Redłowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Gdyni Redłowo
Dzielnica Gdyni
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1935
Powierzchnia 2,83 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

8 069
• gęstość 2 851 os./km²
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Redłowo (kaszub. Wësoké Redłowò) – nadmorska dzielnica mieszkalna Gdyni, granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Wzgórze Św. Maksymiliana(od północy), Działki Leśne, Mały Kack (obie od zachodu), Orłowo (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim.

Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko Gdynia Redłowo o łącznej długości linii brzegowej 200 metrów[1].

Wieś królewska w powiecie gdańskim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od imienia lub przezwiska Redło, a to od nazwy narzędzia; nagłosowe ra-re- jest typowe dla Polski północnej, w tym Kaszub[3]. W 1365 roku Redłowo otrzymało przywilej lokacyjny. Istniejący tu folwark w czasie reformacji stał się wraz z Kackiem siedzibą luteran, został tu nawet zbudowany zbór luterański, po którym dzisiaj już nie ma śladu. W XVII w. Redłowo stanowiło własność patrycjuszy gdańskich Cyrenbergów, a od XVIII razem z Kolibkami własność rodziny Przebendowskich. W dokumentach krzyżackich z 1365 roku nazwa Redłowa brzmiała Gradolewo, w 1583 roku widnieje nazwa Radłow, a w 1888 Redłowo. Na wzgórzu redłowskim miała w zamierzchłych czasach znajdowała się pogańska gontyna i święte miejsce w otoczeniu starodawnej puszczy. Efektem badań archeologicznych i wykopalisk są ciekawe urny twarzowe. Na początku XIX wieku Redłowo stanowiło folwark otoczony lasem. W okresie rozbiorów Redłowo przechodziło z rąk do rąk niemieckich właścicieli, jak porucznik Foss, Foerster, von Beckmann i Hermann Kulling. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę dzielnicy na Hochredlau[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Redłowa znajduje się m.in.:

Znaczną część dzielnicy zajmuje porośnięta lasem Kępa Redłowska, na której znajdują się także tereny rekreacyjne.

Panorama Redłowa
Panorama Redłowa
Panorama Redłowa - widok z wieży widokowej w Kolibkach
Panorama Redłowa - widok z wieży widokowej w Kolibkach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr VII/121/11 Rady Miasta Gdyni z dnia 27 kwietnia 2011r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2011 r. Nr 74 poz. 1560)
  2. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 89.
  3. Hubert Górnowicz, Gdynia [w:] Hubert Górnowicz i inni red., Nazwy miast Pomorza Gdańskiego, wyd. drugie poprawione i poszerzone, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 1999, 108 i 175, ISBN 83-7017-860-X.
  4. Gdynia w okresie II wojny światowej (Gotenhafen 1939-1945) - Opis mapy Gotenhafen, www.gotenhafen.com.pl [dostęp 2016-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-01].