Cenred z Nortumbrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cenred z Nortumbrii
król Nortumbrii
król Nortumbrii
Okres

od 716
do 718

Poprzednik

Osred

Następca

Osric

Dane biograficzne
Data urodzenia

VII wiek

Data śmierci

718

Ojciec

Cuthwine

Rodzeństwo

Ceolwulf

Cenred z Nortumbrii, Coenred, Coenredo, Coinred (ur. VII wieku, zm. 718) - władca anglosaskiego królestwa Nortumbrii w latach 716-718.

Kroniki Annals of Ulster podają, że ojcem Cenreda był Cuthwine, wywodzący się z Leodwaldingów - arystokratycznego rodu nortumbryjskiego, wywodzącego swe pochodzenie od króla Idy. Po śmierci króla Osreda, ostatniego z bezpośrednich potomków Etelfryda, Cenred był prawdopodobnie najlepszym kandydatem na tron Nortumbrii. Wprawdzie brat Osreda, Osric, panował w latach 718-729, ale od tego momentu władcy Nortumbrii wywodzili się z rodu Leodwaldingów.

Nieznane są dokładne okoliczności objęcia władzy przez Cenreda. Z relacji Bedy Czcigodnego zawartej w dziele Historia ecclesiastica gentis Anglorum wynika, że Osred został zabity i władzę po nim przejął właśnie jego daleki krewny Cenred[1]. Odnotowuje to również Kronika anglosaska[2]. Z kolei XIV-wieczny szkocki kronikarz John z Fordun twierdzi, że Cenred był odpowiedzialny za śmierć krewniaka[3], jednak inne źródła tego nie potwierdzają.

Brak również informacji o panowaniu Cenreda. Jedynie Wilhelm z Malmesbury w swojej Gesta Regum Anglorum wspomina o nim, nazywając go władcą podobnym do Osreda: młodym, energicznym, ale i rozwiązłym i okrutnym.

Fakt śmierci Cenreda w 718 roku odnotowały Annals of Ulster. Nieznane są jednak jej przyczyny. Kolejnym sukcesorem na tronie Nortumbrii został wówczas drugi z synów Aldfritha, Osric.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beda, ks.5, rozdz.19
  2. ASC, A.D. 716
  3. John z Fordun, Chronica Gentis Scotorum

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Osred I z Nortumbrii
Flag of Northumbria.svg król Nortumbrii
716 - 718
Flag of Northumbria.svg Następca
Osric z Nortumbrii