Brygady Męczennika Jasira Arafata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Brygady Męczennika Jasira Arafata (arabski: كتائب شهداء الأقصى) − zbrojne ugrupowanie palestyńskie, znane wcześniej pod nazwą Brygady Męczenników Al-Aksy. Ideologia Brygad Męczenników stanowi połączenie nacjonalizmu z ideologią islamską. Uchodzi za jedno z wojskowych skrzydeł partii al-Fatah[1].

Historia[edytuj]

Organizacja utworzona została w 2000 roku wraz z wybuchem tzw. Intifady Al-Aksa[1]. Jej założycielem był Marwan al-Barghusi[1]. Organizacja posługuje się religijnymi hasłami, nie jest jednak organizacją fundamentalistyczną. W czasach intifady uchodziła za jedno z najbardziej agresywnych ugrupowań walczących o utworzenie niepodległej Palestyny. Organizacja przeprowadza liczne ataki na cele izraelskie oraz Palestyńczyków uznawanych przez nią za zdrajców. Posiada zwolenników w obozach dla palestyńskich uchodźców w południowym Libanie. O udzielanie pomocy grupie oskarża się Iran i Hezbollah. Brygady są uznane przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną[1].

W ostatnich latach Brygady wzięły udział w walkach w ramach operacji Płynny Ołów, operacji Filar Obrony i konflikcie z Izraelem w 2014 roku[2][3][4].

Przypisy