Carl Haglund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carl Haglund
Carl Haglund.jpg
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1979
Espoo
Minister obrony Finlandii
Okres od 5 lipca 2012
do 29 maja 2015
Przynależność polityczna Szwedzka Partia Ludowa
Poprzednik Stefan Wallin
Następca Jussi Niinistö

Carl Christoffer "Calle" Haglund (ur. 29 marca 1979 w Espoo) – fiński polityk, dziennikarz i urzędnik państwowy, działacz mniejszości szwedzkiej, parlamentarzysta krajowy oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego, od 2012 do 2016 przewodniczący Szwedzkiej Partii Ludowej, w latach 2012–2015 minister obrony.

Życiorys[edytuj]

Ukończył magisterskie studia ekonomiczne na Svenska handelshögskolan w Helsinkach. Działał w organizacjach studenckich, pełnił funkcję redaktora naczelnego uczelnianej gazety. Pracował jako redaktor Radia Vega, a także wydawca czasopisma. Od 2007 był doradcą jednego z ministrów, a od 2008 sekretarzem stanu w drugim rządzie Mattiego Vanhanena. Przez kilka lat zasiadał także we władzach miejskich Espoo.

Zaangażował się w działalność Szwedzkiej Partii Ludowej, stając się jednym z jej liderów. W 2001 został członkiem Folktingetu, doradczego parlamentu mniejszości szwedzkiej w Finlandii.

W wyborach europejskich w 2009 z listy SFP uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Przystąpił do frakcji ALDE, wybrano go wiceprzewodniczącym Komisji Rybołówstwa, zasiadł także w Komisji Budżetowej.

W 2012 został wybrany na funkcję przewodniczącego Szwedzkiej Partii Ludowej, zastępując Stefana Wallina. 5 lipca tego samego roku zastąpił go również na stanowisku ministra obrony w rządzie Jyrkiego Katainena. Pozostał na tym urzędzie również w utworzonym w 2014 gabinecie Alexandra Stubba. W wyborach w 2015 uzyskał mandat posła do Eduskunty. 29 maja tegoż roku zakończył urzędowanie na stanowisku ministra.

W czerwcu 2016 na funkcji przewodniczącego partii zastąpiła go Anna-Maja Henriksson. Carl Haglund zrzekł się w następnym miesiącu następnie mandatu deputowanego, przechodząc do pracy w sektorze prywatnym[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]