Cerkiew Opieki Matki Bożej w Młynach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerkiew Opieki Matki Bożej
w Młynach
obecnie kościół Matki Bożej Pocieszenia
Distinctive emblem for cultural property.svg A-447 z dnia 15.06.1987
kościół filialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Młyny
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jakuba Apostoła w Korczowej
Wezwanie Matki Bożej Pocieszenia (obecnie);
Opieki Matki Bożej (poprzednio)
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Cerkiew Opieki Matki Bożejw Młynachobecnie kościół Matki Bożej Pocieszenia
Cerkiew Opieki Matki Bożej
w Młynach
obecnie kościół Matki Bożej Pocieszenia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cerkiew Opieki Matki Bożejw Młynachobecnie kościół Matki Bożej Pocieszenia
Cerkiew Opieki Matki Bożej
w Młynach
obecnie kościół Matki Bożej Pocieszenia
Ziemia49°58′43,26″N 23°02′16,68″E/49,978683 23,037967

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Młynach – dawna cerkiew greckokatolicka w Młynach, obecnie kościół filialny (pw. Matki Bożej Pocieszenia) rzymskokatolickiej parafii w Korczowej.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej powstała prawdopodobnie pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. Na nadprożu jednego z portali widnieje – jako fragment dłuższego napisu – data 1733, mogąca być datą budowy lub remontu cerkwi. Drugie nadproże z taką samą datą, pochodzące z zachodniego, głównego portalu cerkwi, wbudowane jest wtórnie w ścianę południowej zakrystii.

Cerkiew jest dwudzielna, zbudowana na zrąb na planie prostokąta, z ośmiobocznym bębnem nad nawą, nakrytym dachem namiotowym z niewielką kopułką. Pozostałe dachy są dwuspadowe, o różnym poziomie kalenic, kryte blachą. Szeroki okap oparty na rysiach w połowie wysokości ścian tworzy soboty. Od południa przybudowana jest zakrystia, od zachodu kruchta.

Nawy mają ściany ozdobione polichromią figuralno-ornamentalną z XIX–XX wieku oraz bogate wyposażenie, m.in. ikonostas z XVII-XVIII w. i ołtarze boczne z XVIII w. Portale i ościeża okienne z 1733 roku wycięte są w kształt oślego grzbietu ze zdobieniami snycerskimi. W drzwiach południowych do nawy i drzwiach do zakrystii zamontowane są ozdobne, masywne zamki kowalskiej roboty z XVIII w.

Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej pod dachem namiotowym z XVII w.

W latach 1852–1870 proboszczem greckokatolickiej parafii w Młynach był Michał Werbycki[1], autor muzyki do pieśni Szcze ne wmerła Ukrajina (Ще не вмерла Українa), hymnu narodowego Ukrainy. Pochowany został na tutejszym cmentarzu przycerkiewnym. Członkowie lwowskiego akademickiego chóru "Banduryst" ufundowali kamienny nagrobek w kształcie liry, który został ustawiony na grobie Werbyckiego. W 2004 zbudowano kaplicę, 12 kwietnia 2005 odbyło się jej uroczyste poświęcenie, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Cerkiew zaliczana jest do zabytków położonych na szlaku architektury drewnianej. W latach 2005–2006 przeprowadzono gruntowny remont.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska Niezwykła.pl: Szcze ne wmerła Ukraina (pol.). [dostęp 27 lutego 2009].

Literatura[edytuj | edytuj kod]