Cheddar Gorge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cheddar Gorge
Widok na Cheddar Gorge z lotu ptaka

Cheddar Gorgewapienny wąwóz w Wielkiej Brytanii, w pobliżu wioski Cheddar, w południowej części masywu wzgórz Mendip, na terenie hrabstwa Somerset w Anglii. W skałach tworzących wąwóz znajduje się wiele jaskiń, gdzie w 1903 roku odnaleziono najstarszy ludzki szkielet na Wyspach Brytyjskich, nazwany Człowiekiem z Cheddar, liczący około 9000 lat[1] oraz liczne pozostałości z późnego paleolitu górnego[2]. Cheddar Gorge jako przykład klifu mrozowego uformował się przez powodzie roztopowe podczas zimnych okresów peryglacjalnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 1,2 miliona lat. W epokach lodowcowych wieczna zmarzlina zablokowała jaskinie lodem i zamarzniętym błotem, czyniąc wapień nieprzepuszczalnym. Powodzie roztopowe podczas krótkiego lata zmusiły się do wypłynięcia na powierzchnię, rzeźbiąc w tym czasie wąwóz[3].

Każdy kolejny epizod peryglacjalny powodował dalszą erozję.  W cieplejszych okresach interglacjalnych drenaż odbywał się pod ziemią, tworząc jaskinie i pozostawiając suchy wąwóz. W jaskiniach, powstałych na skutek działalności wody, występują liczne stalaktyty i stalagmity[3].

Cheddar Gorge wraz z jaskiniami i pobliską wioską Cheddar jest popularną atrakcją turystyczną przyciągającą około pół miliona turystów rocznie[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC: Tourist hotspots – Cheddar Gorge. [dostęp 2009-08-28]. (ang.).
  2. Somerset County Council: Somerset Historic Environment Record. [dostęp 2009-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (ang.).
  3. a b https://www2.bgs.ac.uk/mendips/localities/cheddar.html
  4. British Mountaineering Council: Access Q&A: Cheddar Gorge. [dostęp 2009-08-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]