Caravaca de la Cruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Caravaca de la Cruz
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Murcja
Populacja (2004)
• liczba ludności

ok. 25 tys.
Kod pocztowy 30400
Tablice rejestracyjne MU
Położenie na mapie Murcji
Mapa lokalizacyjna Murcji
Caravaca de la Cruz
Caravaca de la Cruz
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Caravaca de la Cruz
Caravaca de la Cruz
Ziemia38°06′00″N 1°52′09″W/38,100000 -1,869167
Strona internetowa
Portal Portal Hiszpania

Caravaca de la Cruz – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii w prowincji Murcja, położone ok. 65 km na północny zachód od miasta Murcja.

Liczba ludności ok. 25 000 (2004), powierzchnia 859 km².

Lokalny ośrodek produkcji obuwia, wyrobów tekstylnych, brandy i czekolady.

Miasto pielgrzymek i relikwii[edytuj | edytuj kod]

Santuario de la Vera Cruz

Miasto jest znanym miejscem pielgrzymkowym z powodu znajdujących się w nim słynących cudami relikwii w postaci drzazg krzyża świętego. Jest jednym z pięciu świętych miast katolickich, obok Rzymu, Jerozolimy, Santiago de Compostela i Santo Toribio de Liébana, czyli takich, którym dekretami papieskimi przyznano przywilej wieczystego odpustu.

Relikwiarz, w którym przechowywane są domniemane drzazgi z krzyża męczeńskiego Chrystusa, ma kształt krzyża, zbliżonego wyglądem do krzyża patriarchalnego (dwa poprzeczne ramiona, z których położone wyżej jest krótsze). Wiąże się z nim legenda, według której krzyż ten jest cudownego pochodzenia. Mieli go przynieść aniołowie, gdy podczas prześladowań chrześcijan pod panowaniem arabskim władca zażądał z ciekawości odprawienia przez uwięzionego kapłana mszy, a nie było w pobliżu krzyża. Krzyż w formie krzyża z Caravaca (karawaka) stał się amuletem, popularnym nie tylko w Hiszpanii, zapobiegającym wielu nieszczęściom i chorobom. Chroni przed wypadkami i nagłymi zgonami, klątwami, kradzieżami, burzami, piorunami. Leczy bezsenność. Wiesza się go na drzwiach wejściowych (od wewnątrz) lub przechowuje w szkatułce owinięty w fioletowy jedwab, nosi w formie medalionu. Stał się talizmanem popularnym nie tylko wśród katolików. W Polsce popularny był jako krzyż chroniący przed zarazą.

W rzeczywistości krzyż z Caravaca jest relikwiarzem zdobytym przez Ferdynanda III Świętego podczas wojny z Maurami w 1241 r. Jego nietypowy w łacińskiej Europie kształt wiąże się z pochodzeniem z chrześcijańskiego Wschodu. Do Caravaca przywieźli go templariusze, którzy otrzymali go jako dar od króla. Później relikwiarz posiadali zakonnicy z Zakonu Rycerskiego Świętego Jakuba.

Fiesta[edytuj | edytuj kod]

W Caravaca na początku maja odbywa się fiesta Caballos del Vino. Jest ona związana z legendą dotyczącą XIII-wiecznych wojen z Arabami. Podczas jednej z prób zdobycia twierdzy przez Maurów, udało im się zatruć wodę. Broniący miasta templariusze nie mogli w okolicy znaleźć pitnej wody, ale udało im się odkryć zapasy wina. Zapełnili nimi bukłaki, do których wcześniej włożyli krzyże, objuczyli nimi konia i przywieźli do miasta. Okazało się, że wino nie tylko uratowało mieszkańców przed śmiercią z pragnienia, ale nabrało również właściwości leczniczych. Upamiętniająca te wydarzenia fiesta trwa 3 dni, podczas których mieszkańcy podzieleni na Maurów i chrześcijan (odpowiednio przebrani) biorą masowo udział w konkursach. Pierwszego dnia oceniana jest uroda biorących w zawodach koni. Drugiego dnia odbywa się wyścig udekorowanych koni i towarzyszących każdemu z rumaków czterech mężczyzn. Ostatniego dnia oceniane są ozdoby koni. Dodatkowo odbywają się konkursy na najpiękniejsze stroje (przebrania) i wybierane są pary królewskie, posiadające najpiękniejsze, przygotowywane ręcznie, pracochłonne, bardzo kolorowe kostiumy.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszymi zabytkami miasta są:

  • średniowieczny zamek-twierdza
  • kościół El Salvador z XVI w.
  • kościół La Santisima Cruz (1617 r.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]