Ciemnobiałka jasnoszara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ciemnobiałka jasnoszara
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

incertae sedis

Rodzaj

ciemnobiałka

Gatunek

ciemnobiałka jasnoszara

Nazwa systematyczna
Melanoleuca exscissa (Fr.) Singer
Cavanillesia 7: 125 (1935)

Ciemnobiałka jasnoszara (Melanoleuca exscissa (Fr.) Singer) – gatunek grzybów należący do rzędu pieczarkowców (Agaricales))[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Melanoleuca, Incertae sedis, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1821 r. Elias Fries nadając mu nazwę Agaricus excissus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1935 r. Rolf Singer, przenosząc go do rodzaju Melanoleuca[1]. Niektóre synonimy naukowe[2]:

  • Agaricus exscissus Fr. 1821
  • Melanoleuca cinerascens D.A. Reid 1967
  • Melanoleuca exscissa (Fr.) Singer 1935
  • Melanoleuca kuehneri Bon 1988
  • Tricholoma exscissum (Fr.) Quél. 1872

Nazwę polską podał Władysław Wojewoda w 2003 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako ciemnogłówka regularna[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 4–7 cm. Początkowo jest łukowaty, potem staje się rozpostarty i na środku płytko wgłębiony z tępym garbem. Brzeg kapelusza ostry. W czasie suchej pogody ma kolor srebrzyście siwy do jasnosiwego i jest delikatnie pilśniowy, w czasie wilgotnej staje się siwo-brązowawy i błyszczący[4].

Blaszki

Gęste, w kolorze od białego do jasnokremowego, szerokie i zbiegające na trzon ząbkiem[4].

Trzon

Wysokość 4–6 cm, grubość 5–9 mm. Jest walcowaty, pełny, podłużnie włóknisty lub delikatnie karbowany i nieco zgrubiały przy podstawie. Nie posiada pierścienia. Jest lekko brązowy, w górnej części nieco oszroniony a przy podstawie białawo-pilśniowaty[4].

Miąższ

W kolorze od białego do jasnobrązowego. Ma zapach stęchłych orzechów a smakuje jak kapusta. Nie zmienia koloru po przełamaniu[4].

Wysyp zarodników

Bezbarwny.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rośnie na łąkach i pastwiskach, na obrzeżach dróg leśnych, polanach i wzdłuż trawiastych obrzeży lasów[4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb jadalny, saprotrof. Jest trudny do odróżnienia od innych gatunków ciemnobiałek, jednak dla grzybiarzy zwykle nie ma to większego znaczenia, gdyż wszystkie ciemnobiałki europejskie są jadalne[5].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Ciemnobiałka ciemna (Melanoleuca melaleuca) jest ciemniejsza, ciemnobiałka krótkotrzonowa (Melanoleuca brevipes) różni się wyraźnie krótszym trzonem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2020-05-13]. (ang.).
  2. Species Fungorum. [dostęp 2013-04-15]. (ang.).
  3. Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. Andreas Gminder: Atlas grzybów jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej. 2008. ISBN 978-83-258-0588-3.