Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Państwo  Polska
Data założenia 2010
Dziedzina Instytucja kultury
Dyrektor Joanna Podolska
Adres Wojska Polskiego 83
91-755 Łódź
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Ziemia51°47′13,05″N 19°28′23,60″E/51,786958 19,473222
Strona internetowa

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – istniejąca od 2010 miejska instytucja kultury w Łodzi, której celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa miasta ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na jego rozwój[1]. Jej patronem jest Marek Edelman.

Centrum prowadzi działalność edukacyjną, organizuje wydarzenia wielokulturowe, realizuje działania na rzecz upamiętnienia ocalałych i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich rodzin, a także spacery, wykłady otwarte, wystawy, koncerty czy przedstawienia. W zakres działań instytucji wchodzi także działalność wydawnicza. Projekty przygotowywane przez Centrum mają charakter zarówno międzynarodowy jak i lokalny.

Od 1 kwietnia 2011 dyrektorem instytucji jest Joanna Podolska. Siedziba Centrum od 2014 znajduje się w Parku Ocalałych.

Misja i wizja[edytuj | edytuj kod]

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to publiczna instytucja kultury, prowadząca działania edukacyjne, której celem jest kultywowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, z uwzględnieniem wpływu, jaki historia wywiera na współczesność. Centrum Dialogu kładzie szczególny nacisk na żydowskie dziedzictwo Łodzi i relacje polsko-żydowskie. Misją Centrum jest działalność otwarta na przyszłość, zarówno wśród lokalnej jak i narodowej i międzynarodowej publiczności. Działalność prowadzona jest na polach edukacji, publikacji, organizacji projektów artystycznych i wydarzeń upamiętniających. Centrum realizuje swoje działania także poprzez współpracę z organizacjami polskimi i międzynarodowymi[2].

Finał Kolorowej Tolerancji 2016 fot. Stefan Brajter

Do zadań statutowych Centrum należy:

 • popularyzowanie dorobku różnych kultur
 • promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej
 • upowszechnianie idei tolerancji oraz przeciwdziałania przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury
 • prowadzenie działalności edukacyjnej na temat wielokulturowości, adresowanej do społeczności polskiej i zagranicznej
 • prowadzenie działalności szkoleniowej i edukacyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wymiany międzynarodowej
 • prowadzenie biblioteki i archiwum oraz tworzenia różnorodnych kolekcji, w szczególności związanych z łódzką społecznością żydowską i historią getta w Łodzi (Litzmannstadt Getto), realizacja projektów upamiętniających łódzką społeczność żydowską
Finał Kolorowej Tolerancji 2016 fot. Grzegorz Habryn
 • działanie na rzecz upamiętnienia Ocalałych i Sprawiedliwych oraz ich rodzin
 • popularyzacja dzieł artystycznych, upowszechniających ideę wielokulturowości i wieloetniczności

Działalność edukacyjna i kulturalna[edytuj | edytuj kod]

Centrum kładzie nacisk na edukację. Tematyka poruszana podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników instytucji jest bardzo szeroka i dotyka zarówno tematyki lokalnej, jak i ponadlokalnej. Główne tematy to Łódź wielokulturowa, Litzmannstadt Getto i Jan Karski.

Centrum organizuje także liczne imprezy kulturalne, między innymi wystawy czasowe, koncerty, przedstawienia oraz spotkania. Wydarzenia te najczęściej nawiązują do wielokulturowego dziedzictwa Łodzi. Wydarzenia to zarówno produkcje własne, jak i projekty realizowane we współpracy z instytucjami, ambasadami czy organizacjami pozarządowymi.

Centrum wydaje publikacje związane z historią Łodzi. Publikuje zarówno wydawnictwa o charakterze edukacyjnym jak i literaturę faktu.

Park Ocalałych[edytuj | edytuj kod]

Park Ocalałych powstał w 2004 w związku z organizowanymi przez miasto Łódź uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Pomysłodawczynią posadzenia w Łodzi szpaleru drzew symbolizujących tych, którzy przeżyli Holokaust, była ocalała z łódzkiego getta – Halina Elczewska. Ideę tę podjął ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. 30 sierpnia 2004 pierwsze drzewka posadziło 387 osób, które przyjechały na uroczystości z całego świata. Park zaprojektowały Grażyna Ojrzyńska i Maria Herszel. Znajduje się w dolinie rzeki Łódki, na pograniczu dawnego getta, pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego, Oblęgorską i ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej; zajmuje powierzchnię 8,5 ha. Jego osią kompozycyjną jest 150-metrowa aleja Arnolda Mostowicza, łącząca pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Kopcem Pamięci, na szczycie którego znajduje się pomnik Jana Karskiego[3].

Wydarzenia upamiętniające[edytuj | edytuj kod]

Budynek Centrum Dialogu w trakcie Nocy Muzeów

Jednym z głównych zadań Centrum jest organizacja wydarzeń upamiętniających historię Łodzi, w szczególności związanych z łódzką społecznością żydowską. Organizuje wydarzenia związane z likwidacją Litzmannstadt Getto, likwidacją obozu cygańskiego w tym getcie[4][5], deportacji Żydów z Austrii, Czech, Niemiec i Luksemburga do łódzkiego getta, a także wiele innych wydarzeń rocznicowych związanych z historią Łodzi wielokulturowej.

Patron[edytuj | edytuj kod]

W 2010 Rada Miejska Łodzi zadecydowała, że patronem nowo powstałego Centrum Dialogu w Łodzi zostanie Marek Edelman.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kaczyński Łukasz, „Obcy” może oswoić nasze lęki. O ciekawości wobec „obcego”, unikaniu przypinania łatwych etykietek oraz wizji działalności Centrum Dialogu im. M. Edelmana opowiada jego dyrektor Joanna Podolska; [w:] „Kocham Łódź” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”), 9 listopada 2012, s. 19.
 2. Statut Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (pol.). www.centrumdialogu.com. [dostęp 2013-01-17].
 3. Park symbol.
 4. Matylda Witkowska: 71. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie (pol.). Dziennik Łódzki, 2013.01.10.
 5. Rocznica Likwidacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]