Przejdź do zawartości

Bronisław Kania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisław Kania
Data i miejsce urodzenia

4 lipca 1902
Stare Siołkowice

Data śmierci

1978

Zawód, zajęcie

nauczyciel

Odznaczenia
Order Budowniczych Polski Ludowej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Sztandaru Pracy II klasy Srebrny Krzyż Zasługi Śląski Krzyż Powstańczy Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk

Bronisław Kania (ur. 4 lipca 1902 w Starych Siołkowicach, zm. 1978) – polski działacz narodowy, powstaniec śląski, nauczyciel. Budowniczy Polski Ludowej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był synem działacza narodowego i poety ludowego Jakuba oraz Pauliny z Tomów, miał czworo rodzeństwa – trzech młodszych braci i siostrę. Działał w towarzystwie Sokół oraz w amatorskich zespołach teatralnych. Był też członkiem POW w Siołkowicach od początku. Uczestnik I powstania śląskiego w okolicach Siołkowic. W II powstaniu śląskim walczył w powiecie opolskim pod dowództwem Szymona Koszyka, w III powstaniu ponownie w okolicach rodzinnych Siołkowic.

Ukończył studia w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W latach 30. XX wieku pracował jako nauczyciel w Szkole Rolniczej w Środzie Wielkopolskiej, gdzie otaczał opieką kształcącą się młodzież ze Śląska Opolskiego.

W czasie II wojny światowej poszukiwany przez Gestapo, ukrywał się we Wrocławiu; był dwukrotnie zatrzymany. Od 1944 służył w Wojsku Polskim. Brał udział w zdobyciu Warszawy. Pod Kamieniem Pomorskim walczył w obronie wybrzeża w 1945 roku. Na ziemię opolską oraz do Siołkowic powrócił w 1945. Zorganizował i przez szesnaście lat pełnił funkcję dyrektora Technikum Rolniczego w Izbicku. Działał w lokalnych strukturach organizacji politycznych i organizacji weteranów (Polski Związek Zachodni, Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, Zjednoczone Stronnictwo Ludowe). W 1968 został uhonorowany Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia[1].

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Marcin Boratyn: Laureaci Nagrody im. Juliusza Ligonia z powstańczym życiorysem. e-civitas.pl, 2021-06-29. [dostęp 2022-06-13]. (pol.).
  2. Wręczenie odznaczeń w Belwederze, „Dziennik Polski”, 1974, nr 172, s. 3.
  3. M.P. z 1956 r. nr 77, poz. 946

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]