Choina kanadyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Choina kanadyjska
Szyszki choiny kanadyjskiej białowieski park narodowy.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada nagonasienne
Podgromada nagonasienne drobnolistne
Klasa iglaste
Podklasa Pinidae
Rząd sosnowce
Podrząd Pinineae
Rodzina sosnowate
Podrodzina Abietoideae
Rodzaj choina
Gatunek choina kanadyjska
Nazwa systematyczna
Tsuga canadensis (L.)Carr.
Traité gén. conif. 189. 1855[1]
Status ochronny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)
EX EW CR EN VU NT LC
Horizontal rule line (black-blue).gif
Kategoria: bliski zagrożenia
Zasięg występowania
Tsuga canadensis range map 2.png

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis L.) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Pochodzi z lasów Ameryki Północnej[1]. Zasięg występowania obejmuje północno-wschodnią Minnesotę, od Quebec do Nowej Szkocji i na południe do Appalachów. Dobrze toleruje miejsca zacienione i osiąga wiek nawet do 400 latpotrzebne źródło. W Polsce gatunek uprawiany jako roślina ozdobna, rzadziej wprowadzany do lasów gospodarczych. Uznawany za zadomowiony na nielicznych stanowiskach w zachodniej części kraju (kenofit). Lokalnie może tworzyć zwarte odnowienia pochodzące z samosiewu[2].

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Dojrzałe szyszki
Pokrój
Korona drzewa bardzo nieregularna, dość szeroka, z gęstymi gałęziami. Osiąga wysokość około 30 metrów. Pędy szczytowe rozwinięte są niewyraźnie, a wierzchołki pędów szczytowych i bocznych - zwisające. Dolne gałęzie bywają bardzo grube[3].
Pień
Kora chropowata i pomarszczona, szaro-brązowa z wiekiem przechodząca w czerwono-brązowy kolor.
Liście
Igły spłaszczone, spiralnie rozmieszczone, wykręcone u podstawy, układające się w dwa rzędy po obu stronach gałązki. Igły osiągają 8-15 mm długości, 2 mm szerokości. Ciemnozielone z wierzchu, z niebiesko-białymi porami na spodzie.
Kwiaty
Kwitnie od kwietnia do maja.
Szyszki
Stożkowato-owalne, o 15-22 mm długości i 8-10 mm szerokości. W porze dojrzewania ciemnobrunatne, z łuskami o słabo zgrubiałych brzegach[3].

Ciekawostki[edytuj]

Choina kanadyjska jest drzewem-symbolem stanu Pensylwania. Tamże, niedaleko miasta Tionesta, znaleziono jej nastarszy okaz, którego wiek w 1978 roku oszacowano na 554 lata, a rosnący w otoczeniu dwóch co najmniej pięciusetletnich drzew[4].

Przypisy

  1. a b Tsuga canadensis (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-12-10].
  2. B. Tokarska-Guzik, Z. Dajdok, M. Zając, A. Zając, A. Urbisz, W. Danielewicz: Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Warszawa: Generalna Dyrekcja Ochrony Srodowiska, 2012. ISBN 978-83-62940-34-9.
  3. a b Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 36-37. ISBN 83-7129-141-8.
  4. Tsuga canadensis - The Gymnosperm Database (ang.). [dostęp 10 grudnia 2011].