Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Chrześcijańska Szkoła pod Żaglamistowarzyszenie z siedzibą w Pelplinie zajmujące się organizowaniem obozów i wypraw żeglarskich, połączonych z wychowywaniem w duchu chrześcijańskim. Rejsy są organizowane pod opieką doświadczonych kapitanów oraz przy udziale kapelana. Pomysłodawcą i urzędującym (według stanu na sierpień 2008) prezesem zarządu jest ksiądz Andrzej Jaskuła, proboszcz parafii w Sośnie.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1998[1]. Pierwszy rejs oceaniczny zorganizowało tego samego roku. Była to wyprawa wokół Ameryki Południowej na żaglowcu STS Fryderyk Chopin , podczas której opłynięto także Przylądek Horn. Wyprawa otrzymała nagrodę Polskiego Związku ŻeglarskiegoRejs Roku 1999[2].

W 2000 zorganizowano rejs milenijny po Morzu Śródziemnym „śladami pierwszych apostołów i korzeni kultury Europejskiej”.

Od 2001 Stowarzyszenie posiada ośrodek żeglarsko-religijny na chorwackiej wyspie . Można w nim uzyskać patent żeglarski oraz patent sternika jachtowego.

W 2002 szkoła otrzymało jako darowiznę od pułkownika Ryszarda Kuklińskiego jacht, któremu nadano imię „Strażnik Poranka”.

Corocznie w sezonie organizowane są przez CSpŻ obozy żeglarskie w ośrodku na Iž. Stowarzyszenie planuje organizację rejsu dookoła świata, śladami pielgrzymek Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biuletyn Informacji Publicznej
  2. Jerzy Kuliński: Srebrny Sekstant dla Lecha Kosakowskiego. sail-ho.pl. [dostęp 2012-06-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]