Wyborowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wódka Wyborowa

Wyborowa – polska wódka, której nazwa pochodzi od spirytusu wyborowego używanego w procesie produkcji.

Produkcję Wyborowej rozpoczął w 1823 roku w Poznaniu żydowski przedsiębiorca Hartwig Kantorowicz. Znak towarowy wódka Wyborowa nawiązuje do rodzaju spirytusu, który był wykorzystywany do jej produkcji – określano go bowiem mianem wyborowego. Od roku 1919 cały przemysł spirytusowy znajdował się w rękach Państwowego Monopolu Spirytusowego. Żeby odróżnić poszczególne rodzaje wódek posługiwano się nazwami spirytusu użytego do ich produkcji, a wśród nich znajdował się: zwykły, wyborowy lub luksusowy.

Receptura dla wódki Wyborowa została stworzona w 1926 roku przez Państwowy Monopol Spirytusowy przy użyciu najnowocześniej na ówczesne standardy technologii. Wyborowa została marką dedykowaną dla eksportu i stała się ambasadorem polskich alkoholi na świecie. Marka zdobyła popularność w Europie w latach 20. i 30. XX wieku. Do USA Wyborowa dotarła w 1934 roku, wkrótce po zakończeniu prohibicji, a po zakończeniu II wojny światowej została rozpowszechniona w wielu krajach.

Wódka Wyborowa była jednym z pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych polskich alkoholi.

Historia[edytuj]

W roku 1919 powstał Państwowy Monopol Spirytusowy, który był jedyną instytucją uprawnioną do produkcji czystej wódki i alkoholu. Upaństwowiono destylarnię „Koneser”. W roku 1926 powstała receptura wódki Wyborowa, która pierwotnie była wytwarzana z ziemniaków. Rok później rozpoczęto produkcję wódki Wyborowa w destylarni „Koneser” w Warszawie.

W roku 1930 rozpoczęto sprzedaż wódki Wyborowa do Francji, Belgii, Meksyku, Bejrutu, Syrii, Norwegii, Kanady, Brazylii i Izraela. Wyborowa zdobyła swoje pierwsze międzynarodowe nagrody. Dwa lata później znak towarowy wódki Wyborowa zgłoszono do Urzędu Patentowego. W roku 1933 destylarnia w Poznaniu rozpoczęła produkcję wódki Wyborowa na eksport. Aby zmniejszyć koszty transportu upoważniono 4 inne destylarnie do produkcji wódki Wyborowa. Rok później rozpoczęto eksport wódki do USA po zakończeniu prohibicji.

W roku 1937 wódka Wyborowa została wybrana przez Państwowy Monopol Spirytusowy spośród 3 rodzajów czystych wódek, jako produkt eksportowy. Wódka Wyborowa przeznaczona na eksport była produkowana z żyta, a wódka z ziemniaków przeznaczona była na rynek lokalny oraz do USA. Wyborowa była eksportowana na 23 rynki. Pod koniec lat 30. miniaturki wódki Wyborowa zostały rozesłane do polskich konsulatów aby promować ją za granicą. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej ponownie została produktem eksportowym. W 1951 roku utworzono Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego znanego później jako Polmos Poznań, a obecnie Wyborowa S.A. W 1961 roku wznowiono eksport do importerów przedwojennych, zarówno krajów kapitalistycznych i socjalistycznych.

W latach 1970–1980 Wyborowa była sprzedawana tylko w wybranych sklepach w Polsce, obok najlepszych produktów importowanych, jej cena podawana była w walutach obcych. W roku 1998 nastąpiła komercjalizacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos. Dwa lata później Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego S.A. w ramach międzypolmosowskiego podziału znaków towarowych nabyły prawa do znaku towarowego wódka Wyborowa. Od tego momentu tylko Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego S.A. posiadały prawo do produkcji tej wódki (wcześniej każde przedsiębiorstwo Polmos mogło produkować tę markę).

W roku 2001 nastąpiła prywatyzacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A., a pakiet większościowy akcji został nabyty przez Pernod Ricard S.A. W tym samym roku zmieniono nazwę z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A. na Wyborowa S.A.

Obrót międzynarodowy[edytuj]

Wyborowa niemal od początku swojego powstania była marką dedykowaną dla eksportu i stała się ambasadorem polskich alkoholi na świecie.

Wódka Wyborowa zaczęła podbijać zagraniczne rynki już w latach 20. i 30. XX wieku będąc jedną z pierwszych eksportowanych na teren Europy i Ameryki wódek. Na rynku amerykańskim pojawiła się w 1934 roku czyli tuż po zakończeniu prohibicji. W latach 60-tych Wyborowa pojawiła się w Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku. Wódka Wyborowa, określana „autentyczną wódką z Polski” była podawana podczas wielu wyjątkowych wydarzeń takich jak inauguracyjny lot Concordem w 1976 roku lub podczas rozdania Oscarów w 2004 i 2005 roku.

Wódka Wyborowa została nagrodzona 23-krotnie podczas wielu międzynarodowych targów. Według barmańskiego rankingu Hot Brands Drinks International 2010 jest też najbardziej docenianą polską wódką w świecie.

Proces produkcji[edytuj]

Proces produkcji łączy w sobie tradycyjną recepturę wódki oraz najnowsze osiągnięcia technologiczne. Wódka Wyborowa posiada oznaczenie „Polska Wódka”, ponieważ jest produkowana wyłącznie w Polsce.

Wyborowa jest produkowana wyłącznie z polskiego żyta, pochodzącego z upraw w regionie Wielkopolski. Proces produkcji rozpoczyna się od selekcji najlepszych odmian żyta, mających gwarantować odpowiedni słodki smak oraz gęstą, aksamitną konsystencję.

Proces produkcji spirytusu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to produkcja spirytusu surowego w gorzelniach rolniczych z wykorzystaniem aparatu destylacyjnego. To tutaj tworzony jest właściwy charakter i styl, który ma istotny wpływ na smak i aromat produktu finalnego. Drugi etap to wielokrotna destylacja (rektyfikacja) spirytusu z gorzelni w zakładzie rektyfikacyjnym. Po rektyfikacji spirytus wysokoprocentowy jest rozcieńczany do mocy alkoholu do butelkowania (40% alc. vol.).

Ciekawostki[edytuj]

Pablo Picasso „Największe osiągnięcia ostatniego półwiecza to: blues, kubizm i polska wódka”

Wódka Wyborowa pojawia się w filmie Billy'ego WilderaMiłość po południu”. Kiedy postaci grane przez Gary’ego Coopera i Audrey Hepburn znajdują się w pokoju hotelowym i otwierają mini-bar, sięga on właśnie po wódkę Wyborowa.

Wyborowa pojawia się także w filmie „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, gdzie pojawia się słynny cytat: „Panie! Litra Wyborowej i ogórki!”

Linki zewnętrzne[edytuj]