Centrum Praskie Koneser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrum Praskie Koneser
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1320
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Państwo  Polska
Miejscowość Flag of Warsaw.svg Warszawa
Adres ul. Ząbkowska 27/31
Typ budynku kompleks budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych
Styl architektoniczny neogotyk
Architekt Juvenes Projekt Sp. z.o.o., Are Sp. z.o.o., Bulanda & Mucha Architekci Sp. z.o.o.
Ukończenie budowy 2016
Pierwszy właściciel BBI Development NFI S.A.
Obecny właściciel BBI Development NFI S.A., Grupa Liebrecht & wooD
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser
Ziemia 52°15′16″N 21°02′38″E/52,254444 21,043889
Strona internetowa
Buudynek Kordegardy, od 2015 siedziba inkubatora przedsiębiorczości Campus Warsaw

Centrum Praskie Koneser – kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Kompleks znajduje się między ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską na Pradze-Północ.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

Autorem projektu Centrum Praskie Koneser są pracownie architektoniczne: Juvenes Projekt, Are i Bulanda & Mucha Architekci, a za realizację odpowiada BBI Development NFI S.A. i Grupa Liebrecht & wooD[1][2]. Centrum Praskie Koneser jest efektem trendu w europejskiej architekturze, polegającego na łączeniu przestrzeni postindustrialnej z żywą tkanką miejską. Nowo powstałe budynki zostaną harmonijnie wkomponowane w przestrzeń zrewitalizowanych obiektów fabrycznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2016 rok, a jej koszt szacuje się wstępnie na 460 mln zł[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” (początkowo Fabryka Oczyszczania Spirytusu) powstała w 1897 roku z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu. Na obszarze wytwórni poza budynkami przemysłowymi znajdowały się również magazyny, warsztaty, a także obiekty mieszkalne i szkoła. Fabryka należała do grupy najbardziej zaawansowanych technologicznie warszawskich zakładów produkcyjnych tamtych czasów. Lata świetności Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” (tzw. Monopolu) przypadły na dwudziestolecie międzywojenne. Wówczas w fabryce zatrudnionych było ponad 400 osób, a jej możliwości produkcyjne osiągały ćwierć miliona butelek trunku na dobę. W latach dwudziestych XX wieku Monopol wytwarzał powszechnie rozpoznawalne do dziś na rynku spirytusowym marki wódek: Wyborową, Luksusową, Żubrówkę, Żytniówkę oraz Siwuchę. Rozwój zakładu przerwał wybuch II wojny światowej, w wyniku którego znacząco ograniczono, a później zatrzymano proces produkcyjny[5]. Po przejściu koniecznej rewitalizacji po wojnie produkcja została wznowiona pod koniec lat 40. XX w. i trwała nieprzerwanie aż do pierwszej dekady XXI w., kiedy pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa doprowadziła do zakończenia produkcji i likwidacji fabryki[6]. Wraz z przejęciem terenu przez BBI Development powstała idea utworzenia Centrum Praskiego Koneser[7].

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Centrum Praskie Koneser jest unikatową w Warszawie inwestycją realizowaną przez BBI Development i Grupę Liebrecht & wooD[8], obejmującą rewitalizację i adaptację postindustrialnych budynków Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser (kordegardy, rektyfikacji, filtracji i magazynów spirytusu), w tym wykorzystanie autentycznych elementów fabrycznej architektury oraz budowę nowoczesnych obiektów wypełniających pozostałą przestrzeń zabytkowej fabryki[9][10][11]. Wewnątrz zamkniętego kompleksu znajdą się typowe dla współczesnej przestrzeni miejskiej obiekty: mieszkania, budynki biurowe, galerie, pasaż handlowy sklepów renomowanych marek, restauracje i kawiarnie. Kompleks będzie posiadać własny parking podziemny i system monitoringu[12][13].

Mieszkania[edytuj | edytuj kod]

Główne obiekty mieszkaniowe Konesera zlokalizowane zostaną wzdłuż ulic Białostockiej i Nieporęckiej. Utrzymane będą w stylu soft-loftów, czyli budynków z rozbudowaną przestrzenią wspólną, inspirowanych architekturą industrialną. Obiekt Mennicy Państwowej zostanie zaadaptowany na lofty, w których znajdą się liczne oryginalne elementy pochodzące z historycznego budynku[14].

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni handlowej Centrum Praskiego Koneser zostanie zaadaptowany historyczny budynek magazynów spirytusu. Dodatkowo do dyspozycji usługodawców będzie przekazana powierzchnia w nowych obiektach. Na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” powstaną placówki handlowe najlepszych marek, butiki, salony mody, a także liczne restauracje i kawiarnie[15].

Biura[edytuj | edytuj kod]

Projekt budowy zakłada stworzenie 22 000 m² biur w klasie A i B+. Obecnie na przestrzeń biurową zaadaptowany jest już historyczny budynek kordegardy[16].

W październiku 2015 roku amerykański koncern Google uruchomił w budynku kordegardy inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw, mający animować aktywność środowiska polskich start-upów z sektorów nowoczesnych technologii. Jest to piąty, po Madrycie, Tel Awiwie, Londynie i Seulu, tego typu ośrodek na świecie[17].

Muzeum Polskiej Wódki[edytuj | edytuj kod]

Muzeum, którego otwarcie planowane jest w roku 2017, ma prezentować ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki w Polsce. Muzeum będzie mieścić się w zabytkowym budynku rektyfikacji spirytusu z 1897 roku, w którym produkowano wódki takich marek, jak: Wyborowa, Luksusowa czy Żytniówka. Projekt architektoniczny Muzeum Polskiej Wódki zostanie wyłoniony w lipcu 2014 roku w otwartym konkursie[18].

Stan aktualny inwestycji[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsze z budynków kompleksu fabrycznego, remont przeszły kordegarda i budynek administracji. Projekt rewitalizacji obiektów został przygotowany przez firmę Juvenes Projekt. Z dużą dokładnością odrestaurowano zabytkowe elewacje, przywracając im brakujące detale. Wymieniono także dachy i stropy oraz odtworzono historyczne, skrzynkowe okna. Na parterze pozostawiono fragmenty oryginalnej posadzki[19].

Przypisy

 1. www.puds.pl BBI Development NFI: wybuduje Centrum Praskie Koneser | 20 lutego 2013.
 2. www.investmap.pl BBI łączy siły z Liebrecht&wooD. Razem zbudują centrum handlowe i biura w Koneserze | 20 lutego 2013.
 3. www.kurier365.pl Koneser - drugie życie Fabryki Wódek | 20 lutego 2013.
 4. www.youtube.com Koneser Centrum Praskie Prezentacja | 20 lutego 2013.
 5. J.Zieliński: Koneser, Ząbkowska i okolice Warszawa 2012, s. 47-59
 6. www.gazeta.pl Trzewia fabryki wódek: spacerownik po Koneserze/Kordegarda i dom administracji | 21.02.2013.
 7. www.ikw.org.pl Dawna Wytwórnia Wódek Koneser | 21.02.2013.
 8. EurobuildCEE - Koneser: BBI i Liebrecht uzgodniły warunki współpracy, eurobuildcee.com [dostęp 2016-01-14].
 9. www.architektura.info Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 10. www.thecity.com.pl Nowy, duży projekt rewitalizacyjny BBI Development w Warszawie | 21.02.2013.
 11. www.monopolpraski.pl Koneser dzisiaj | 21.02.2013.
 12. www.rp.pl Praski Koneser - budowa po wódce | 21.02.2013.
 13. www.youtube.com BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser | 21.02.2013.
 14. www.kompasinwestycji.pl Centrum Praskie Koneser | 21.02.2013.
 15. www.retailnet.pl BBI Development: rozpoczęcie komercjalizacji Centrum Praskiego Koneser – WIDEO | 21.02.2013.
 16. www.propertynews.pl BBI Development rusza z Koneserem - zobacz wizualizacje | 21.02.2013.
 17. Michał Wojtczuk. Google na Pradze. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 20 listopada 2015. 
 18. Anna Czuba: Na Pradze zbudują Muzeum Polskiej Wódki. Będzie hitem?. warszawa.gazeta.pl, 21 maja 2014. [dostęp 2014-07-04].
 19. www.gazeta.pl Koneser odmieni Pragę? Największa inwestycja od lat | 21.02.2013.