Călin Peter Netzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Călin Peter Netzer
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1975
Petroszany
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności od 1997

Călin Peter Netzer (ur. 1 maja 1975 w Petroszanach) – rumuński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Złotego Niedźwiedzia na 63. MFF w Berlinie za film Pozycja dziecka (2013). Jeden z głównych przedstawicieli rumuńskiej nowej fali.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Petroszanach w rodzinie siedmiogrodzkich Sasów, mniejszości etnicznej pochodzenia niemieckiego, od wieków zamieszkującej rumuńską Transylwanię. Wychował się w mieście Kluż. Ojciec Netzera, z zawodu stomatolog, wyemigrował do RFN w 1981. Jego żona i syn dołączyli do niego w 1983. Młody Călin Peter Netzer uczęszczał do szkoły w Stuttgarcie.

W 1994 Netzer wrócił do Rumunii, by studiować reżyserię (1994-1999) na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej im. I.L. Caragiale (UNATC) w Bukareszcie[1]. Od 1997 tworzył filmy krótkometrażowe, które przyniosły mu pierwsze nagrody na zagranicznych festiwalach.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jego debiut fabularny, Maria (2003), wyróżniono trzema nagrodami na MFF w Locarno, w tym Nagrodą Specjalną Jury. Kolejna fabuła, Medal honorowy (2009), zdobył pięć nagród na MFF w Salonikach.

Jednakże prawdziwy międzynarodowy rozgłos Netzer osiągnął dzięki Pozycji dziecka (2013). Film zdobył Złotego Niedźwiedzia na 63. MFF w Berlinie, okrzyknięto go arcydziełem rumuńskiej nowej fali oraz zgłoszono do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego jako oficjalnego kandydata Rumunii[2].

Następny film Netzera Ana, mon amour (2017) miał swoją premierę w konkursie głównym 67. Berlinale, gdzie również przyjęto go entuzjastycznie i nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy montaż.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Calin Peter Netzer (ang.). IMDb. [dostęp 2017-09-25].
  2. Best Foreign Language Oscar: Romania Nominates 'Child's Pose' (ang.). Hollywood Reporter. [dostęp 2017-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]