały: informacyjny oraz rozrywkowy (BBC Prime). Przez pierwsze trzynaście lat działalności nosił nazwę BBC World, w 2008 została ona zmieniona na obecną. Do stycznia 2013 jego siedzibą było BBC Television Centre, następnie w ramach procesu scalania wszystkich redakcji informacyjnych BBC został przeniesiony do nowej części Broadcasting House. Oprócz głównej siedziby w Londynie kanał posiada również pomocnicze ośrodki w Waszyngtonie i Singapurze.

Od strony produkcyjnej BBC World News jest ściśle zintegrowane z BBC World Service oraz częścią BBC przygotowującą wiadomości na rynek brytyjski. Wszystkie te media działają w oparciu o centralny newsroom w Londynie, posiadają również wspólną sieć korespondentów, zaś część prezenterów występuje naprzemiennie na różnych antenach. World News posiada jednak odrębne finansowanie, pochodzące wyłącznie ze źródeł komercyjnych - reklam oraz opłat od operatorów kablowych i platform satelitarnych. W przeciwieństwie do większości komercyjnych stacji BBC, World News nie stanowi części BBC Worldwide, lecz jest zarządzane przez odrębną spółkę pod nazwą BBC Global News Ltd[1].

Zasięg i dostępność[edytuj | edytuj kod]

Według danych nadawcy, kanał jest dostępny w 295 milionach gospodarstw domowych, w ponad 1,7 mln pokoi hotelowych, na 81 statkach wycieczkowych, w 35 sieciach telefonii komórkowej oraz w samolotach 46 przewoźników[1]. Łączna liczba widzów mających kontakt z kanałem w ciągu jednego tygodnia wynosi średnio 74 mln osób, co czyni go zdecydowanie największą anteną telewizyjną BBC pod względem zasięgu[1].

W Polsce kanał dostępny jest w Platforma Canal+, Polsacie Box, sieciach kablowych, usłudze telewizyjnej sieci Orange oraz przez stronę internetową Livestation. Dostępny jest także przekaz z satelitów Astra i HotBird, które są niekodowane[2].
Kanał jest rozszczepiany na sześć wersji regionalnych oraz wersję globalną, które nieznacznie różnią się ramówką, za to mogą nadawać odrębne reklamy. Każda z wersji transmitowana jest przez kilka lub kilkanaście satelitów[3].

Współpraca z TVN[edytuj | edytuj kod]

BBC World News kupił od Grupy TVN prawa do emisji dwóch produkcji dokumentalnych: Niepokorny i Fabryka wolności. Niepokorny opowiada historię księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, autor książki „Księża wobec bezpieki”. Fabryka wolności to opowieść o grupie outsiderów z wyboru, mieszkających w ruinach opuszczonej fabryki. W 2011 roku TVN i TVN24 we współpracy z BBC nakręciły film Ewy Ewart W milczeniu / Tragedy in Smolensk. Film powstał w wersji polskiej i angielskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c About BBC World News TV. BBC News, 2011-04-07. [dostęp 2014-03-14]. (ang.).
  2. Zagraniczne prograamy niekodowane. satmania.com.pl. [dostęp 2016-10-28]. (pol.).
  3. BBC World News Europe. lyngsat.com. [dostęp 2014-03-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]