Kielichowiec zachodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Calycanthus occidentalis)
Kielichowiec zachodni
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

magnoliowe

Rząd

wawrzynowce

Rodzina

kielichowcowate

Rodzaj

kielichowiec

Gatunek

kielichowiec zachodni

Nazwa systematyczna
Calycanthus occidentalis Hook. & Arn.
Bot. Beechey Voy. 340 1839[2]
Synonimy
  • Butneria occidentalis (Hook. & Arn.) Greene
  • Calycanthus macrophyllus K.Koch[2]

Kielichowiec zachodni (Calycanthus occidentalis Hook. & Arn.) – gatunek rośliny z rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae Lindl.). Występuje naturalnie w zachodnich Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii oraz stanie Waszyngton[3][4]. Jest rzadko uprawiany, zwykle tylko w kolekcjach[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Zimozielony krzew dorastający do 4[6]–5[4] m wysokości. Gałęzie są owłosione, czasami czworokątne w przekroju poprzecznym[4]. Pączki są widoczne (u pozostałych kielichowców ukryte są przez ogonki liściowe)[6][5].
Liście
Mają kształt od owalnie lancetowatego do owalnie eliptycznego. Mierzą 5–15 (czasem do 20[5]) cm długości oraz 2–8 cm szerokości. Blaszka liściowa ma zaokrągloną nasadę (czasem lekko sercowatą[5]) i tępy wierzchołek[4]. Liście z wierzchu są ciemnozielone i bardzo szorstkie, od spodu są gładkie i błyszczące[5]. Ogonek liściowy jest nieco owłosiony lub nagi i ma 5–10 mm długości[4][6].
Kwiaty
Obupłciowe, pojedyncze, o średnicy 5–7 cm, wydzielają zapach określany jako przypominający ocet lub wino[5]. Listki okwiatu mają kształt od równowąsko łyżeczkowatego do owalnie eliptycznego i barwę od kasztanowej do ciemnoczerwonej (najbardziej wewnętrzne są białe), dorastają do 2–6 cm długości oraz 0,5–1 cm szerokości[4]. Na końcach listki okwiatu zwykle zasychają[5]. Hypancjum jest dzwonkowate do jajowato-dzwonkowatego, ma 2-4 cm długości i 1-2 cm średnicy. Pręcików jest 10-15[6].
Owoce
Owłosione, podłużne niełupki o brązowoczarniawej barwie[4]. Mają kształt dzwonkowaty, w przeciwieństwie do owoców kielichowca wonnego – nie zwężają się[5].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rośnie na brzegach strumieni oraz w mokrych wąwozach. Występuje na wysokości od 200 do 1600 m n.p.m.[4][6] Najlepiej rośnie na stanowiskach w cieniu[3]. Preferuje podłoże o odczynie od 5,0 do 8,0 w skali pH. Jest tolerancyjny dla gleb piaszczystych i gliniastych. Występuje od 7 do 10 strefy mrozoodporności[7]. Opisywany jest jako najbardziej wrażliwy na mrozy spośród kielichowców, chociaż odrasta bujnie po ścięciu[5]. Kwitnie od maja do lipca, natomiast owoce dojrzewają od sierpnia do września[4]. Kwiaty są zapylane przez chrząszcze z rodziny łyszczynkowatych (Nitidulidae)[7].

Środowisko naturalne najczęściej dzieli z takimi gatunkami jak: karpenteria kalifornijska Carpenteria californica, Vitis californica, Umbellularia californica i Zauschneria californica oraz przedstawicielami turzycowatych czy sitowatych[7].

Kielichowiec zachodni zawiera kalikantynęalkaloid podobny do strychniny, który jest toksyczny dla ludzi i zwierząt[8].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Wywar ze świeżej lub suszonej kory stosuje się w leczeniu bólu gardła, przeziębienia oraz ciężkich schorzeń żołądka[8]. Rzadko jest uprawiany ponieważ opisywany jest jako mało dekoracyjny, słabo kwitnący, krótkowieczny. Poza naturalnymi stanowiskami spotykany jest tylko w kolekcjach[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-01] (ang.).
  2. a b Calycanthus occidentalis Hook. & Arn.. The Plant List. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).
  3. a b Calycanthus occidentalis. [w:] Comprehensive Report Species [on-line]. NatureServe. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).
  4. a b c d e f g h i Calycanthus occidentalis. Plantes & botanique. [dostęp 2016-07-18]. (fr.).
  5. a b c d e f g h i j Włodzimierz Seneta: Drzewa i krzewy liściaste. Tom II. Callicarpa - Cytisus. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 20-21. ISBN 83-01-11074-0. OCLC 749576276.
  6. a b c d e Calycanthus occidentalis. [w:] Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-07-18].
  7. a b c Calycanthus occidentalis, Spice Bush. Las Pilitas Nursery. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).
  8. a b Calycanthus occidentalis Californian Allspice, Western sweetshrub. PFAF Plant Database. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).