Oksywie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Gdyni Oksywie
dzielnica Gdyni
Miasto Gdynia
Status dzielnica
W granicach Gdyni 1926
Powierzchnia 3,53 km²
Ludność (2010)
 • liczba ludności
 • gęstość

15 232
3 262 os./km²
Położenie na planie Gdyni
Położenie na planie Gdyni
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Oksywie
Oksywie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Oksywie
Oksywie
Ziemia 54,548009°N 18,544575°E/54,548009 18,544575
Fragment Kępy Oksywskiej na mapie Gdyni i okolic z 1935.

Oksywie (kaszb. Òksëwié, niem. Oxhöft) – nadmorska dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Babie Doły (od północy), Obłuże (od zachodu) oraz Śródmieście (od południa), a także z Morzem Bałtyckim od wschodu.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Oksywie występowała od XII w. Wywodzi się prawdopodobnie od staroskandynawskiego słowa oxihoved, oznaczającego głowę wołu, co mogło być nawiązaniem do kształtu Kępy Oksywskiej. Zachowały się następujące zapisy nazwy: Oxsiua, Oxive, Okciua, Oxue, Oxivia, Oxiuia, Oxiwia, Oxiew, Oxivija.

Inną teorią pochodzenia nazwy jest "okno solne", z uwagi na występujące pod ziemią pokłady soli domniemuje się, że istnieć tu mogło solne źródło.

Charakterystyka ogólna i historia[edytuj | edytuj kod]

Oksywie jest najstarszą osadą mieszczącą się na terenie dzisiejszej Gdyni. Niegdyś jej obszar zajmowały m.in. ciałopalne cmentarzyska pogańskie.

W późniejszych wiekach dzielnica była także świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, bowiem to tu w pierwszych dniach II wojny światowej (10-19 września 1939) odbywała się obrona Kępy Oksywskiej. Niemcy zmienili nazwę dzielnicy na Oxhöft[1]. W dniach 28 marca - 5 kwietnia 1945 Oksywie stanowiło ostatni punkt oporu Niemców w znajdującej się pod okupacją Gdyni przed nacierającą Armią Czerwoną. W 2015 wzdłuż wybrzeża morskiego kosztem 19 mln zł zbudowano opaskę brzegową pełniącą również funkcje promenady o długości 1,7 km, z dostępem od Kolonii Rybackiej (wejście nr 5)[2].

W dzielnicy znajdują się lub znajdowały takie obiekty, jak np.:

Imię dzielnicy nosił m.in. polski okręt rakietowy ORP Oksywie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy