Bruno Bozzetto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bruno Bozzetto - Lucca Comics & Games 2016

Bruno Bozzetto (ur. 3 marca 1938 w Mediolanie) – włoski reżyser filmów animowanych oraz satyryk polityczny.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Stworzył pierwszą krótką animację, którą opublikował w 1958 w wieku 20 lat. Jego najbardziej znaną postacią komiksową jest "Signor Rossi" (Pan Rossi), który po raz pierwszy pojawił się w serii komiksów w 1976 roku.

W 1965 roku wyprodukował film West and Soda jako parodia amerykańskich filmów westernowych. W 1968 roku Bruno stworzył postać VIP, mój brat superman. W 1976 roku powstał film, Allegro non troppo w reżyserii Bozzetto który stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych filmów w dorobku Bruno. Film jest oparty na humorystycznej akcji, z satyrą ekonomiczno-polityczną na tle muzyki poważnej. Bruno Bozzetto jest także autorem filmów "Pod Chińską Restauracją" oraz "Mammuk" opowiadającym o epoce prehistorycznej.

w 1995 roku wyprodukował dla wytwórni Hanna-Barbera serię krótkich animacji pt. "Help". W 1996 rozpoczął współpracę z włoską telewizją publiczną RAI dla której stworzył 26 odcinków serialu "Rodzina Spaghetti".

W ciągu ostatnich lat Bruno tworzy krótkie animację o tematyce satyry politycznej. Do najsłynniejszego dzieła zalicza się animację "Włochy vs UE" (Italy vs EU) która przedstawia socjo-kulturalne przeciwności którymi różnią Włosi a pozostali mieszkańcy starego kontynentu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergamo w 2003 roku - Całokształt twórczości.
  • Festiwal Międzynarodowej Animacji w Teheranie w 2001 roku - Nagroda Specjalna za animację Italy vs Europe.
  • Festiwal Filmowy w Zagrzebiu w 2000 roku - Specjalna nagroda jury.
  • 13 Festiwal Animacji w Zagrzebiu w 1998 roku - Nagroda za całokształt twórczości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]