Bronowo (województwo warmińsko-mazurskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bronowo
osada
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat iławski
Gmina Susz
Liczba ludności (2005) 270
Strefa numeracyjna 55
Tablice rejestracyjne NIL
SIMC 0158014
Położenie na mapie gminy Susz
Mapa lokalizacyjna gminy Susz
Bronowo
Bronowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bronowo
Bronowo
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bronowo
Bronowo
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu iławskiego
Bronowo
Bronowo
Ziemia53°44′14″N 19°18′45″E/53,737222 19,312500

Bronowo (niem. Gross Brunau) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Susz, na Pojezierzu Iławskim, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 521, nad rzeką Liwą.

Zanim na ziemie te przybyli rycerze zakonu krzyżackiego, istniała tu pruska osada o nieznanej nazwie. Leżała ona wówczas nad siedmioma jeziorami. W roku 1280 Krzyżacy zajęli te ziemie, zniszczyli pruskie osady i zbudowali własne (jedną z odbudowanych osad było właśnie Bronowo). Niemieccy osadnicy zajęli się osuszaniem gruntów i wycinką lasów. Całkowitemu osuszeniu zdołały się do naszych czasów oprzeć tylko dwa ze wspomnianych jezior. Pierwsze – Burgale, dlatego iż leżało w środku lasu. Drugie natomiast jest dziś małym stawem w środku osady, przetrwało prawdopodobnie dlatego, iż ówczesnym mieszkańcom nie opłacało się jego całkowite osuszenie.

Pod koniec 1944 roku, w wyniku zbliżającemu się w te okolice frontu wschodniego, rozpoczęto ewakuację ludności cywilnej. Ludność niemiecka nigdy już nie powróciła na tereny, a po wojnie zaczęli przybywać tutaj Polacy oraz Ukraińcy zsyłani przymusowo z Bieszczadów. W tym okresie zbudowano również PGR. W latach 70. zbudowano tu również szkołę podstawową, ze względu jednak na zbyt wysokie koszty utrzymania oraz zbyt małą liczbę uczniów szkołę zlikwidowano.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]