Clarín (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Clarín (Leopoldo Alas)
Ilustracja
Imię i nazwisko

Leopoldo García-Alas y Ureña

Data i miejsce urodzenia

1852
Zamora, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

1901
Oviedo, Hiszpania

Narodowość

hiszpańska

Dziedzina sztuki

literatura, teatr

Ważne dzieła

La Regenta

Leopoldo García-Alas y Ureña (znany jako Clarín), ur. 25 kwietnia 1852 w Zamorze, zm. 13 czerwca 1901 w Oviedohiszpański pisarz, publicysta i krytyk literacki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w León i Guadalajarze. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w Oviedo, gdzie ukończył studia i rozpoczął pracę jako prawnik. Lata 1871–1878 spędził w Madrycie, pracując jako dziennikarz. Tutaj też obronił pracę doktorską zatytułowaną „Prawo i moralność” (El Derecho y la Moralidad). Następnie przez rok wykładał w Saragossie, by wreszcie w roku 1883 objąć katedrę prawa rzymskiego na uniwersytecie w Oviedo.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Clarín był autorem powieści psychologiczno-obyczajowych, opowiadań o charakterze refleksyjnym i dramatów oraz licznych esejów literackich. Był głównym przedstawicielem XIX-wiecznego realizmu hiszpańskiego. W swoich utworach występował w obronie demokracji, postępu i tolerancji religijnej. W narracji stosował charakterystyczne dla XIX-wiecznej prozy realistycznej środki stylistyczne, m.in. monolog wewnętrzny.

Najbardziej zasłynął jednak jako bezkompromisowy krytyk literacki. Był autorem uszczypliwych, a często i zjadliwych artykułów, zwanych eufemistycznie „gawędami” (paliques). Dawał w nich wyraz swoim liberalnym i antyklerykalnym poglądom. Artykuły te stanowiły w Hiszpanii głos, z którym się liczono i którego się obawiano. Właśnie ta sfera jego działalności przysporzyła mu sławy, ale równocześnie i wielu wrogów w świecie literatury.

Najważniejsze utwory[edytuj | edytuj kod]

Powieści:

La Regenta (Regentka) – 1884-1885
Su único hijo – 1890

Zbiory opowiadań:

Doña Berta – 1892
Adiós, Cordera! – 1892
Cuentos morales – 1896
El gallo de Sócrates – 1900

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]