Murcja (wspólnota autonomiczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Region Murcji
Región de Murcia
wspólnota autonomiczna
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Hymn: Hymn Murcji
Państwo

 Hiszpania

Siedziba

Murcja

Data powstania

9 czerwca 1982

Kod ISO 3166-2

MU

Prezydent

Fernando López Miras (Partia Ludowa)

Powierzchnia

11 313 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


1 335 792

• gęstość

118,08 os./km²

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba senatorów

2

Liczba posłów

9

Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Murcja, Region Murcji (hiszp. Murcia, Región de Murcia) – nadmorska wspólnota autonomiczna, prowincja i region historyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii. Powierzchnia prowincji liczy 11,3 tys. km². Na tym obszarze mieszka około 1,446 mln mieszkańców (2009). Graniczy z Andaluzją od zachodu, Kastylią-La Manchą od północy i Walencją od wschodu.

Większość krainy, poza nadmorskimi równinami, pokryta jest wzniesieniami, które wchodzą w skład masywu Sierra Nevada. Teren ten bogaty jest w surowce mineralne, szczególnie cynk i ołów. Wydobycie rud i ich przetwórstwo jest ważną gałęzią gospodarki Murcji. Bardzo rozwiniętą dziedziną rolnictwa jest uprawa warzyw (pomidory, papryka). Największą rzeką Murcji jest Segura.

Stolicą prowincji jest 410-tysięczna (2005) Murcja. Inne ważniejsze miasta to m.in. Cartagena.

Na Costa Cálida znajdują się jedne z najbardziej popularnych kurortów w Hiszpanii. Zlokalizowane są one głównie wokół laguny Mar Menor (Mniejsze Morze).

Murcja była pierwszą krainą na Półwyspie Iberyjskim zajętą przez Kartagińczyków, którzy założyli tu Nową Kartaginę. Po rzymskim podboju Murcję wcielono do prowincji Hispania Tarraconensis. W czasach panowania Maurów (od 714) prowincja nosiła nazwę Todmir niezależne małe państwo wcielone w 756 do państwa Omajjadów. Od XI wieku samodzielny emirat, przyłączony do Kastylii po zdobyciu 1265 przez chrześcijan.

Mieszkańcy Regionu oraz obszarów z nim graniczących (Vega Baja, Alto Vinalopó, Almansa, Campos de Hellín, Sierra del Segura, Huéscar y Los Vélez), a należących do sąsiednich prowincji, posługiwali się w przeszłości specyficznym dialektem języka hiszpańskiego zwanym el Murciano lub lengua Murciana (lok. Llengua Maere). Jedną z odmian tego dialektu jest Panocho, występujący historycznie w prowincjach dzisiejszego Regionu Murcia (Vega Media, la Huerta de Murcia i la Vega Baja), a do dzisiaj używany tam na obszarach wiejskich. Używają go także starsi mieszkańcy większych miast, w tym stolicy regionu. Mowa murcjańska jest z trudem rozumiana przez władających standardowym językiem kastylijskim, a dla osób, dla których kastylijski nie jest językiem ojczystym, jest praktycznie niezrozumiała. Mowa ta ewoluuje i w miastach, w szczególności wśród młodzieży, nie używa się już panocho, a specyficznej lokalnej odmiany kastylijskiego, różniącej się od oryginału głównie wymową.

Prezydenci wspólnoty autonomicznej[edytuj | edytuj kod]

Prezydent[1] Od Do Partia
Andrés Hernández Ros 1982 1984 PSOE
Carlos Collado 1984 1993 PSOE
María Antonia Martínez 1993 1995 PSOE
Ramón Luis Valcárcel 1995 2014 PP
Alberto Garre López 2014 2015 PP
Pedro Antonio Sánchez 2015 2017 PP
María Dolores Pagán (p.o.) 2017 2017 PP
Fernando López Miras 2017 PP

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rulers: Spain: Autonomous communities. rulers.org. [dostęp 2017-08-18]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]