Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Państwo

 Polska

Data założenia

2010

Dziedzina

Instytucja kultury

Dyrektor

Joanna Podolska

Adres

Wojska Polskiego 83
91-755 Łódź

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Dialogu im. Marka Edelmana”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Dialogu im. Marka Edelmana”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Dialogu im. Marka Edelmana”
Ziemia51°47′13,05″N 19°28′23,60″E/51,786958 19,473222
Strona internetowa
Finał Kolorowej Tolerancji 2016 fot. Grzegorz Habryn

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – istniejąca od 2010 miejska instytucja kultury w Łodzi, której celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa miasta ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na jego rozwój[1]. Jej patronem jest Marek Edelman.

Centrum prowadzi działalność edukacyjną, organizuje wydarzenia wielokulturowe, realizuje działania na rzecz upamiętnienia ocalałych i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich rodzin, a także spacery, wykłady otwarte, wystawy, koncerty czy przedstawienia. W zakres działań instytucji wchodzi także działalność wydawnicza. Projekty przygotowywane przez Centrum mają charakter zarówno międzynarodowy jak i lokalny.

Od 1 kwietnia 2011 dyrektorem instytucji jest Joanna Podolska. Siedziba Centrum od 2014 znajduje się w Parku Ocalałych.

Misja i wizja[edytuj | edytuj kod]

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to publiczna instytucja kultury, prowadząca działania edukacyjne, której celem jest kultywowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, z uwzględnieniem wpływu, jaki historia wywiera na współczesność. Centrum Dialogu kładzie szczególny nacisk na żydowskie dziedzictwo Łodzi i relacje polsko-żydowskie. Misją Centrum jest działalność otwarta na przyszłość, zarówno wśród lokalnej jak i narodowej i międzynarodowej publiczności. Działalność prowadzona jest na polach edukacji, publikacji, organizacji projektów artystycznych i wydarzeń upamiętniających. Centrum realizuje swoje działania także poprzez współpracę z organizacjami polskimi i międzynarodowymi[2].

Do zadań statutowych Centrum należy:

 • popularyzowanie dorobku różnych kultur
 • promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej
 • upowszechnianie idei tolerancji oraz przeciwdziałania przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury
 • prowadzenie działalności edukacyjnej na temat wielokulturowości, adresowanej do społeczności polskiej i zagranicznej
 • prowadzenie działalności szkoleniowej i edukacyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wymiany międzynarodowej
 • prowadzenie biblioteki i archiwum oraz tworzenia różnorodnych kolekcji, w szczególności związanych z łódzką społecznością żydowską i historią getta w Łodzi (Litzmannstadt Getto), realizacja projektów upamiętniających łódzką społeczność żydowską
 • działanie na rzecz upamiętnienia Ocalałych i Sprawiedliwych oraz ich rodzin
 • popularyzacja dzieł artystycznych, upowszechniających ideę wielokulturowości i wieloetniczności

Działalność edukacyjna i kulturalna[edytuj | edytuj kod]

Centrum kładzie nacisk na edukację. Tematyka poruszana podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników instytucji jest bardzo szeroka i dotyka zarówno tematyki lokalnej, jak i ponadlokalnej. Główne tematy to Łódź wielokulturowa, Litzmannstadt Getto i Jan Karski.

Centrum organizuje także liczne imprezy kulturalne, między innymi wystawy czasowe, koncerty, przedstawienia oraz spotkania. Wydarzenia te najczęściej nawiązują do wielokulturowego dziedzictwa Łodzi. Wydarzenia to zarówno produkcje własne, jak i projekty realizowane we współpracy z instytucjami, ambasadami czy organizacjami pozarządowymi.

Centrum wydaje publikacje związane z historią Łodzi. Publikuje zarówno wydawnictwa o charakterze edukacyjnym jak i literaturę faktu.

Park Ocalałych[edytuj | edytuj kod]

Park Ocalałych powstał w 2004 w związku z organizowanymi przez miasto Łódź uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Pomysłodawczynią posadzenia w Łodzi szpaleru drzew symbolizujących tych, którzy przeżyli Holokaust, była ocalała z łódzkiego getta – Halina Elczewska. Ideę tę podjął ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. 30 sierpnia 2004 pierwsze drzewka posadziło 387 osób, które przyjechały na uroczystości z całego świata. Park zaprojektowały Grażyna Ojrzyńska i Maria Herszel. Znajduje się w dolinie rzeki Łódki, na pograniczu dawnego getta, pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego, Oblęgorską i ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej; zajmuje powierzchnię 8,5 ha. Jego osią kompozycyjną jest 150-metrowa aleja Arnolda Mostowicza, łącząca pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Kopcem Pamięci, na szczycie którego znajduje się pomnik Jana Karskiego[3].

Wydarzenia upamiętniające[edytuj | edytuj kod]

Budynek Centrum Dialogu w trakcie Nocy Muzeów

Jednym z głównych zadań Centrum jest organizacja wydarzeń upamiętniających historię Łodzi, w szczególności związanych z łódzką społecznością żydowską. Organizuje wydarzenia związane z likwidacją Litzmannstadt Getto, likwidacją obozu cygańskiego w tym getcie[4][5], deportacji Żydów z Austrii, Czech, Niemiec i Luksemburga do łódzkiego getta, a także wiele innych wydarzeń rocznicowych związanych z historią Łodzi wielokulturowej.

Patron[edytuj | edytuj kod]

W 2010 Rada Miejska Łodzi zadecydowała, że patronem nowo powstałego Centrum Dialogu w Łodzi zostanie Marek Edelman.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kaczyński Łukasz, „Obcy” może oswoić nasze lęki. O ciekawości wobec „obcego”, unikaniu przypinania łatwych etykietek oraz wizji działalności Centrum Dialogu im. M. Edelmana opowiada jego dyrektor Joanna Podolska; [w:] „Kocham Łódź” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”), 9 listopada 2012, s. 19.
 2. Statut Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. www.centrumdialogu.com. [dostęp 2013-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-18)]. (pol.).
 3. Park symbol.
 4. Matylda Witkowska: 71. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie. Dziennik Łódzki, 2013.01.10. (pol.).
 5. Rocznica Likwidacji. [dostęp 2015-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]