Carcassonne (gra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carcassonne
ilustracja
Autor Klaus-Jürgen Wrede
Wydawca Hans im Glück
Liczba graczy 2 do 6
Zalecenia wiekowe 8
Czas przygotowania krótkie
Czas gry 30 - 90 minut
Złożoność reguł średnia
Elementy strategii średnia
Wymagane umiejętności strategiczne myślenie
Losowość średnia

Carcassonne – strategiczna gra planszowa dla 2-6 graczy zaprojektowana przez Klausa-Jürgena Wrede.

Gra została wydana w 2000 przez Hans im Glück w Niemczech i Rio Grande Games w Stanach Zjednoczonych. Polska wersja językowa powstała na podstawie wersji czeskiej dzięki Bard Centrum Gier z Krakowa. W 2001 Carcassonne została nagrodzona w Niemczech tytułem gry roku (Spiel des Jahres).

Nazwa gry pochodzi od miasta leżącego w południowej Francji, gdzie zachowały się średniowieczne fortyfikacje.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Carcassonne nie ma klasycznej planszy. Zamiast tego gracze kolejno losują i wykładają na stół kwadratowe karty (zwane kafelkami) z fragmentem terenu, dokładając je do już wyłożonych. Kafelki terenu przedstawiają fragmenty łąk, dróg, miast oraz mogą zawierać klasztory. Zwycięzcą w grze zostaje posiadacz największej liczby punktów, zdobywanych w chwili ukończenia fragmentów terenu. Punkty zdobywa ten z graczy, który na danym fragmencie miał swojego piona.

Grę można rozszerzać przez dodatki, istnieją też samodzielne gry oparte na zasadach Carcassonne.

Zawartość pudełka[edytuj | edytuj kod]

Zestaw kart planszy w oryginalnym pudełku wraz z dodatkiem Rzeka
Pionki (ang. followers).
 • 72 karty planszy (kafle terenu)
 • 40 pionków w 5 kolorach
 • tor punktacji
 • instrukcja
 • w wersji angielskiej zestaw podstawowy zawiera też dodatek Rzeka.

Dodatki do gry[edytuj | edytuj kod]

Gracze w trakcie rozgrywki z dodatkiem Kupcy i budowniczowie
 • Duże dodatki:
 • Carcassonne: Karczmy i katedry (2002) - zawiera 18 nowych kart terenu z karczmami i katedrami pozwalającymi na wyższe punktowanie swoich miast i dróg (lub w przypadku niedokończenia niepunktowania ich). W pudełku znajdują się również "duże" pionki (po jednym dla każdego gracza), które pomagają w przejmowaniu miast, pól i dróg. Z tym rozszerzeniem do gry może dołączyć szósty gracz. Do gry dołączono również 6 dwustronnych kart z oznaczeniami "50" i "100", które wskazują liczbę punktów danego gracza. To rozwiązało problem z zapamiętywaniem, który raz pionek punktacji danego gracza obszedł planszę punktacji dookoła.
 • Carcassonne: Kupcy i budowniczowie (2003) - wprowadza dodatkowe pionki budowniczych, które pozwalają na szybsze rozbudowywanie dróg i miast, oraz pionki świnek, dzięki którym można otrzymać więcej punktów za obszary łąki. W pudełku znalazły się również 24 nowe karty terenu. Oprócz tego do tego rozszerzenia dodano karty towarów, które można zdobyć za "zamykanie" miast okraszonych symbolami towarów. W grze istnieją trzy towary: wino, pszenica oraz sukno. Dzięki nim można uzyskać dodatkowe 10 punktów, jeżeli na koniec gry dany gracz posiada największą ilość danego towaru. Dołączono również płócienny woreczek, który ułatwia losowanie kart podczas gry.
 • Carcassonne: Księżniczka i Smok (2005) - rozszerzenie o elementy fantasy. Zawiera 30 nowych żetonów terenu. Wielki pionek smoka porywa twoich poddanych, ale jeśli odpowiednio nim pokierujesz może ci pomóc. Nowy pionek wróżki ochroni cię przed księżniczką i podstępnym gadem. Nowe karty z wulkanami i wizerunkami smoka kontrolują kiedy i skąd smok wyrusza na polowanie, a karty z księżniczką pozwalają ci na opanowanie miast przeciwnika.
 • Carcassonne: Wieża (2006) - 18 nowych żetonów terenu. Dodatek wprowadza do gry możliwość budowania wież na odpowiednich kartach terenu. Dzięki wieżom możliwe jest wzięcie w niewolę pionków przeciwnika. Do gry dołączono również dużą, kartonową wieżę na przechowywanie kart terenu podczas rozgrywki.
 • Carcassonne: Opactwo i Burmistrz (2007) - 12 nowych płytek terenu i 6 płytek opactwa. Ten dodatek oferuje trzy rodzaje nowych pionków: burmistrza, stodołę i wóz. Pionek burmistrza liczy się w dominacji za tyle pionków, ile tarcz znajduje się w danym mieście. Pionki stodół pozwalają podliczyć pole przed zakończeniem gry, a pionki wozów mogą przemieścić się z zakończonej budowy na niezakończoną obok nie marnując twojej kolejki! Nowe karty terenu to między innymi karty opactwa, które pasują do każdej karty i mogą zakończyć wszystkie znajdujące się obok budowy, ale uwaga, każdy gracz ma tylko jedną taką kartę na całą grę.
 • Carcassonne: Hrabia, Król i Rzeka (2007) - zawiera dodatki Hrabia, Rzeka II, Król i zwiadowca oraz Miejsca kultu.
 • Carcassonne: Katapulta (2008) - 12 nowych żetonów terenu. Wprowadza elementy zręcznościowe do gry. Gdy na planszy pojawi się karta z cyrkiem, gracze strzelają z katapulty pociskami o różnych właściwościach.
 • Carcassonne: Mosty, Zamki i Bazary (2010) - 24 nowe żetony terenu. Pojawiają się na nich bazary, na których można kupić żetony terenu. Dzięki dodatkowi na mieście z dwóch półkolistych części można położyć zamek. Dodatek zawiera również 12 drewnianych mostów.
 • Carcassonne: Owce i Wzgórza (2014) - 18 nowych żetonów terenu. Na nowych płytkach znajdują się winnice, które dodają punkty za skończone klasztory. Każdy z graczy dostaje pionek pasterza, który można postawić na zajętych przez innych graczy polach, gdyż pasterz nie jest podwładnym i dodaje punkty za wypasanie owiec.
 • Carcassonne: Cyrk objazdowy (2017) - 20 nowych żetonów terenu. Dla każdego z graczy jest pionek dyrektora cyrku. W zestawie znajduje się także 16 żetonów zwierząt, które przemieszczają się razem z cyrkiem.
 • Minidodatki:
 • Carcassonne Mini 1: Maszyny latające (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem maszyny latającej i strzałki, która wskazuje kierunek lotu. Gracz rzuca specjalną kostką z dodatku i leci o wylosowaną liczbę pól z tym, że wylądować może tylko na nieukończonej drodze, mieście lub klasztorze.
 • Carcassonne Mini 2: Depesze (2012) - Dodaje 8 żetonów depesz, które gracz kładzie zakryte obok toru punktacji. W depeszach są różne sytuacje pozwalające natychmiast dostać punkty.
 • Carcassonne Mini 3: Promy (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z jeziorami i 8 promów. Na każdym nowym kafelku terenu jest rozwidlenie drogi na 3 lub 4 wyjścia. Można wtedy położyć prom i złączyć dowolne dwa końce dróg.
 • Carcassonne Mini 4: Kopalnie złota (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem sztabki złota oraz 16 drewnianych sztabek złota. Jeżeli ktokolwiek ukończy obiekt z kafelkiem na którym znajduje się złoto, gracz ten bierze sztabkę i kładzie przed sobą widoczną. Punkty za złoto przyznawane są na koniec gry według tabeli.
 • Carcassonne Mini 5: Czarodziej i wiedźma (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem magii oraz figurki czarodzieja i wiedźmy. Czarodziej dodaje po jednym punkcie za każdy kafelek wchodzący w skład budowli, na której się znajduje, a wiedźma dzieli punkty na pół.
 • Carcassonne Mini 6: Bandyci (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem bandyty oraz 6 pionków bandytów w 6 kolorach. Przy odsłonięciu kafelka z bandytą kładzie się go i używa normalnie. Następnie gracze, którzy nie mają jeszcze swojego bandyty na torze punktacji dokładają go zgodnie z zasadą, że musi on wylądować na polu z pionkiem przeciwnika. Teraz przy pierwszej okazji gdy przeciwnik otrzyma punkty właściciel bandyty przy tym pionku otrzymuje połowę tych punktów dla siebie, przy czym przeciwnik otrzymuje całość.
 • Carcassonne Mini 7: Kręgi zbożowe (2012) - W każdym z sześciu Minidodatków wymienionych wyżej oprócz podstawowych elementów znajdował się jeszcze jeden kafelek terenu z kręgiem w zbożu. W zbożu są wykoszone trzy symbole: widły działające na chłopów na łąkach, pałka działająca na złodziei na drogach oraz tarcza działająca na rycerzy w miastach.

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w grze Carcassonne rozegrano podczas targów gier planszowych w mieście Essen (Niemcy) w 2006 roku oraz wszystkie kolejne.

Miejsca na podium:

Rok Mistrz Świata 2 miejsce 3 miejsce Uczestników
2006 Niemcy Ralph Querfurth Austria Michael Wischounig Czechy David Korejtko 16
2007 Niemcy Sebastian Trunz Republika Chińska Chen Wei-Chi Finlandia Janne Jaula 20
2008 Niemcy Ralph Querfurth Czechy Martin Mojžiš Niemcy Sebastian Trunz 20
2009 Niemcy Ralph Querfurth Australia Daniel Geromboux Słowacja Matej Tabak 20
2010 Niemcy Ralph Querfurth Czechy Martin Mojžiš Słowacja Matej Tabak 22
2011 Holandia Els Bulten Japonia Shinnosuke Komukai Niemcy Robert Mützner 24
2012 Czechy Martin Mojžiš Austria Stefan Leopoldseder Słowacja Matej Tabak 26
2013 Grecja Pantelis Litsardopoulos Czechy Martin Mojžiš Łotwa Aleksejs Peguševs 36
2014 Japonia Takafumi Mochiduki Grecja Pantelis Litsardopoulos Słowacja Matej Tabak 34
2015 Grecja Pantelis Litsardopoulos Japonia Takafumi Mochizuki Holandia Els Bulten 32
2016 Rosja Vladimir Kovalev Grecja Pantelis Litsardopoulos Belgia Vannes Vansina 36
2017 Polska Tomasz Preuss Grecja Pantelis Litsardopoulos Włochy Davide Sandrin 38

Samodzielne gry oparte na zasadach Carcassonne[edytuj | edytuj kod]

 • Carcassonne: Hunters and Gatherers (2002) (Łowcy i zbieracze) - Gra toczy się tysiąc lat przed wybudowaniem wspaniałego zamku Carcassonne. Jest bardzo podobna, ale zawiera kilka zmian.
 • The Ark of the Covenant (2003)
 • Carcassonne: The Castle (2003) (Zamek)
 • Carcassonne: The City (2004)
 • Carcassonne: The Discovery (2005)
 • Carcassonne: New Land (2007) (MayFlower) - Gra bardziej rozbudowana od zwykłego "Carcassonne". Wcielamy się we wczesnych Amerykańskich osadników i zasiedlamy "Nowy Ląd".
 • Cardcassonne (2009) - wersja karciana Carcassonne dla 2-5 graczy stworzona przez Klausa-Jürgena Wrede we współpracy z Karlem-Heinzem Schmielem
 • Die Kinder von Carcassonne (Dzieci z Carcassonne) - Gra z serii "Carcassonne" przeznaczona dla najmłodszych.
 • Reise - Carcassonne de voyage da viaggio (Carcassonne wersja podróżna). Mniejsze karty i pionki, oraz woreczek do przenoszenia gry.
 • Cardcassonne (2018)
 • Carcassonne Safari (2018)

Gry komputerowe na zasadach Carcassonne[edytuj | edytuj kod]

 • JCloisterZone - implementacja w języku Java
 • Carcassonne on the iPhone - na platformę iPhone (lub iPad)
 • Carcassonne on the Android - na platformę Android
 • Carcassonne na BrettspielWelt
 • Toulouse - wytworzona przez Aso Brain Games, gra w przeglądarce internetowej
 • Carcassonne - na platformę Xbox LIVE. Dostępna na konsoli Xbox 360 oraz telefonach Windows Phone.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]