Centrum Praskie Koneser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Praskie Koneser
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1320
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Państwo  Polska
Miejscowość Flag of Warsaw.svg Warszawa
Adres ul. Ząbkowska 27/31
Typ budynku kompleks budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych
Styl architektoniczny neogotyk
Architekt Juvenes Projekt Sp. z.o.o., Are Sp. z.o.o., Bulanda & Mucha Architekci Sp. z.o.o.
Ukończenie budowy 2016
Pierwszy właściciel BBI Development NFI S.A.
Obecny właściciel BBI Development NFI S.A.
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Ziemia 52°15′16″N 21°02′38″E/52,254444 21,043889
Strona internetowa
Buudynek Kordegardy, od 2015 siedziba inkubatora przedsiębiorczości Campus Warsaw

Centrum Praskie Koneser – kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Kompleks znajduje się między ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską na Pradze-Północ.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

Autorem projektu Centrum Praskie Koneser są pracownie architektoniczne: Juvenes Projekt, Are i Bulanda & Mucha Architekci, a za realizację odpowiada BBI Development NFI S.A.[1][2]. Centrum Praskie Koneser jest efektem popularnego w trendach europejskiej architektury połączenia przestrzeni poindustrialnej z żywą tkanką miejską. Nowo powstałe budynki zostaną harmonijnie wkomponowane w przestrzeń zrewitalizowanych obiektów fabrycznych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2016 roku, a jej wartość szacuje się wstępnie na 460 mln zł[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” (początkowo Fabryka Oczyszczania Spirytusu) powstała w 1897 roku z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu. Na obszarze wytwórni poza budynkami przemysłowymi znalazły się również magazyny, warsztaty, a także obiekty mieszkalne i szkoła. Fabryka należała do grupy najbardziej zaawansowanych technologicznie warszawskich zakładów produkcyjnych tamtych czasów. Lata świetności Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” (tzw. Monopolu) przypadły na dwudziestolecie międzywojenne. Wówczas w fabryce zatrudnionych było ponad 400 osób, a jej możliwości produkcyjne osiągały ćwierć miliona butelek trunku na dobę. W latach dwudziestych XX wieku Monopol wytwarzał powszechnie rozpoznawalne do dziś na rynku spirytusowym marki wódek: Wyborową, Luksusową, Żubrówkę, Żytniówkę oraz Siwuchę. Rozwój zakładu przerwał wybuch II Wojny Światowej, w wyniku którego znacząco ograniczono, a później zatrzymano proces produkcyjny[5]. Po przejściu koniecznej rewitalizacji po II Wojnie Światowej produkcja została wznowiona pod koniec lat 40. i trwała nieprzerwanie aż do minionej dekady, kiedy to pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa doprowadziła do zakończenia produkcji i likwidacji fabryki[6]. Wraz z przejęciem terenu przez BBI Development powstała idea utworzenia Centrum Praskiego Koneser[7].

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Centrum Praskie Koneser jest unikatową na warszawską skalę inwestycją realizowaną przez BBI Development, obejmującą rewitalizację i adaptację poindustrialnych budynków Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser (Kordegardy, Rektyfikacji, Filtracji i Magazynów Spirytusu), w tym wykorzystanie autentycznych elementów fabrycznej architektury oraz budowę nowoczesnych obiektów wypełniających pozostałą przestrzeń zabytkowej fabryki[8][9][10]. Wewnątrz zamkniętego kompleksu znajdą się typowe dla współczesnej przestrzeni miejskiej obiekty: mieszkania, budynki biurowe , galerie, pasaż handlowy renomowanych marek, restauracje i kawiarnie. Kompleks posiadać będzie także własny parking podziemny i system monitoringu[11][12].

Mieszkania[edytuj | edytuj kod]

Główne obiekty mieszkaniowe Konesera zlokalizowane zostaną wzdłuż ulic Białostockiej i Nieporęckiej. Utrzymane będą w stylu soft-loftów, czyli budynków z rozbudowaną przestrzenią wspólną, inspirowanych architekturą industrialną. Obiekt Mennicy Państwowej zaadaptowany zostanie na lofty, w których wnętrzu znajdą się liczne oryginalne elementy pochodzące z historycznego budynku[13].

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

Na potrzeby przestrzeni handlowej Centrum Praskiego Koneser zaadaptowany zostanie historyczny budynek Magazynów Spirytusu. Dodatkowo do dyspozycji usługodawców przekazana będzie powierzchnia w nowych obiektach. Na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” powstanie kompilacja najlepszych marek, kameralnych butików, eleganckich salonów mody, a także liczne restauracje i kawiarnie[14].

Biura[edytuj | edytuj kod]

Projekt budowy zakłada stworzenie 22 000 m² biur w klasie A i B+. Obecnie na przestrzeń biurową zaadaptowany jest już historyczny budynek Kordegardy[15].

W październiku 2015 amerykański koncern Google na uruchomił w budynku kordegardy inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw, mający animować aktywność środowiska polskich start-upów z sektorów nowoczesnych technologii. Był to piąty, po Madrycie, Tel Awiwie, Londynie i Soulu, tego typu ośrodek na świecie[16].

Muzeum Polskiej Wódki[edytuj | edytuj kod]

Muzeum, którego otwarcie planowane jest w roku 2017, ma prezentować ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki w Polsce. Muzeum będzie mieścić się w zabytkowym budynku rektyfikacji spirytusu z 1897, w których produkowano wódki takich marek, jak Wyborowa, Luksusowa czy Żytniówka. Projekt architektoniczny Muzeum Polskiej Wódki zostanie wyłoniony w lipcu 2014 w otwartym konkursie[17].

Stan aktualny inwestycji[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsze z budynków kompleksu fabrycznego remont przeszły Kordegarda i budynek administracji. Projekt rewitalizacji obiektów został przygotowany przez firmę Juvenes Projekt. Z dużą dokładnością odrestaurowano zabytkowe elewacje, przywracając im brakujące detale. Wymieniono także dachy i stropy oraz odtworzono historyczne skrzynkowe okna. Na parterze pozostawiono także fragmenty oryginalnej posadzki[18].

Przypisy

 1. www.puds.pl BBI Development NFI: wybuduje Centrum Praskie Koneser | 20.02.2013.
 2. www.investmap.pl BBI łączy siły z Liebrecht&wooD. Razem zbudują centrum handlowe i biura w Koneserze | 20.02.2013.
 3. www.kurier365.pl Koneser - drugie życie Fabryki Wódek | 20.02.2013.
 4. www.youtube.com Koneser Centrum Praskie Prezentacja | 20.02.2013.
 5. J.Zieliński: Koneser, Ząbkowska i okolice Warszawa 2012, s. 47-59
 6. www.gazeta.pl Trzewia fabryki wódek: spacerownik po Koneserze/Kordegarda i dom administracji | 21.02.2013.
 7. www.ikw.org.pl Dawna Wytwórnia Wódek Koneser | 21.02.2013.
 8. www.architektura.info Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 9. www.thecity.com.pl Nowy, duży projekt rewitalizacyjny BBI Development w Warszawie | 21.02.2013.
 10. www.monopolpraski.pl Koneser dzisiaj | 21.02.2013.
 11. www.rp.pl Praski Koneser - budowa po wódce | 21.02.2013.
 12. www.youtube.com BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser | 21.02.2013.
 13. www.kompasinwestycji.pl Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 14. www.retailnet.pl BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser – WIDEO | 21.02.2013.
 15. www.propertynews.pl BBI Development rusza z Koneserem - zobacz wizualizacje | 21.02.2013.
 16. Michał Wojtczuk. Google na Pradze. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 20 listopada 2015. 
 17. Anna Czuba: Na Pradze zbudują Muzeum Polskiej Wódki. Będzie hitem?. warszawa.gazeta.pl, 21 maja 2014. [dostęp 2014-07-04].
 18. www.gazeta.pl Koneser odmieni Pragę? Największa inwestycja od lat | 21.02.2013.