Chwarzno-Wiczlino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chwarzno-Wiczlino
Dzielnica Gdyni
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1973
Powierzchnia 25,53 km²
Wysokość 152 m n.p.m.
Populacja (2015)
• liczba ludności

10 197
• gęstość 399 os./km²
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
54°29′57,9″N 18°25′26,4″E/54,499417 18,424000
Portal Portal Polska

Chwarzno-Wiczlino (kaszb. Chwôrzno-Wiczlëno) – największa pod względem powierzchni dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Pustki Cisowskie-Demptowo, Grabówek (obie od północy), Witomino-Leśniczówka, Witomino-Radiostacja, Karwiny (wszystkie trzy od wschodu) oraz Dąbrowa (od południa), od zachodu także z gminami Żukowo i Szemud oraz pasem Wzgórz Chwaszczyńskich, a od północy także z gminą Wejherowo.

Dzielnica powstała w 1991 na skutek podziału obszaru miasta na jednostki pomocnicze. W jej skład wchodzą dwa główne osiedla: Chwarzno i Wiczlino – oba w granicach Gdyni znalazły się w 1973 roku.

Chwarzno[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chwarzno (Gdynia).

Chwarzno to dawna wieś folwarczna – z tamtego okresu zachowało się w niej kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz park. Obecnie jest to typowe podmiejskie osiedle mieszkalne o zwartej zabudowie – w której skład wchodzą zarówno domy jednorodzinne, jak i kilku kondygnacyjne bloki mieszkalne.

Wiczlino[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wiczlino.

Wiczlino to dawna wieś o dużej powierzchni, ale jednocześnie ekstensywnej zabudowie – przez co jest obszarem o stosunkowo niewielkiej liczbie mieszkańców. W związku z powyższym nie stało się ono samodzielną dzielnicą. Główną część osiedla stanowi tzw. Wiczlino Wybudowanie – w jego skład wchodzą mniejsze osiedla: Zielenisz, Dębowa Góra i Niemotowo. Do Wiczlina należy również osada leśna Wielka Rola i część Kolonii Chwaszczyńskiej.