Wyborowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wódka Wyborowa

Wyborowa – marka polskiej czystej wódki, produkowanej z żyta, przy wykorzystaniu trzystopniowego procesu destylacji, który nadaje jej charakterystyczny słodki smak i kremową konsystencję[1]. Znak towarowy Wyborowa pochodzi od spirytusu wyborowego, używanego w procesie destylacji[2]. Produkcję wódki Wyborowa rozpoczął w 1823 roku w Poznaniu żydowski przedsiębiorca Hartwig Kantorowicz[3]. Wódka Wyborowa była jednym z pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych polskich alkoholi.Wyborowa to także jedna z najstarszych, współcześnie produkowanych polskich wódek, należąca obecnie do międzynarodowej grupy Pernod Ricard[4].

Historia[edytuj]

Receptura dla wódki Wyborowa została stworzona w 1926 roku przez Państwowy Monopol Spirytusowy. Do destylacji wódki Wyborowa używano wówczas najnowocześniejszej dostępnej technologii. Światową popularność Wyborowa zdobyła już w latach 20. i 30. XX wieku. W 1927 r. stała się pierwszą na świecie zarejestrowaną marką wódki i jednocześnie pierwszą marką wódki eksportowanej poza granice kraju produkcji.

W 1930 roku rozpoczęto eksport wódki Wyborowa do Francji, Belgii, Meksyku, Libanu, Syrii, Norwegii, Kanady, Brazylii. W tym czasie Wyborowa zdobyła swoje pierwsze międzynarodowe nagrody. W 1932 roku znak towarowy wódki Wyborowa zgłoszono do Urzędu Patentowego. Dla zmniejszenia kosztów transportu upoważniono 4 inne destylarnie w Polsce do produkcji wódki Wyborowa. W 1934 roku, po zakończeniu prohibicji, rozpoczęto eksport wódki do USA[5].

W roku 1937 wódka Wyborowa została wybrana przez Państwowy Monopol Spirytusowy, spośród 3 rodzajów czystych wódek, na produkt eksportowy. Wódka Wyborowa przeznaczona na eksport była produkowana z żyta. Wódka z ziemniaków przeznaczona była na rynek lokalny oraz do USA. Do końca lat 30-tych Wyborowa była eksportowana na 23 rynki. Pod koniec lat 30-tych miniaturki wódki Wyborowa były rozsyłane do polskich konsulatów, dla promocji Polski za granicą. Po zakończeniu II wojny światowej wódka Wyborowa ponownie została produktem eksportowym. W 1951 roku utworzono Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego, znanego później jako Polmos Poznań, a obecnie Wyborowa S.A. W 1961 roku wznowiono eksport do importerów przedwojennych, zarówno w krajach kapitalistycznych, jak i w socjalistycznych[6]. W latach 60. Wyborową serwowano na wielkich przyjęciach Paryża, Berlina, Nowego Jorku. W Rzymie powstał bar przy Piazza Navona, w którym Wyborową pito w specjalnych kieliszkach Rinaldi w kształcie menzurki. Przed podaniem mrożono je w naczyniu z kruszonym lodem[7].

W latach 70. i 80. XX wieku Wyborowa była sprzedawana tylko w wybranych sklepach w Polsce, obok najlepszych produktów importowanych. Jej cena podawana była w walutach obcych. W roku 1998 nastąpiła komercjalizacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos. Dwa lata później Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego S.A., w ramach podziału znaków towarowych, nabyły prawa do znaku towarowego wódka Wyborowa. Od tego momentu tylko one posiadały prawo do produkcji tej wódki (wcześniej każde przedsiębiorstwo Polmos mogło produkować tę markę).

W roku 2001 nastąpiła prywatyzacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A., a pakiet większościowy akcji został nabyty przez Pernod Ricard S.A. W tym samym roku zmieniono nazwę z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A. na Wyborowa S.A.

Obrót międzynarodowy[edytuj]

Wyborowa niemal od początku swojego powstania była marką przeznaczoną na eksport.

Wódka Wyborowa, określana „autentyczną wódką z Polski” była podawana podczas wielu wyjątkowych wydarzeń, takich jak inauguracyjny lot Concordem w 1976 roku, podczas rozdania Oscarów w 2004 i 2005 roku lub podczas rozdania nagród MTV.[8]

Wódka Wyborowa została nagrodzona 23-krotnie podczas wielu międzynarodowych targów. Według barmańskiego rankingu Hot Brands Drinks International 2010 jest też najbardziej cenioną polską wódką w świecie[9].

Wódka Wyborowa jest eksportowana do 77 krajów i należy do grona wciąż nielicznych polskich marek znanych na całym świecie. To największa marka wódki w Szwajcarii i we Włoszech, ma także bardzo silną pozycję w segmencie wódek premium w Meksyku, gdzie trafia ok. 20% jej produkcji. Cieszy się najwyższą dynamiką wzrostu we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, a od wprowadzenia Wyborowej na rynek azjatycki w 2004 r. – także w Chinach[10].

Proces produkcji[edytuj]

Proces produkcji wódki Wyborowa łączy w sobie tradycyjną recepturę wódki oraz najnowsze osiągnięcia technologiczne. Wódka Wyborowa posiada oznaczenie „Polska Wódka”, ponieważ jest produkowana wyłącznie w Polsce.

Wyborowa jest produkowana wyłącznie z polskiego żyta, pochodzącego z upraw w regionie Wielkopolski. Proces produkcji rozpoczyna się od selekcji najlepszych odmian żyta, mających gwarantować odpowiedni słodki smak oraz gęstą, aksamitną konsystencję.

Produkcja spirytusu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to produkcja spirytusu surowego w gorzelniach rolniczych z wykorzystaniem aparatu destylacyjnego. Wówczas tworzony jest właściwy charakter i styl, który ma istotny wpływ na smak i aromat produktu finalnego. Drugi etap to wielokrotna destylacja (rektyfikacja) spirytusu z gorzelni w zakładzie rektyfikacyjnym. Po rektyfikacji spirytus wysokoprocentowy jest rozcieńczany do mocy wódki do butelkowania (40% alkoholu).

Ciekawostki[edytuj]

Pablo Picasso: „Największe osiągnięcia ostatniego półwiecza to: blues, kubizm i polska wódka”[11].

Wódka Wyborowa pojawia się w filmie Billy’ego WilderaMiłość po południu”. Kiedy postacie grane przez Gary’ego Coopera i Audrey Hepburn znajdują się w pokoju hotelowym i otwierają mini-bar, sięga on właśnie po wódkę Wyborowa.

Wyborowa pojawia się także w filmie „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego w kontekście słynnego cytatu: „Panie! Litra Wyborowej i ogórki!”

Przypisy

 1. Krótka historia wódki Wyborowa, facet.interia.pl [dostęp 2016-06-10].
 2. Wyborowy świat!, Focus.pl [dostęp 2016-06-10] (pol.).
 3. Fabryka Wódek i Likierów Hartwiga Kantorowicza | Spirits, spirits.com.pl [dostęp 2016-06-10].
 4. Wyborowa Pernod Ricard – oficjalna strona koncernu alkoholowego, wyborowa-pernod-ricard.com [dostęp 2016-06-10].
 5. Krótka historia wódki Wyborowa, facet.interia.pl [dostęp 2016-06-10].
 6. Vinqu, Znane i nieznane: Wyborowa, Za Barem – Base Music Club Blog [dostęp 2016-06-10].
 7. Krótka historia wódki Wyborowa, facet.interia.pl [dostęp 2016-06-10].
 8. Krótka historia wódki Wyborowa, „facet.interia.pl” [dostęp 2016-06-10].
 9. Wyborowa w Top 5 wódek na świecie, Bankier.pl [dostęp 2016-06-10].
 10. Krótka historia wódki Wyborowa, facet.interia.pl [dostęp 2016-06-10].
 11. WYBOROWA polska marka z sukcesem, Newsweek.pl, 1 listopada 2009 [dostęp 2016-06-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]