Carcassonne (gra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carcassonne
ilustracja
Autor Klaus-Jürgen Wrede
Wydawca Hans im Glück
Liczba graczy 2 do 6
Zalecenia wiekowe 8
Czas przygotowania krótkie
Czas gry 30 - 90 minut
Złożoność reguł średnia
Elementy strategii średnia
Wymagane umiejętności strategiczne myślenie
Losowość średnia

Carcassonne – strategiczna gra planszowa dla 2-6 graczy zaprojektowana przez Klausa-Jürgena Wrede.

Gra została wydana w 2000 przez Hans im Glück w Niemczech i Rio Grande Games w Stanach Zjednoczonych. Polska wersja językowa powstała na podstawie wersji czeskiej dzięki firmie Bard Centrum Gier z Krakowa. W 2001 Carcassonne została nagrodzona w Niemczech tytułem gry roku (Spiel des Jahres).

Nazwa gry pochodzi od miasta leżącego w południowej Francji, gdzie zachowały się średniowieczne fortyfikacje.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Carcassonne nie ma klasycznej planszy. Zamiast tego gracze kolejno losują i wykładają na stół kwadratowe karty (zwane kafelkami) z fragmentem terenu, dokładając je do już wyłożonych. Kafelki terenu przedstawiają fragmenty łąk, dróg, miast oraz mogą zawierać klasztory. Zwycięzcą w grze zostaje posiadacz największej liczby punktów, zdobywanych w chwili ukończenia fragmentów terenu. Punkty zdobywa ten z graczy, który na danym fragmencie miał swojego piona.

Grę można rozszerzać przez dodatki, istnieją też samodzielne gry oparte na zasadach Carcassonne.

Zawartość pudełka[edytuj | edytuj kod]

Zestaw kart planszy w oryginalnym pudełku wraz z dodatkiem Rzeka
Pionki (ang. followers).
 • 72 karty planszy (kafle terenu)
 • 40 pionków w 5 kolorach
 • tor punktacji
 • instrukcja
 • w wersji angielskiej zestaw podstawowy zawiera też dodatek Rzeka.

Dodatki do gry[edytuj | edytuj kod]

Gracze w trakcie rozgrywki z dodatkiem Kupcy i budowniczowie
 • The River Expansion (2001) (mini dodatek Rzeka) - w wersji angielskiej wersja podstawowa zawiera ten dodatek. Jest to 12 nowych kart z różnymi elementami terenu i oczywiście rzekami.
 • Carcassonne: Inns and Cathedrals (2002) (początkowo Carcassonne: the Expansion; Carcassonne - Karczmy i katedry). Ten dodatek zawiera 18 nowych kart terenu z karczmami i katedrami pozwalającymi na wyższe punktowanie swoich miast i dróg (lub w przypadku niedokończenia niepunktowania ich). W pudełku znajdują się również "duże" pionki (po jednym dla każdego gracza), które pomagają w przejmowaniu miast, pól i dróg. Z tym rozszerzeniem do gry może dołączyć szósty gracz. Do gry dołączono również 6 dwustronnych kart z oznaczeniami "50" i "100", które wskazują liczbę punktów danego gracza. To rozwiązało problem z zapamiętywaniem, który raz pionek punktacji danego gracza obszedł planszę punktacji dookoła.
 • Carcassonne: Traders and Builders (2003) - Carcassonne - Kupcy i budowniczowie, wprowadza dodatkowe pionki budowniczych, które pozwalają na szybsze rozbudowywanie dróg i miast, oraz pionki świnek, dzięki którym można otrzymać więcej punktów za obszary łąki. W pudełku znalazły się również 24 nowe karty terenu. Oprócz tego do tego rozszerzenia dodano karty towarów, które można zdobyć za "zamykanie" miast okraszonych symbolami towarów. W grze istnieją trzy towary: wino, pszenica oraz sukno. Dzięki nim można uzyskać dodatkowe 10 punktów, jeżeli na koniec gry dany gracz posiada największą ilość danego towaru. Dołączono również płócienny woreczek, który ułatwia losowanie kart podczas gry.
 • Carcassonne: King and Scout (2003) (zawiera także dodatki do "Carcassone: Hunters & Gatherers"; Carcassonne - Król i złodziej). Ten mini dodatek ma w sobie 5 nowych kart do gry "Carcassonne" oraz 6 nowych kart do gry "Carcassonne: Hunters & Gatherers" + opis nowej zasady dodatkowej punktacji największego miasta i największej drogi.
 • Carcassonne: The Cathars (2004) (Carcassone mini dodatek - Katarzy) 10 nowych kart - miejsc kultu i oblężonych miast. Za zbudowanie oblężonego miasta dostaje się mniej punktów, ale chłopi mający w swoim zasięgu oblężone miasto dostają za nie 2 razy więcej punktów. Kilka kart z "miejscami kultu" jest używanych jak klasztor, ale gdy klasztor i miejsce kultu znajdą się blisko siebie odbywa się "pojedynek". Ponadto w dodatku znajdują się dwa żetony do samodzielnego wykonania.
 • The Count of Carcassonne (2004) - Hrabia. Mini dodatek wprowadzający postać hrabiego, który blokuje zdobywanie przez graczy punktów w określonych sytuacjach.
 • Carcassonne: The Princess and the Dragon (2005) - Księżniczka i Smok, rozszerzenie o elementy fantasy. Zawiera 30 nowych żetonów terenu. Wielki pionek smoka porywa twoich poddanych, ale jeśli odpowiednio nim pokierujesz może ci pomóc. Nowy pionek wróżki ochroni cię przed księżniczką i podstępnym gadem. Nowe karty z wulkanami i wizerunkami smoka kontrolują kiedy i skąd smok wyrusza na polowanie, a karty z księżniczką pozwalają ci na opanowanie miast przeciwnika.
 • Carcassonne: Rzeka II (2005) Służy do tego samego, co rzeka, również zawiera 12 żetonów, są jednak pewne różnice. Rzeka rozdwaja się, przy jednej z dróg przechodzących przez rzekę znajduje się karczma, a przy jednym z dwóch jezior leży wulkan.
 • Carcassonne: Der Turm (2006) - Carcassonne: Wieża. Zawiera 18 nowych żetonów terenu. Dodatek wprowadza do gry możliwość budowania wież na odpowiednich kartach terenu. Dzięki wieżom możliwe jest wzięcie w niewolę pionków przeciwnika. Do gry dołączono również dużą, kartonową wieżę na przechowywanie kart terenu podczas rozgrywki.
 • Carcassonne: Opactwo i Burmistrz (2007) Zawiera 12 nowych płytek terenu i 6 płytek opactwa. Ten dodatek oferuje trzy rodzaje nowych pionków: burmistrza, stodołę i wóz. Pionek burmistrza liczy się w dominacji za tyle pionków, ile tarcz znajduje się w danym mieście. Pionki stodół pozwalają podliczyć pole przed zakończeniem gry, a pionki wozów mogą przemieścić się z zakończonej budowy na niezakończoną obok nie marnując twojej kolejki! Nowe karty terenu to między innymi karty opactwa, które pasują do każdej karty i mogą zakończyć wszystkie znajdujące się obok budowy, ale uwaga, każdy gracz ma tylko jedną taką kartę na całą grę.
 • Dodatek Hrabia, król i poddani zawiera dodatki Hrabia, Rzeka II, Król i zwiadowca oraz miejsca kultu.
 • Carcassonne: Katapulta (2008) Zawiera 12 nowych żetonów terenu. Wprowadza elementy zręcznościowe do gry. Gdy na planszy pojawi się karta z cyrkiem, gracze strzelają z katapulty pociskami o różnych właściwościach.
 • Carcassonne: Grody, mosty i bazary (2010) - 24 nowe żetony terenu. Pojawiają się na nich bazary, na których można kupić żetony terenu. Dzięki dodatkowi na mieście z dwóch półkolistych części można położyć zamek. Dodatek zawiera również 12 drewnianych mostów.
 • Carcassonne: Świta - zawiera 6 pionków fantomów, które można położyć jako drugi pionek na jednym żetonie. Fioletowy fantom jest przeznaczony dla szarego gracza. Pudełko ma kształt pionka i występuje w 6 kolorach
 • Carcassonne Mini 1: Maszyny latające (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem maszyny latającej i strzałki, która wskazuje kierunek lotu, poziom, pion, skos, to od nas zależy jak ułożymy klocek w tą stronę będziemy starać się polecieć. Rzucamy kostką specjalną z dodatku (1,1,2,2,3,3) i o dokładnie tyle pól lecimy. Wylądować możemy tylko na nieukończonym mieście, drodze lub klasztorze, przy czym może być on zajęty przez innego gracza, może być np. 2 mnichów w klasztorze.
 • Carcassonne Mini 2: Depesze (2012) - Dodaje 8 żetonów depesz, które kładziemy obok toru punktacji zakryte. Depesze otrzymujemy za każdym razem gdy pionkiem staniemy na zacienione pole na torze (0,5,10,...). W depeszach są różne sytuacje pozwalające natychmiast dostać punkty, np. natychmiast podliczamy niezakończoną drogę przy czym pionek na tej drodze zostaje i "gra dalej". By zwiększyć szanse na dostanie depeszy w dodatku znajdziemy 6 pionków Kobiet w 6 kolorach, które również kładziemy na tor punktacji i poruszamy wedle uznania na torze albo Kobietą albo pionkiem. Przy końcowym podliczeniu sumujemy punkty kobiety i pionka danego gracza.
 • Carcassonne Mini 3: Promy (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z jeziorami i 8 promów (malutkie drewniane patyczki). Na każdym nowym kafelku terenu jest rozwidlenie drogi na 3 lub 4 wyjścia, kładziemy wtedy prom i łączymy dowolne dwa końce przedłużając w ten sposób drogę. Za każdym razem gdy przedłuży się drogę na której gdzieś znajduje się prom, można ten prom przemieścić i połączyć inne dwa końce, np by zamknąć komuś drogę przerywając połączenie zabierając prom z tego brzegu. Nowe wyzwanie dla złodziei.
 • Carcassonne Mini 4: Kopalnie złota (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem sztabki złota oraz 16 drewnianych sztabek złota. Przy wyciągnięciu takiego żetonu należy ułożyć go zgodnie z zasadami i można położyć normalnie pionek (są tam klasztory, drogi itp), dodatkowo kładziemy sztabkę na ten kafelek oraz dodatkową jedną sztabkę na dowolny sąsiadujący kafelek. Teraz jeżeli ktokolwiek ukończy obiekt z kafelkiem na którym znajduje się złoto, gracz ten bierze sztabkę i kładzie przed sobą widoczną. Punkty za złoto przyznawane są na koniec gry według tabeli, np. gdy ktoś ma 4-6 sztabek każda jest warta dla niego 2pkt.
 • Carcassonne Mini 5: Czarodziej i wiedźma (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem Magii, drewnianą figurkę czarodzieja i drewnianą wiedźmę. Gdy wyciągnięty zostanie kafelek z symbolem magii układamy go zgodnie z zasadami i możemy położyć tam pionek. Dodatkowo wprowadzamy do gry czarodzieja lub wiedźmę lub gdy już są oni w grze musimy jedno z nich przestawić na nieukończoną budowlę. Czarodziej dodaje po jednym punkcie za każdy kafelek wchodzący w skład budowli, a wiedźma dzieli punkty na pół zaokrąglając w górę.
 • Carcassonne Mini 6: Bandyci (2012) - Dodaje 8 kafelków terenu z symbolem bandyty oraz 6 pionków bandytów w 6 kolorach. Przy odsłonięciu kafelka z bandytą kładzie się go i używa normalnie. Następnie gracze, którzy nie mają jeszcze swojego bandyty na torze punktacji dokładają go zgodnie z zasadą, że musi on wylądować na polu z pionkiem przeciwnika. Teraz przy pierwszej okazji gdy przeciwnik otrzyma punkty właściciel bandyty przy tym pionku otrzymuje połowę tych punktów dla siebie, przy czym przeciwnik otrzymuje całość.
 • Carcassonne Mini 7: Kręgi zbożowe (2012) - W każdym z 6 Mini-dodatków wymienionych wyżej, oprócz tego wszystkiego znajdowały się jeszcze po jednym kafelku terenu z kręgiem w zbożu. Zatem dodatek Kręgi zbożowe może składać się z jednego kafelka, lub z 6 gdy ma się wszystkie Mini-dodatki. W zbożu są 3 symbole, po dwa kafelki z danym symbolem. Widły działające na chłopów na łąkach, Pałka działa na złodziei na drogach i tarcza działa na rycerzy w zamkach i miastach. Gracz który wyciągnie kafelek z kręgiem zbożowym musi wybrać jedną z dostępnych 2 opcji: A) Dołożenie poddanego do leżącego już na planszy ALBO B) usunięcie swojego poddanego z kafelka do puli. Do wybranej opcji muszą zastosować się wszyscy, również aktywny gracz, przy czym symbol kręgu decyduje czy dodajemy/usuwamy pionki z miast, dróg czy pól.
 • Carcassonne: Owce i Wzgórza (2014) - 18 nowych żetonów terenu. Na nowych płytkach znajdują się winnice, które dodają punkty skończonych klasztorów. Każdy z graczy dostaje pionek pasterza, który można postawić na zajętych przez innych graczy polach, gdyż pasterz nie jest podwładnym i przynosi punkty przez żetony z owcami.

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w grze Carcassonne rozegrano podczas targów gier planszowych w mieście Essen (Niemcy) w 2006 roku oraz wszystkie kolejne.

Miejsca na podiom:

Rok Mistrz Świata 2 miejsce 3 miejsce Uczestników
2006 Niemcy Ralph Querfurth Austria Michael Wischounig Czechy David Korejtko 16
2007 Niemcy Sebastian Trunz Republika Chińska Chen Wei-Chi Finlandia Janne Jaula 20
2008 Niemcy Ralph Querfurth Czechy Martin Mojžiš Niemcy Sebastian Trunz 20
2009 Niemcy Ralph Querfurth Australia Daniel Geromboux Słowacja Matej Tabak 20
2010 Niemcy Ralph Querfurth Czechy Martin Mojžiš Słowacja Matej Tabak 22
2011 Holandia Els Bulten Japonia Shinnosuke Komukai Niemcy Robert Mützner 24
2012 Czechy Martin Mojžiš Austria Stefan Leopoldseder Słowacja Matej Tabak 26
2013 Grecja Pantelis Litsardopoulos Czechy Martin Mojžiš Łotwa Aleksejs Peguševs 36
2014 Japonia Takafumi Mochiduki Grecja Pantelis Litsardopoulos Słowacja Matej Tabak 34
2015 Grecja Pantelis Litsardopoulos Japonia Takafumi Mochizuki Holandia Els Bulten 32
2016 Rosja Vladimir Kovalev Grecja Pantelis Litsardopoulos Belgia Vannes Vansina 36
2017 Polska Tomasz Preuss Grecja Pantelis Litsardopoulos Włochy Davide Sandrin 38

Samodzielne gry oparte na zasadach Carcassonne[edytuj | edytuj kod]

 • Carcassonne: Hunters and Gatherers (2002) (Łowcy i zbieracze) - Gra toczy się tysiąc lat przed wybudowaniem wspaniałego zamku Carcassonne. Jest bardzo podobna, ale zawiera kilka zmian.
 • The Ark of the Covenant (2003)
 • Carcassonne: The Castle (2003) (Zamek)
 • Carcassonne: The City (2004)
 • Carcassonne: The Discovery (2005)
 • Carcassonne: New Land (2007) (MayFlower) - Gra bardziej rozbudowana od zwykłego "Carcassonne". Wcielamy się we wczesnych Amerykańskich osadników i zasiedlamy "Nowy Ląd".
 • Cardcassonne (2009) - wersja karciana Carcassonne dla 2-5 graczy stworzona przez Klausa-Jürgena Wrede we współpracy z Karlem-Heinzem Schmielem
 • Die Kinder von Carcassonne (Dzieci z Carcassonne) - Gra z serii "Carcassonne" przeznaczona dla najmłodszych.
 • Reise - Carcassonne de voyage da viaggio (Carcassonne wersja podróżna). Mniejsze karty i pionki, oraz woreczek do przenoszenia gry.

Gry komputerowe na zasadach Carcassonne[edytuj | edytuj kod]

 • JCloisterZone - implementacja w języku Java
 • Carcassonne on the iPhone - na platformę iPhone (lub iPad)
 • Carcassonne on the Android - na platformę Android
 • Carcassonne na BrettspielWelt
 • Toulouse - wytworzona przez Aso Brain Games, gra w przeglądarce internetowej
 • Carcassonne - na platformę Xbox LIVE. Dostępna na konsoli Xbox 360 oraz telefonach Windows Phone.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]