Wyborowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wódka Wyborowa

Wyborowa – polska wódka. Jej nazwa pochodzi od spirytusu wyborowego, z którego jest wytwarzana.

Produkcję Wyborowej rozpoczął w 1823 roku w Poznaniu żydowski przedsiębiorca Hartwig Kantorowicz. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku była znana w większości państw europejskich – na przykład stanowiła ponad 60% ogólnej ilości wódki eksportowanej do Wielkiej Brytanii. W latach dziewięćdziesiątych została wykupiona przez francuską firmę Pernod Ricard. Nowy właściciel nie wprowadził do produktu żadnych zmian.

Wódka Wyborowa bierze udział w międzynarodowych konkursach wyrobów alkoholowych od 1962 roku. Do tej pory uczestniczyła w 29 konkursach na całym świecie. Do roku 2009 Wyborowa i jej „siostra” z kategorii super premium – Wyborowa Single Estate – zdobyły 29 medali, w tym 22 złote.

W 1927 roku Wyborowa stała się pierwszą na świecie zarejestrowaną marką wódki i również pierwszą wódką eksportowaną z kraju produkcji.

W 1976 roku wódka Wyborowa była serwowana pasażerom podczas inauguracyjnego lotu Concorde'em.

W 2012 roku wódki smakowe Wyborowa Lime & Mint Cool oraz Wyborowa Ginger Bite zdobyły nagrodę Grand Gold, a Wyborowa Citrus Squeeze nagrodę Gold w konkursie organizowanym przez Monde Selection[1].

Siedziba firmy Wyborowa SA na Komandorii w Poznaniu

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]