Cheirostylis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cheirostylis
Ilustracja
Cheirostylis griffithii
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Podrodzina storczykowe
Nazwa systematyczna
Cheirostylis Blume
Bijdr. 413. 20 Sep-7 Dec 1825[2]
Typ nomenklatoryczny
Ch. montana[2]

Cheirostylis Blume – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae Juss.). Obejmuje co najmniej 54 gatunki[3] występujące naturalnie w Afryce Południowej, na wyspach Oceanu Indyjskiego, w Azji Południowej, Południowo-Wschodniiej i Wschodniej, Australii oraz Oceanii[4].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodzaju rosną naturalnie w Republice Południowej Afryki, na Madagaskarze, Maskarenach, Komorach, Sri Lance, w Indiach, Bhutanie, Japonii, Chińskiej Republice Ludowej, Republice Chińskiej, Mjanmie, Tajlandii, Wietnamie, na Filipinach, w Malezji, Indonezji, na Karolinach, w Papui-Nowej Gwinei, Australii, Vanuatu oraz na Nowej Kaledonii[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodzaju Cheirostylis rosną w ziemi na dnie lasu, w próchnicy, wśród mchów, w obniżeniach terenu, na gołych lub omszałych skałach lub jako epifity na omszałych gałęziach drzew. Występują one w nizinnych lasach i obszarach przybrzeżnych, ale częściej rośliny te spotykane są w górskich lasach do 2500 m n.p.m.[4]

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

Jeden z rodzajów plemienia Cranichidinae w obrębie podrodziny storczykowych (Orchideae) z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Storczykowate są kladem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych[1][5].

Wykaz gatunków[3]

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Rośliny z tego rodzaju bywają uprawiane w płytkich doniczkach z glebą lub na skałach z mchami zapobiegającymi wysuszaniu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-01-30].
  2. a b Cheirostylis (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2 czerwca 2014].
  3. a b Cheirostylis (ang.). The Plant List. [dostęp 2 czerwca 2014].
  4. a b c d Cheirostylis Blume (ang.). e-monocot.org. [dostęp 2 czerwca 2014].
  5. Florida Museum of Natural History: Orchid Tree: a phylogeny of epiphytes (mostly) on the tree of life (ang.). [dostęp 2013-01-30].