Ceca Ražnatović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ceca Ražnatović
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1973
Žitorađa

Gatunki

pop

Zawód

piosenkarka

Aktywność

od 1988

Strona internetowa

Ceca Ražnatović, właściwie Svetlana Ceca Ražnatović, cyr. Светлана Цеца Ражнатовић, nazwisko panieńskie Veličković (ur. 14 czerwca 1973 w Žitoradzie) – serbska pop, popfolk piosenkarka, wdowa po Željko „Arkanie” Ražnatoviciu, oskarżanym o zbrodnie wojenne nacjonalistycznym polityku i dowódcy paramilitarnego oddziału Tygrysy Arkana.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ceca jest najpopularniejszą piosenkarką w Serbii oraz w okolicznych krajach. Jej talent wokalny został zauważony, kiedy miała 13 lat przez muzyka Mirko Kodicia. Karierę rozpoczęła w 1988 roku, wydając pierwszą płytę. W 1993 roku utwór pt. Kukavica pochodzący z płyty Šta je to u tvojim venama stał się przebojem roku. O jej popularności w tym okresie świadczy występ przez publicznością złożoną z 10 tys. osób, który odbył się na stadionie Tašmajdan.

W 1995 roku wyszła za mąż za Željko Ražnatovicia, przywódcę paramilitarnej Serbskiej Straży Ochotniczej nazywanej Tygrysami Arkana, która walczyła w Chorwacji i Bośni. Po zamordowaniu Ražnatovicia w Belgradzie w 2000 roku piosenkarka stała się właścicielką klubu piłkarskiego Obilić (zakupionego przez Arkana Ražnatovicia) oraz willi w Belgradzie, w której mieszka z dwójką swoich dzieci (Veljko i Anastasiją).

W 2002 roku dała koncert dla ponad 100 tysięcy fanów na Marakanie (stadion Crvena zvezda w Belgradzie), a w Sylwestrowy wieczór 2005 roku w Niszu wystąpiła przed 80-tysięcznym tłumem. Koncert był zupełnie darmowy, sfinansowany przez sponsorów, co spowodowało przyjazd fanów ze wszystkich zakątków Bałkanów. W 2005 roku został wydany album London MIX, na którym znalazły się największe przeboje artystki w nowych, zremiksowanych wersjach.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]