Mięso mielone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Duńskie mięso mielone (paczkowane)

Mięso mielone – według wymogów Unii Europejskiej jest to mięso bez kości, które zostało rozdrobnione na kawałki (zmielone lub posiekane) i zawiera mniej niż 1% soli[1].

W domu mielenie wykonywane jest przy użyciu maszynki do mięsa. W przemyśle spożywczym i gastronomii mielenia dokonywuje się metodami przemysłowymi za pomocą spiralno-śrubowej maszyny mielącej (zwanej wilkiem). Do mielenia nadają się zasadniczo wszystkie gatunki mięsa, w praktyce są to najczęściej wołowina i drób[2]. Specyficznym przypadkiem jest surimi sporządzane z mięsa rybiego.

Mięso mielone różni się od mięsa oddzielanego mechanicznie tym, że to drugie w procesie przygotowania traci strukturę mięśniową (lub dochodzi do jej znaczącej modyfikacji). W praktyce rynkowej może dochodzić do nadużyć w tym zakresie i oferowania MOM, jako mięsa mielonego[3].

Mięso mielone jest podstawą tworzenia wielu dań w różnych kuchniach świata, np. kotletów mielonych, pulpetów, gołąbków, köttbullar, ćevapčići, qimy, tatara (mięso wyłącznie siekane) czy makaronu dandan.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]