Centrum Praskie Koneser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Praskie Koneser
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1320
Ilustracja
Centrum Praskie Koneser
Państwo  Polska
Miejscowość Flag of Warsaw.svg Warszawa
Adres ul. Ząbkowska 27/31
Typ budynku kompleks budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych
Styl architektoniczny neogotyk
Architekt Juvenes Projekt Sp. z.o.o., Are Sp. z.o.o., Bulanda & Mucha Architekci Sp. z.o.o.
Ukończenie budowy 2018
Pierwszy właściciel BBI Development NFI S.A.
Obecny właściciel BBI Development NFI S.A., Grupa Liebrecht & wooD
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Ziemia52°15′16″N 21°02′38″E/52,254444 21,043889
Strona internetowa
Buudynek Kordegardy, od 2015 siedziba inkubatora przedsiębiorczości Campus Warsaw

Centrum Praskie Koneser – kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Kompleks znajduje się między ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską na Pradze-Północ.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

Autorem projektu Centrum Praskie Koneser są pracownie architektoniczne: Juvenes Projekt, Are i Bulanda & Mucha Architekci, a za realizację odpowiada BBI Development NFI S.A. i Grupa Liebrecht & wooD[1][2]. Centrum Praskie Koneser jest efektem trendu w europejskiej architekturze, polegającego na łączeniu przestrzeni postindustrialnej z żywą tkanką miejską. Nowo powstałe budynki zostaną harmonijnie wkomponowane w przestrzeń zrewitalizowanych obiektów fabrycznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2018 rok.[3][4]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” (początkowo Fabryka Oczyszczania Spirytusu) powstała w 1897 roku z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu. Na obszarze wytwórni poza budynkami przemysłowymi znajdowały się również magazyny, warsztaty, a także obiekty mieszkalne i szkoła. Fabryka należała do grupy najbardziej zaawansowanych technologicznie warszawskich zakładów produkcyjnych tamtych czasów. Lata świetności Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” (tzw. Monopolu) przypadły na dwudziestolecie międzywojenne. Wówczas w fabryce zatrudnionych było ponad 400 osób, a jej możliwości produkcyjne osiągały ćwierć miliona butelek trunku na dobę. W latach dwudziestych XX wieku Monopol wytwarzał powszechnie rozpoznawalne do dziś na rynku spirytusowym marki wódek: Wyborową, Luksusową, Żubrówkę, Żytniówkę oraz Siwuchę. Rozwój zakładu przerwał wybuch II wojny światowej, w wyniku którego znacząco ograniczono, a później zatrzymano proces produkcyjny[5]. Po przejściu koniecznej rewitalizacji po wojnie produkcja została wznowiona pod koniec lat 40. XX w. i trwała nieprzerwanie aż do pierwszej dekady XXI w., kiedy pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa doprowadziła do zakończenia produkcji i likwidacji fabryki[6]. Wraz z przejęciem terenu przez BBI Development powstała idea utworzenia Centrum Praskiego Koneser[7].

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Centrum Praskie Koneser jest unikatową w Warszawie inwestycją realizowaną przez BBI Development i Grupę Liebrecht & wooD[8], obejmującą rewitalizację i adaptację postindustrialnych budynków Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser (kordegardy, rektyfikacji, filtracji i magazynów spirytusu), w tym wykorzystanie autentycznych elementów fabrycznej architektury oraz budowę nowoczesnych obiektów wypełniających pozostałą przestrzeń zabytkowej fabryki[9][10][11]. Wewnątrz zamkniętego kompleksu znajdą się typowe dla współczesnej przestrzeni miejskiej obiekty: mieszkania, budynki biurowe, galerie, pasaż handlowy sklepów renomowanych marek, restauracje i kawiarnie. Kompleks będzie posiadać własny parking podziemny i system monitoringu[12][13].

Mieszkania[edytuj | edytuj kod]

Główne obiekty mieszkaniowe Konesera zlokalizowane zostaną wzdłuż ulic Białostockiej i Nieporęckiej. Utrzymane będą w stylu soft-loftów, czyli budynków z rozbudowaną przestrzenią wspólną, inspirowanych architekturą industrialną. Obiekt Mennicy Państwowej zostanie zaadaptowany na lofty, w których znajdą się liczne oryginalne elementy pochodzące z historycznego budynku[14].

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni handlowej Centrum Praskiego Koneser zostanie zaadaptowany historyczny budynek magazynów spirytusu. Dodatkowo do dyspozycji usługodawców będzie przekazana powierzchnia w nowych obiektach. Na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” powstaną placówki handlowe najlepszych marek, butiki, salony mody, a także liczne restauracje i kawiarnie[15].

Biura[edytuj | edytuj kod]

Projekt budowy zakłada stworzenie 22 000 m² biur w klasie A i B+. Obecnie na przestrzeń biurową zaadaptowany jest już historyczny budynek kordegardy[16].

W październiku 2015 roku amerykański koncern Google uruchomił w budynku kordegardy inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw, mający animować aktywność środowiska polskich start-upów z sektorów nowoczesnych technologii. Jest to piąty, po Madrycie, Tel Awiwie, Londynie i Seulu, tego typu ośrodek na świecie[17].

Muzeum Polskiej Wódki[edytuj | edytuj kod]

Muzeum, którego otwarcie planowane jest w roku 2018, ma prezentować ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki w Polsce. Muzeum będzie mieścić się w zabytkowym budynku rektyfikacji spirytusu z 1897 roku, w którym produkowano wódki takich marek, jak: Wyborowa, Luksusowa czy Żytniówka. Projekt architektoniczny Muzeum Polskiej Wódki zostanie wyłoniony w lipcu 2014 roku w otwartym konkursie[18].

Stan aktualny inwestycji[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsze z budynków kompleksu fabrycznego, remont przeszły kordegarda i budynek administracji. Projekt rewitalizacji obiektów został przygotowany przez firmę Juvenes Projekt. Z dużą dokładnością odrestaurowano zabytkowe elewacje, przywracając im brakujące detale. Wymieniono także dachy i stropy oraz odtworzono historyczne, skrzynkowe okna. Na parterze pozostawiono fragmenty oryginalnej posadzki[19].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. www.puds.pl BBI Development NFI: wybuduje Centrum Praskie Koneser | 20 lutego 2013.
 2. www.investmap.pl BBI łączy siły z Liebrecht&wooD. Razem zbudują centrum handlowe i biura w Koneserze | 20 lutego 2013.
 3. Adam Roguski: Wielofunkcyjność jest dzisiaj kluczową kwestią. rp.pl, 16 lutego 2018. [dostęp 2018-02-20].
 4. www.youtube.com Koneser Centrum Praskie Prezentacja | 20 lutego 2013.
 5. J.Zieliński: Koneser, Ząbkowska i okolice Warszawa 2012, s. 47-59
 6. www.gazeta.pl Trzewia fabryki wódek: spacerownik po Koneserze/Kordegarda i dom administracji | 21.02.2013.
 7. www.ikw.org.pl Dawna Wytwórnia Wódek Koneser | 21.02.2013.
 8. EurobuildCEE - Koneser: BBI i Liebrecht uzgodniły warunki współpracy, eurobuildcee.com [dostęp 2016-01-14].
 9. www.architektura.info Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 10. www.thecity.com.pl Nowy, duży projekt rewitalizacyjny BBI Development w Warszawie | 21.02.2013.
 11. www.monopolpraski.pl Koneser dzisiaj | 21.02.2013.
 12. www.rp.pl Praski Koneser - budowa po wódce | 21.02.2013.
 13. www.youtube.com BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser | 21.02.2013.
 14. www.kompasinwestycji.pl Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 15. www.retailnet.pl BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser – WIDEO | 21.02.2013.
 16. www.propertynews.pl BBI Development rusza z Koneserem - zobacz wizualizacje | 21.02.2013.
 17. Michał Wojtczuk. Google na Pradze. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 20 listopada 2015. 
 18. Anna Czuba: Na Pradze zbudują Muzeum Polskiej Wódki. Będzie hitem?. warszawa.gazeta.pl, 21 maja 2014. [dostęp 2014-07-04].
 19. www.gazeta.pl Koneser odmieni Pragę? Największa inwestycja od lat | 21.02.2013.