Budynek dawnego szpitala górniczego w Sławkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawny szpital górniczy w Sławkowie
Obiekt zabytkowy nr rej. A-1247/81 z 3.07.1981 r.[1]
Ilustracja
Budynek dawnego szpitala górniczego w Sławkowie (grudzień 2017)
Państwo  Polska
Miejscowość Sławków
Adres ul. Kościelna 11
Ukończenie budowy 1758
Położenie na mapie Sławkowa
Mapa konturowa Sławkowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Dawny szpital górniczy w Sławkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dawny szpital górniczy w Sławkowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dawny szpital górniczy w Sławkowie”
Położenie na mapie powiatu będzińskiego
Mapa konturowa powiatu będzińskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Dawny szpital górniczy w Sławkowie”
Ziemia50°17′54,48″N 19°23′27,95″E/50,298467 19,391097

Budynek dawnego szpitala górniczego w Sławkowiedom z XVIII wieku, przebudowywany w XIX i XX wieku, znajdujący się w Sławkowie w powiecie będzińskim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Tablica nad wejściem do budynku (2018)

Tradycja wiąże miejsce z istniejącym tu w XV w. domem, w którym miał się narodzić Świętosław Milczący. Obecny budynek wzniesiony został z fundacji Andrzeja Załuskiego w 1758 r. jako szpital górniczy. Kilkakrotnie odnawiany budynek nie zachował cech stylowych. Nad wejściem widnieje tablica erekcyjna z łacińską inskrypcją i herbem fundatora. Nad tablicą, po obu stronach środkowego okna na pierwszym piętrze, widoczna jest odnowiona polichromia przedstawiająca po lewej stronie postać bł. Świętosława w szatach kapłańskich z krzyżem w ręku, a po prawej św. Stanisława w szatach pontyfikalnych z Piotrowinem u stóp. Od 1800 r. w budynku działała sławkowska szkoła elementarna[2], a w późniejszych czasach funkcjonowały tu szkoła powszechna i podstawowa (do 1958), a następnie przedszkole. Do maja 2014 r. w dwóch pomieszczeniach na parterze budynku mieściły się biblioteka parafialna i „Caritas”. Po kompleksowej rewitalizacji przeprowadzonej w ramach projektu „Rewitalizacja zabytkowego centrum miasta Sławków – etap I” budynek oddano do użytku 23 listopada 2015 r. Obecnie jest własnością miasta. Mieszczą się w nim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pobytu Seniora „Wigor”, świetlica środowiskowa i „Caritas”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2020-09-30.
  2. Powołana decyzją Kamery Wojenno-Ekonomicznej we Wrocławiu, Archiwum Miejskie w Sławkowie, Teczka „Dozór parafialny nad Domami Schronień”. Wykaz domów schronień w powiecie olkuskim – Sławków, 15 lutego 1852 r., s. 1.
  3. W Sławkowie seniorzy mają komfortowe warunki, Dziennik Zachodni 23.11.2015