Brygady Męczennika Jasira Arafata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Brygady Męczennika Jasira Arafata (arabski: كتائب شهداء الأقصى) - jedna ze zbrojnych organizacji palestyńskich, znana wcześniej jako Brygady Męczenników Al-Aksy (zmieniła nazwę po śmierci Jasira Arafata, 11 listopada 2004 roku).

Działalność[edytuj]

Organizacja ta była jedną z najaktywniejszych stronnictw palestyńskich, uczestniczących w tzw. Intifadzie Al-Aksy, rozpoczętej we wrześniu 2000 roku. Pierwotna nazwa pochodzi od meczetu Al-Aksa, jednego z najświętszych miejsc islamu, symbolu ruchu palestyńskiego. Członkowie organizacji pochodzili z szeregów Tanzim, jednej z frakcji Al-Fatah. Początkowo grupa atakowała jedynie izraelskich żołnierzy i osadników na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, a także wykonywała akcje zbrojne przeciwko armii izraelskiej, jednak na początku 2002 roku rozpoczęła serię zamachów przeciwko cywilom w miastach izraelskich[1].

W 2008 roku oddziały Brygad wzięły udział w walkach przeciwko izraelskiej operacji Płynny Ołów[2]. W 2012 roku oddziały grupy starł się z wojskiem izraelskim w trakcie operacji Filar Obrony[3]. W 2014 roku wraz z pozostałymi zbrojnymi grupami oporu palestyńskiego w tym z konkurencyjnym Hamasem wzięła udział w konflikcie izraelsko-palestyńskim w Gazie[4].

Kontrowersje[edytuj]

W marcu 2002, po samobójczym zamachu w Jerozolimie, Brygady zostały umieszczone przez Departament Stanu USA na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych. W tym czasie wiele źródeł palestyńskich utrzymywało, że grupa nie jest oficjalnie wspierana przez Jasira Arafata, jednak jej członkowie są również członkami Al-Fatah, czołowego ugrupowania politycznego Palestyny. 19 grudnia 2003 roku Al-Fatah zdecydowała się zaprosić Brygady do Rady Al-Fatah, oficjalnie uznając je za część swojej organizacji. Izrael stawiał zarzuty, że ani Al-Fatah, ani władze Autonomii Palestyńskiej nie próbowały zapobiec atakom terrorystycznym, dokonywanym przez członków Brygad.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy