Mięso mielone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porcja mięsa mielonego
Mięso mielone (paczkowane)

Mięso mielonemięso bez kości, które zostało rozdrobnione na kawałki (zmielone lub posiekane) i zawiera mniej niż 1% soli[1]. Produkt ten zaliczany jest do grupy produktów nieprzetworzonych lub przetworzonych w niewielkim stopniu. Mięso mielone, podobnie jak świeże mięso, z którego pochodzi, nie jest poddawane żadnym procesom przetwarzania z wyjątkiem chłodzenia i pakowania (próżniowego lub w atmosferze ochronnej). Z uwagi na łatwość, z jaką mięso mielone psuje się, wynikającą z właściwości surowca, oraz jego rozdrobnienia musi zostać spożyte w dniu przygotowania[2]. Mięso mielone pakowane w atmosferze ochronnej może być przechowywane w lodówce w temperaturze od 2 °C do 4 °C dłużej, wg daty przydatności do spożycia[2].

Otrzymywanie[edytuj | edytuj kod]

W warunkach domowych mielenie wykonywane jest przy użyciu tzw. maszynki do mięsa najczęściej elektrycznej. W przemyśle spożywczym i gastronomii, gdzie rozdrabnianie mięsa odbywa się na większą skalę wykorzystuje się maszyny mielące m.in. spiralno-śrubowe (zwanej wilkiem). Do rozdrabniania nadają się zasadniczo wszystkie gatunki mięsa, w praktyce są to najczęściej wołowina i drób[3]. Specyficznym przypadkiem jest surimi sporządzane z mięsa rybiego. Z uwagi na szybkie psucie się mięsa mielonego oraz próby oszustw z wykorzystanie np. MOM jest ono w lokalnym sklepie lub stoisku mięsnym najczęściej mielone na oczach klienta.

Oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Mięso mielone różni się od mięsa oddzielanego mechanicznie tym, że to drugie w procesie produkcji przemysłowej traci strukturę mięśniową (lub dochodzi do jej znaczącej modyfikacji). W praktyce rynkowej może dochodzić do nadużyć w tym zakresie i oferowania MOM[4].

Mięso mielone w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Mięso mielone jest podstawą tworzenia wielu dań w różnych kuchniach świata, np. kotletów mielonych, pulpetów, gołąbków, köttbullar, ćevapčići, qimy, tatara (mięso wyłącznie siekane) czy makaronu dandan.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (CELEX: 32004R0853).
  2. a b PRO-TEST – Pierwszy magazyn z testami w Polsce – Wszystko o mięsie_Więcej wad czy zalet, www.pro-test.pl [dostęp 2019-10-05].
  3. Tadeusz Barowicz, Pyszności z mięsa mielonego, Prószyński i S-ka, Warszawa, 1998, s. 3, ISBN 83-7337-857-X.
  4. EUR-Lex – 52010DC0704 – EN – EUR-Lex, eur-lex.europa.eu [dostęp 2019-10-06].