Orłowo (Gdynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne miejscowości o nazwie Orłowo.
Herb Gdyni Orłowo
Dzielnica Gdyni
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1935
Powierzchnia 4,44 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

7 277
• gęstość 1 639 os./km²
Tablice rejestracyjne GA
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Polska
XVIII-wieczny zespół dworków parkowych
Dom w Gdyni-Orłowie, gdzie w 1920 roku mieszkał Stefan Żeromski a obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Orłowa oraz mieści się galeria muzealna o pisarzu.
Stajnie w Kolibkach

Orłowo – nadmorska, południowa dzielnica Gdyni z przystanią morską dla rybaków (pas plaży). Znajduje się w niej molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicy klif, z którym nazwę dzieli usytuowane w Orłowie centrum handlowe.

Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. I Akademickie LO, które współpracuje z trójmiejskimi szkołami wyższymi. W Orłowie znajduje się też stacja kolejowa i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Gdynia Orłowo. Na granicy Orłowa z Płytą Redłowską można zobaczyć wiele dział, bunkrów i transzei z początku lat 50. XX w. W latach 1931-1935 istniała gmina Orłowo Morskie.

Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko Gdynia Orłowo o łącznej długości linii brzegowej 100 metrów[1]. W latach 1937-2012 znajdował się tutaj dwukondygnacyjny murowany obiekt łazienek, posiadający sto kabin z bieżącą wodą oraz kabiny kąpielowe z wannami, stanowiący do sztormu w 2009 prowizoryczne zaplecze sceny letniej Teatru Wybrzeże[2].

Położenie[edytuj]

Orłowo graniczy z dzielnicami Gdyni: Redłowo (od północy), Mały Kack (od zachodu), z miastem Sopot (od południa), a także z Zatoką Gdańską (od wschodu). Przez Orłowo przepływa rów Kacza, który tam też uchodzi do Morza Bałtyckiego.

Historia[edytuj]

Swoją nazwę Orłowo zawdzięcza zapewne rybakowi Hansowi (Johannowi) Adlerowi, który w 1829 kupił od miejscowego młynarza ziemię przy ujściu rzeki Kaczej, na której postawił karczmę[3]. Karczma ta, nazwana Adlershorst (w dosłownym tłumaczeniu „Orla Kępa” lub „Orle Gniazdo”), dała nazwę miejscowości, która po 1920 r. została oficjalnie przemianowana na Orłowo (nazwę tę podaje już Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1886). W 1939 Niemcy przywrócili nazwę sprzed 1920[4].

Powstały w 1840 zajazd Adlera przetrwał do dziś jako część szkoły plastycznej. Osada "Adlershorst" została urzędowo potwierdzona w 1857 r. W kolejnych latach powstawały pensjonaty w rejonie ul. Zacisznej, Orłowskiej i Spacerowej. Sama gospoda w II połowie XIX w. ostała rozbudowana i przemianowana na "Hotel Adlershorst".

Przed wybuchem II wojny światowej w Orłowie gościło od 8 do 10 tys. kuracjuszy, korzystających z 34 pensjonatów oraz licznych kwater. W 1934 r. z materiałów z rozbiórki tymczasowego mola w Gdyni zbudowano blisko 400-metrowe molo spacerowe, do którego dobijały statki żeglugi przybrzeżnej[5].

Wg legendy nazwa Orłowo to pamiątka po spektakularnej bitwie orłów, która była obserwowana 6 stycznia 1666 w tym miejscu przez okolicznych rybaków[3].

Atrakcje turystyczne i zabytki[edytuj]

Do głównych atrakcji Orłowa należy spacerowe molo i okolice klifu, umożliwiające spacery i wycieczki widokowe.

Molo w Orłowie
 • Molo w Orłowie
 • Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni
 • były zajazd Adlerówka, ul. Orłowska 8
 • Dom Kuracyjny, ul. Orłowska
 • willa "Weneda", ul. Przebendowskich 1
 • Pensjonat "Gryf", ul. Przemysława 6
 • willa, ul. Inżynierska 111
 • zespół pałacowo-parkowy, stadnina koni, Kolibki, al. Zwycięstwa 291, dawna posiadłość Sobieskich
 • zespół pałacowo-parkowy z XVIIIw., ul. Folwarczna 2, była siedziba I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Dawna posiadłość m.in. rodziny von Krockow, przed wojną był własnością Związku Zawodowego Nauczycieli Polskich Szkół Średnich, obecnie hotel[6]
 • XVI-wieczny kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej
 • Domek Żeromskiego, ul. Orłowska - obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Rady Dzielnicy, Kawiarnia; tutaj tworzył Stefan Żeromski.

Przez wiele lat przy ulicy Orłowskiej 13 istniał jeden z najbardziej znanych klubów w TrójmieścieMaxim, który m.in. spopularyzował zespół Lady Pank piosenką pt. "Tańcz głupia tańcz", rozpoczynającą się tekstem - U Maxima w Gdyni.

Kościoły, parafie i zakony[edytuj]

Kościoły[edytuj]

Na terenie dzielnicy znajdują się następujące kościoły:

Parafie[edytuj]

Na terenie dzielnicy znajduje się parafia Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Gdyni. Parafia ta powstała w 1945 roku, gdy po II wojnie światowej ks. Stefan Kwiatkowski poświęcił kościół protestancki w Orłowie za przyzwoleniem Kurii Biskupiej w Pelplinie.

Zakony[edytuj]

Na terenie Orłowa są klasztory sióstr:

Szkoły[edytuj]

 • Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni
 • Zespół szkół nr. 5 imienia Obrońców Helu - Gimnazjum nr 5 i szkoła podstawowa nr.8
 • Technikum transportowe imienia Teofila Zegarskiego
 • Zespół szkół nr 6 imienia Obrońców Załogi ORP GROM - Gimnazjum nr 7 i szkoła podstawowa nr 11
 • Liceum Ekonomiczne
 • Gdyńska Szkoła Filmowa

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Uchwała Nr VII/121/11 Rady Miasta Gdyni z dnia 27 kwietnia 2011r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2011 r. Nr 74 poz. 1560)
 2. Katarzyna Fryc Tych budynków w Gdyni już nie ma
 3. a b Legenda i historia Gdyni Orłowo. gdyniaorlowo.pl. [dostęp 2016-01-06].
 4. www.gotenhafen.com.pl
 5. Bez niego nie byłoby Orłowa
 6. Pałac w gdyńskim Orłowie

Linki zewnętrzne[edytuj]