Redłowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Gdyni Redłowo
Dzielnica Gdyni
Ilustracja
Redłowo z wieży widokowej
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1935
Powierzchnia 2,83 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

8 069
• gęstość 2 851 os./km²
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
Ziemia 54°29′17″N 18°32′56″E/54,487960 18,548800
Portal Portal Polska

Redłowo (kaszub. Wësoké Redłowò) – nadmorska dzielnica mieszkalna Gdyni, granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Wzgórze Św. Maksymiliana (od północy), Działki Leśne, Mały Kack (obie od zachodu), Orłowo (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim.

Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko Gdynia Redłowo o łącznej długości linii brzegowej 200 metrów[1].

Historia[edytuj]

Wspominane jest już w dokumentach z XII i XIV wieku pod nazwą Radłowo, nazwa ta kojarzona jest ze słowem - radło. W 1365 roku Redłowo otrzymało przywilej lokacyjny. Istniejący tu folwark w czasie reformacji stał się wraz z Kackiem siedzibą luteran, został tu nawet zbudowany zbór luterański, po którym dzisiaj już nie ma śladu. W XVII w. Redłowo stanowiło własność patrycjuszy gdańskich Cyrenbergów, a od XVIII razem z Kolibkami własność rodziny Przebendowskich. W dokumentach krzyżackich z 1365 roku nazwa Redłowa brzmiała Gradolewo, w 1583 roku widnieje nazwa Radłow, a w 1888 Redłowo. Na wzgórzu redłowskim miała w zamierzchłych czasach znajdowała się pogańska gontyna i święte miejsce w otoczeniu starodawnej puszczy. Efektem badań archeologicznych i wykopalisk są ciekawe urny twarzowe. Na początku XIX wieku Redłowo stanowiło folwark otoczony lasem. Na tym samym wzgórzu, bliżej Gdyni, był folwark Kaszuby Focha, stąd w okresie międzywojennym tę część nazwano Wzgórzem Focha - dzisiejsze Wzgórze Św. Maksymiliana. W okresie rozbiorów Redłowo przechodziło z rąk do rąk niemieckich właścicieli, jak porucznik Foss, Foerster, von Beckmann i Herman Kulig. Ostatnim właścicielem, już za czasów polskich, był Rosicki. Pomimo, ze wywodził się z polskiej szlachty, tytułował się von Rosicki. Mówiono, że przepuścił większą część majątku przez gardło, a należały do niego posiadłości na Kępie Oksywskiej (Suchy Dwór) i właśnie Redłowo. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę dzielnicy na Hochredlau[2].

Charakterystyka[edytuj]

Na terenie Redłowa znajduje się m.in.:

Znaczną część dzielnicy zajmuje porośnięta lasem Kępa Redłowska, na której znajdują się także tereny rekreacyjne.

Panorama Redłowa
Panorama Redłowa

Przypisy

  1. Uchwała Nr VII/121/11 Rady Miasta Gdyni z dnia 27 kwietnia 2011r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2011 r. Nr 74 poz. 1560)
  2. www.gotenhafen.pl