Cegielnia (Koprzywnica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Koprzywnicy Cegielnia
Część miasta Koprzywnicy
Państwo  Polska
Województwo  świętokrzyskie
Powiat sandomierski
Gmina Koprzywnica
Miasto Koprzywnica
W granicach Koprzywnicy 2001 roku
SIMC 0796476
Zarządzający Marek Jońca
Populacja (1998)
• liczba ludności

581
Nr kierunkowy (+48) 15
Kod pocztowy 27-660 Koprzywnica
Tablice rejestracyjne TSA
Położenie na mapie Koprzywnicy
Mapa lokalizacyjna Koprzywnicy
Cegielnia
Cegielnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cegielnia
Cegielnia
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Cegielnia
Cegielnia
Położenie na mapie powiatu sandomierskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sandomierskiego
Cegielnia
Cegielnia
Położenie na mapie gminy Koprzywnica
Mapa lokalizacyjna gminy Koprzywnica
Cegielnia
Cegielnia
Ziemia50°35′25″N 21°33′59″E/50,590167 21,566278
Portal Portal Polska

Cegielniaczęść miasta Koprzywnica w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Koprzywnica. Obecnie osiedle domków jednorodzinnych w Koprzywnicy, położone w pobliżu zalewu na rzece Koprzywiance, otoczone licznymi, gęstymi lasami. Nie posiada odrębnych władz administracyjnych, należy do miasta Koprzywnica.

W przeszłości była to samodzielna wioska (do 31 grudnia 2000 roku) ze statusem sołectwa Cegielnia, przynależąc do parafii pw. św. Floriana. W wyniku rozrostu dzisiejszego miasta Koprzywnica, włączono w jego skład wioskę Cegielnia, którą przekształcono na odrębne osiedle mieszkaniowe. Zdarzenia te miały miejsce w przededniu odzyskania przez Koprzywnicę praw miejskich w 2001 roku. A odebranych Koprzywnicy przez władze ówczesnego zaborcy rosyjskiego za udzielanie pomoc powstańcom przez ludność miejscową (lokalną) w 1864 roku.

W 1998 roku Cegielnia miała 581 mieszkańców i 107 gospodarstw o łącznej powierzchni 220,45 ha.

Przez osiedle przechodzi szlak rowerowy zielony zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cegielnia to nazwa wielu wsi i osad, które powstały w miejscach, gdzie obfitość dobrej gliny i drzewa opałowego sprzyjała wyrabianiu cegły a bliskość miasta ułatwiała zbyt wyrobu.

Brak pewnych źródeł co do daty powstania tej osady, chociaż dokumenty średniowieczne już w XIII wieku wzmiankują o istnieniu kościoła na terenie dzisiejszej Cegielni. Jako samodzielna wieś istniała już w XVI wieku i była własnością klasztoru koprzywnickiego. W 1827 r. Cegielnia miała 43 domy i 241 mieszkańców; w części była własnością proboszcza z Koprzywnicy. W 1884 r. miała 44 domy i 336 mieszkańców; 344 morgi ziemi dworskiej (majorat rosyjskiego generała Chruszczewa) i 850 włościańskiej; znajdował się tu również budynek Urzędu Gminy w Koprzywnicy, olejarnia i młyn wodny na rzece Koprzywiance.

Cegielnia w 1929 r. liczyła 81 domów i 512 mieszkańców, w tym 57 Żydów.

Z dniem 1 stycznia 2001 r. Cegielnia weszła w skład miasta Koprzywnica.

Obecnie części Cegielni noszą nazwy: Bernadówka, Cegielnia-Karczmówka, Majorat Osada Młyńska, Polana Kawałek. Wśród obiektów fizjograficznych spotykamy nazwy: Bernadówka - pola, Browar - pola i nieużytki, Brzocholiny - pola i las, Dębowa Góra - pola i nieużytki, Duży Smug - pola i pastwiska, Kamionka - pola, Nad Błoniem - pola, Niziny - pola i łąki, Pierogówka - pola, Pod Kopcem - pola, Pod Małym Młynkiem - pola, Półanki - pola, Przydanki - pola, Sądówka - łąki, Za Górkami - pola.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]