Charles Alexandre Lesueur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Lesueur
Ilustracja
Imię i nazwisko

Charles Alexandre Lesueur

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1778
Hawr

Data śmierci

12 grudnia 1846

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Gatunek

naturalizm

Charles Alexandre Lesueur w lesie, lithografia Karla Bodmera

Charles Alexandre Lesueur (ur. 1 stycznia 1778 w Hawrze, zm. 12 grudnia 1846) – francuski marynarz, naturalista, rysownik i odkrywca.

W roku 1800 wstąpił do Marynarki Wojennej i został przydzielony – jako kanonier – do załogi fregaty Le Géographe, dowodzonej przez Thomasa-Nicolasa Baudina. Okręt wkrótce wyszedł w morze, kierując się na południe, by wykonać zlecone przez władze badania wybrzeży Indii, Australii i Tasmanii.

François Péron, jeden z zoologów biorących udział w ekspedycji, szybko zorientował się, że Lesueur posiada zdolności artystyczne i przyjął go jako swego asystenta. W trakcie trwającej ponad trzy lata podróży Lesueur wykonał ponad 1500 rysunków i akwareli przedstawiających zwierzęta. Malował ponadto pejzaże (np. osiedle Port Jackson w dzisiejszym Sydney w Australii). Brał udział we wszystkich wyprawach Pérona (jak np. w polowaniu na krokodyle na Timorze), a po śmierci głównego zoologa ekspedycji René Maugé objął oficjalnie funkcję naturalisty u boku Pérona. Razem zebrali ponad 10 000 okazów z dziedziny zoologii, w tym 2500 dotąd nieznanych nauce.

Po powrocie ekspedycji do Francji w roku 1804 nadal pracował z Péronem, a po jego śmierci w roku 1810 – z Louis de Freycinetem, przygotowując pracę pt. Voyage aux terres australes sur le Géographe et Naturaliste (wydanie 1. tomu w roku 1807).

W latach 1815–1825 Lesueur mieszkał w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, gdzie – wraz z amerykańskim naturalistą i rysownikiem Johnem Jamesem Audubonem – nadal sporządzał dokumentację zoologiczną, a wyniki prac wysyłał do Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. W roku 1833 odwiedził miejscowość Vincennes w stanie Indiana, gdzie sporządził pierwszy znany szkic przedstawiający Grouseland, posiadłość prezydenta Williama Henry’ego Harrisona. W latach 1826–1836 Lesueur mieszkał w „Nowej Harmonii”, wzorcowej osadzie Roberta Owena w Indianie, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku i badał gatunki ryb rzek Ameryki Północnej.

Po powrocie do Francji został dyrektorem Muzeum Historii Naturalnej w rodzinnym Hawrze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Waldman i Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration t.1, Facts On File, Inc., New York 2004, ISBN 0-8160-4678-6.
  • J.M. Elliott i J.T. Johansen: Charles-Alexandre Lesueur: Premier Naturalist and Artist, New Harmony, Indiana 1999.
  • Claus Nissen: Die zoologische Buchillustration. Ihre Bibliographie und Geschichte t. 1, Anton Hiersemann 1969.
  • R.W.G. Vail: The American Sketchbooks of Charles Alexandre Lesueur 1816–1837, American Antiquarian Society 1938.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]