John James Audubon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John James Audubon
Ilustracja
John Syme, Portret Johna Jamesa Audubona, 1826, Biały Dom
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1785
Les Cayes
Data i miejsce śmierci 27 stycznia 1851
Manhattan
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki ornitologia, historia naturalna, malarstwo
Ważne dzieła

The Birds of America

podpis

John James Audubon (ur. 26 kwietnia 1785 w Les Cayes, zm. 27 stycznia 1851 na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański ornitolog, przyrodnik i malarz.

Dziełem życia Audubona było skatalogowanie, opisanie i namalowanie ptaków Ameryki Północnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Audubon urodził się na Haiti, jako nieślubny syn kapitana statku morskiego. Wychowywał się we Francji, u swojej macochy. Jak twierdził (brak na to dowodów), jego wczesną edukacją miał się zajmować m.in. Jacques-Louis David, późniejszy sławny malarz w rewolucyjnej Francji.

W 1803 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych na rodzinną farmę w pobliżu Filadelfii, gdzie rozpoczął studiowanie historii naturalnej, prowadząc pierwsze na kontynencie badania ptaków, rysując je jednocześnie i malując. Zarazem prowadził rodzinny interes, wkrótce jednak bankrutując. Spowodowało to, że poświęcił się niemal całkowicie badaniom ptaków, podróżując ze swoim asystentem w dół rzeki Missisipi.

W 1826 roku przeniósł się do Londynu, gdzie zdołał zebrać fundusze potrzebne do opublikowania książki The Birds of America oraz towarzyszącej jej pozycji Ornithological Biographies – historii każdego gatunku napisanej razem ze szkockim ornitologiem Williamem MacGillivrayem. Obie książki zostały opublikowane między 1827 i 1839 rokiem. The Birds of America to czterotomowe dzieło wydane w 170 egzemplarzach (do dziś zachowało się około 120). Ten edytorski rarytas został w 2012 roku sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za niemal 8 milionów dolarów, a rok wcześniej inny egzemplarz osiągnął w Londynie cenę 11,5 miliona dolarów[1].

Audubon kontynuował swoje wyprawy po Ameryce Północnej, gdzie zakupił posiadłość nad rzeką Hudson, obecnie znaną jako Audubon Park. W 1842 opublikował popularne wydanie Birds of America. Jego późniejsze prace dotyczyły ssaków – Viviparous Quadrupeds of North America – którą ukończyli jego synowie i zięć.

Audubon został pochowany w Trinity Churchyard Cemetery, przy 155th Street and Broadway na Manhattanie, w Nowym Jorku.

Na jego cześć w 1866 r. utworzono towarzystwo przyrodnicze National Audubon Society.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Burroughs, J. (1902). John James Audubon. Boston: Small, Maynard & company.
  • Shirley Streshinsky, Audubon: Life and Art in the American Wilderness, wyd. 1st ed, New York: Villard Books, 1993, ISBN 0-679-40859-2, OCLC 27895718.
  • John James Audubon, nga.gov.