Przejdź do zawartości

Chili con carne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chili con carne

Chili con carne, również pisownia chilli con carne[1][2] (z hiszp. „chili z mięsem”) – tradycyjna potrawa kuchni teksasko-meksykańskiej, spotykana jako fastfood w amerykańskich barach. Główne składniki to: różnego rodzaju papryka chili, cebula, czosnek, pomidory i mielone lub drobno siekane mięso, zwykle wołowina. Potrawę przyprawia się za pomocą kminu rzymskiego (kuminu) i pieprzu. Dodaje się ziarna fasoli i kukurydzy oraz inne.

Składniki są drobno siekane lub rozcierane (w przypadku fasoli i kukurydzy zwykle dodaje się je w całości), następnie krótko smażone i duszone. Potrawę przyprawia się dość intensywnie. Dzięki zastosowaniu pomidorów danie ma czerwony kolor, a papryka chili nadaje ostry smak.

Chili con carne podaje się w tortilli meksykańskiej lub serwuje z gotowanym ryżem.

Historia potrawy[edytuj | edytuj kod]

Na temat powstania chilli con carne istnieje wiele legend. Opowieść o kobiecie w błękicie opisuje losy hiszpańskiej zakonnicy Marii z Ágredy, która miała wizje, podczas których jej duch opuszczał ciało i wędrował przez Atlantyk, aby krzewić chrześcijaństwo wśród Indian. Po powrocie z jednej z tych wypraw jej duch zapisał pierwszy przepis na chili con carne, który otrzymała od pogan[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. collinsdictionary.com [online], Collins Dictionaries [dostęp 2023-07-31] (ang.).
  2. Oxford Learner's Dictionaries [online], Oxford University Press [dostęp 2023-07-31] (ang.).
  3. Chilli con carne, ostrakuchnia.pl, dostęp 27.03.2013

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Juan Pedro Miquelasquez: Kuchnia meksykańska. Warszawa: wyd. Samp, Edukacja i Informacja, 2005. ISBN 83-89822-29-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]