Brygady Męczennika Jasira Arafata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Brygady Męczennika Jasira Arafata − zbrojne ugrupowanie palestyńskie, znane wcześniej pod nazwą Brygady Męczenników Al-Aksa (arab. كتائب شهداء الأقصى‎).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzone przez Marwana al-Barghusi w 2000 roku (w trakcie trwania intifady Al-Aksa)[1][2]. Początkowo Brygady były wojskowym skrzydłem al-Fatahu, po 2004 roku relacje między grupami uległy rozluźnieniu[1][2]. Formacja ma na koncie liczne zamachy terrorystyczne, a jej taktyka oparta jest na metodach Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu[2]. Ataki kierowane są na cele wojskowe i cywilne Izraela oraz Palestyńczyków uznanych za zdrajców[2]. Wśród operacji Brygad znalazły się także zamachy samobójcze[1] (grupa po raz pierwszy wykorzystała do takich akcji kobiety[3]). W 2007 roku rząd Izraela ogłosił amnestię dla bojowników formacji[1]. Ci bojownicy, którzy ją przyjęli zostali włączeni do palestyńskich sił bezpieczeństwa[1]. W 2010 i 2011 roku bojownicy Brygad prowadzili ostrzał rakietowy miasta Sederot oraz celów izraelskich na pustyni Negew[4]. W 2012 roku Brygady przyznały się do wystrzelenia na Izrael około 500 pocisków rakietowych. Ostrzał prowadzony był w trakcie izraelskiej Operacji Filar Obrony[4].

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku liczyły kilkuset bojowników. Działali oni na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w południowym Libanie[4][2].

Wsparcie zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

O wspieranie Brygad oskarżane są Iran i Hezbollah[2][3].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Ideologia formacji opiera się na świeckim nacjonalizmie palestyńskim[1]. Pomimo świeckiego charakteru Brygady odwołują się do terminologii fundamentalistów islamskich, przez to niektórzy analitycy błędnie zaliczają je do grona ugrupowań islamistycznych[2].

Jako organizacja terrorystyczna[edytuj | edytuj kod]

Figurują na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA[1] i Unii Europejskiej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Al-Aqṣā Martyrs Brigades (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-09-14].
  2. a b c d e f g Adam Krawczyk: Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku (ang.). sbc.org.pl. [dostęp 2017-12-11].
  3. a b Chapter 8 - Foreign Terrorist Organizations - US Department of State (ang.). state.gov. [dostęp 2017-12-01].
  4. a b c Country Reports on Terrorism 2015 Chapter 6. Foreign Terrorist (ang.). state.gov. [dostęp 2017-12-02].
  5. Wykaz osób, grup i podmiotów objętych zaostrzonymi środkami z dziedziny współpracy policyjno-sądowniczej (czerwiec 2009) (pol.). lex.europa.eu. [dostęp 2017-09-13].