Chico Xavier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chico Xavier
Francisco Cândido Xavier
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1910
Pedro Leopoldo

Data i miejsce śmierci

2002
Uberaba

Zawód, zajęcie

medium

Chico Xavier właśc. Francisco Cândido Xavier (ur. 2 kwietnia 1910 w Pedro Leopoldo, zm. 30 czerwca 2002 w Uberabie) – brazylijskie medium, filantrop, autor ponad 400 książek spisanych pismem automatycznym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Francisco Cândido Xavier urodził się 2 kwietnia 1910 w miejscowości Pedro Leopoldo, w stanie Minas Gerais[1]. Był synem João Cândido Xavier'a, sprzedawcy biletów loteryjnych, i Marii João de Deus, katolickiej gospodynii domowej. Biografowie wskazują, że jego zdolności paranormalne ujawniły się już w wieku czterech lat. Jednym z pierwszych uchwytnych tego przejawów miało być podawanie przez Xaviera naukowych faktów w momencie, kiedy jego ojciec dyskutował z pewną kobietą na tematy macierzyństwa. Chico twierdził, że w tamtym okresie regularnie widywał i słyszał duchy. Kiedy miał pięć lat, zmarła jego matka. Twierdził, że widywał się z nią przez następne kilka lat.

W 1958 roku Chico przeprowadził się do Uberaby, gdzie założył ośrodek spirytystyczny[2]. Wiódł skromne życie, a dochody z książek i darowizn przekazywał na cele charytatywne. Dostarczał m.in. żywność, ubrania i leki potrzebującym w Uberabie[2].

Zmarł w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej 30 czerwca 2002 w Uberabie w wieku 92 lat[2]. Bliscy towarzysze Chico podkreślają, że wypełniła się jego własna przepowiednia, według której miał zginąć w chwili, gdy brazylijczycy będą się radować, a kraj ogarnie niesprecyzowana celebracja, co miało skutkować tym, że jego odejście nie będzie bolesne. 30 czerwca Brazylia radowała się zwycięstwem w Mistrzostwach Świata FIFA 2002.

Praca Psychograficzna[edytuj | edytuj kod]

Emmanuel kieruje ręką Chico. Psychografia

Chico Xavier spisał około 450 książek metodą psychografii, z czego niewielka ich część została wydana dopiero po jego śmierci. Były to dzieła o tematyce religijnej, filozoficznej, romanse historyczne, powieści, wiersze, zbiory maksym i aforyzmów, poradniki. Jego przewodnikiem po świecie duchowym miał być Emanuel[2], który, według zapisków Chico, był w czasach rzymskich senatorem Publius Lentulus'em, później - w Hiszpanii - Ojcem Damianem, a dalej - profesorem na Sorbonie[3]. Xavier nigdy nie przyznał się do autorstwa swych książek, uparcie twierdząc, że są one dziełem istot duchowych. Prace te sprzedały się w liczbie ponad 50 milionów egzemplarzy, a cały zysk posłużył do niesienia pomocy potrzebującym.

Na spotkaniach spirytystycznych powszechne były komunikaty od zmarłych skierowane do pogrożonych w smutku i tęsknocie rodzin, dające im nadzieję i możliwość skupienia się na teraźniejszości. Wiele rodzin potwierdziło, że zawierały informacje, których z pewnością nie mogło znać medium. Niektóre przekazy posłużyły jako dowód w sprawach sądowych.

Jednym z przełomowych dzieł, którego skutkiem było zdobycie przez Xavier'a popularności, był "Parnas Zagrobowy" - zbiór poezji zawierający 256 poematów autorstwa 56 najznakomitszych poetów świata Brazylijsko-Portugalskiego. Hitem okazała się również książka Nasz Dom[4], gdzie duch o pseudonimie Andre Luiz opowiada o swych przeżyciach po śmierci.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się niepełna alfabetyczna lista książek, które obejmują tylko niektóre z tematów nadal popularnych w ruchu spirytystycznym w Brazylii:

 • A Caminho da Luz (W stronę światła)
 • Ação e Reação (Akcja i reakcja)
 • A Vida Continua (Życie trwa dalej)
 • Crianças no Além (Dzieci w zaświatach)
 • Desobsessão (Uwolnienie z opętania)
 • Entre Dois Mundos (Pomiędzy dwoma światami)
 • Há 2000 Anos (2000 lat temu)
 • Jesus no Lar (Jezus w domu)
 • Livro da Esperança (Księga nadziei)
 • Nos Domínios da Mediunidade (W kręgach medialności)
 • Parnaso de Além-Túmulo (Parnas zagrobowy)
 • Nosso lar (Nasz Dom)

Książki przetłumaczone na język polski:

 • Nasz Dom (tłumaczenie: Konrad Jerzak vel Dobosz, Warszawa 2011, Oficyna Wydawnicza Rivail)

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku powstał film biograficzny o życiu Francisco Xaviera pod tytułem Chico Xavier w reżyserii Daniela Filho[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Raymond Buckland: The Spirit Book: The Encyclopedia of Clairvoyance, Channeling, and Spirit Communication. Visible Ink Press, 2005, s. 439. ISBN 978-1-57859-172-5. [dostęp 2012-09-01]. (ang.).
 2. a b c d Raymond Buckland: The Spirit Book: The Encyclopedia of Clairvoyance, Channeling, and Spirit Communication. Visible Ink Press, 2005, s. 440. ISBN 978-1-57859-172-5. [dostęp 2012-09-01]. (ang.).
 3. Alex Bello. Obituary: Chico Xavier. „The Guardian”, Thursday 11 July 2002. [dostęp 2012-09-01]. (ang.). 
 4. Chico Xavier: Nasz Dom. RIVAIL, 2011, s. 320. ISBN 978-83-62402-09-0. [dostęp 2013-01-24]. (pol.).
 5. Chico Xavier (2010). [dostęp 2012-09-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]